niedziela, 24 lutego 2019

Kodi Portable


Pobierz Kodi 18.1 Portable za darmo!


Kodi Portable jest przenośną wersją programu, która nie wymaga instalacji i może działać bezpośrednio z pendrive, z dysku zewnętrznego, czy na komputerze, na którym nie mamy konta administratora. W pewnych okolicznościach taka wersja Kodi może być niezwykle wygodna, ale wszystko po kolei.


Co prawda już od dłuższego czasu nie zajmuję się zagadnieniami związanymi z programem Kodi, jednakże ze względu na moje starsze materiały wciąż wiele nowych osób trafia na blog i kanał. Często pytacie się o Kodi w wersji przenośnej. Wersję, którą można dostosować do swoich potrzeb, ustawić, zoptymalizować, skonfigurować ulubione wtyczki po czym przenieść je chociażby na pendrive czyli na tak zwany gwizdek. Po co i dla kogo taka wersja? Otóż Kodi Portable ratuje wszystkich, którzy na komputerze nie mają dostępu do konta administratora, a działają jedynie na koncie zwykłego użytkownika. Wiąże się to z brakiem zezwoleń pozwalających na samodzielnie zainstalować jakiegokolwiek programu. Zwykle dotyczy to komputera w szkole, na uczelni, w bibliotece czy w miejscu pracy - wtedy wystarczy włożyć "gwizdek" do portu USB i zwyczajnie uruchomić program bezpośrednio z niego. Wszystkie dane aplikacji pozostają na wspomnianym nośniku. Przenośna wersja popularnego programu może być także wygodna w przypadku, jeśli chcemy wyskoczyć do znajomych aby obejrzeć mecz czy jakiś dobry film. Nie ma potrzeby wtedy zabierać swojego całego komputera i męczyć się z jego podłączeniem... wystarczy włączyć Kodi Portable na dowolnej maszynie i sprawa załatwiona. Nasze ustawienia, zakładki, wtyczki i "ulubione" pozostają na nośniku.

Wszystko super, ale czy są jakieś wady takiego rozwiązania? Owszem! Jako że przez dość długi czas korzystałem z Kodi Portable mam dla Was kilka wskazówek na wagę złota.W niektórych sytuacjach może się zdarzyć, że po wyłączeniu programu Kodi i ponownym jego  uruchomieniu jest ono... wyzerowane! Taka sytuacja zdarzyła mi się wielokrotnie, ale wynika to z przeniesienia folderu zapisu na nośnik z którego korzystamy. Jeśli używamy wolnego pendrive'a, czy starego typu dysku talerzowego taka sytuacja może się wydarzyć. Głównie to dlatego, że program musi zapisać sporą ilość danych po wyłączeniu. Jeśli zbyt szybko wyjmiemy pendrive czy wyłączymy komputer pozostanie nicość. Rozwiązanie tego jest banalnie proste - od czasu do czasu spakuj swoją wersję ZIPem, czy nawet 7-zipem, który w przypadku Kodi jest o wiele bardziej wydajny. 

Drugą i dość wiążącą się kwestią jest uruchamianie i korzystanie z Kodi Portable z nośnika typu pendrive... zwłaszcza wolnego nośnika. Dobrze znane wszystkim "gwizdki" pozbawione są pamięci podręcznej, która usprawnia zarówno zapis i odczyt. Włączanie i korzystanie z przenośnej wersji Kodi z takiego nośnika często może niezwykle zamulać. Dzieje się tak za sprawą tego, że w programie z zainstalowanym buildem może być ponad 30 000 małych plików, z którymi tego typu nośniki sobie kompletnie radzą. Rozwiązaniem jest zakup szybkiego Pendrive'a lub skorzystanie z dysku SSD podpiętego kablem USB. Kilka linków niżej.

⇒ Kabel SATA na USB ⇐ Amazon - https://amzn.to/2uJeey4 Aliexpress - http://bit.ly/2GBGibS lub http://bit.ly/2GAOFAG eBay - https://ebay.to/2EjD3jA Gearbest - http://bit.ly/2q5zAAX Morele - http://bit.ly/2EiBN07 lub http://bit.ly/2JgFE1c Komputronik - http://bit.ly/2IsOgke lub http://bit.ly/2JkciiO
⇒ Tani dysk SSD ⇐
https://bit.ly/2H16JXuPobierz wersję przenośną.
Kodi Portable 18.1 dla Windows 64 bit

1 komentarz:

Adrian Angielski Lord Dworu pisze...

czy wersja portable na androida?

Prześlij komentarz