czwartek, 8 września 2022

iEast Olio - twoje głośniki mogą być smart

iEast Olio

streamer audio z WiFi i Bluetooth


iEast OlioStream-1

Nawet jeżeli kilka lat temu zakupiłeś sprzęt audio za niemałe pieniądze, to wciąż będzie on grał jak trzeba. Stanie się jednak bezwartościowy, jeśli nie mamy pokaźnej biblioteki muzycznej czy dostępu do dobrej jakości źródeł dźwięku. Tak jak technologia idzie do przodu, tak też powoli zastępowane są tradycyjne nośniki danych. Gdy już teraz, filmy zamiast w telewizji czy z płyt Blu-ray, w większości oglądamy na serwisach streamingowych - pokroju Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. W ten sam sposób po woli umiera radio, a kolekcje płyt wypierane są przez dostęp do wszystkich nowości audio wprost z sieci. Jakość dźwięku zwykłego CD osiągana jest online z użyciem chociażby Spotify i Tidal. Dlatego też warto mieć możliwość odtwarzania muzyki na naszym sprzęcie w nowoczesny sposób.

iEast Olio, to sprzęt nowy na polskim rynku, mój egzemplarz do testów dostarczył sklep mp3store. Można go określić jako rozbudowany streamer audio. Mimo małego rozmiaru posiada ogrom możliwości. Oprócz pośredniczenia w odtwarzaniu dźwięku w jakości HiFi z serwisów internetowych, wyposażony jest w dość świeżą wersję Bluetooth 5.0 i obsługuje sterowanie z użyciem asystenta głosowego. Zapraszam do recenzji Olio, w której przedstawię sam sprzęt oraz poprowadzę Cię przez konfigurację dedykowanej aplikacji. Poznasz też kluczowe funkcjonalności tego ciekawego urządzenia.



Opakowanie i zawartość zestawu


iEAST Olio występuje również pod dłuższą nazwą, czyli Oliostream 1. Dotarł do mnie w małym, białym pudełku. Na wierzchu opakowania znalazły się tylko skromne dane: nazwa producenta i modelu oraz informacja o wsparciu sieci WiFi w obu częstotliwościach. Dowiadujemy się też, że obsługiwane jest dekodowanie dźwięku w jakości do 192 kHz przy 24 bitach. Z tyłu widzimy znaki towarowe i kilka kodów kreskowych, w tym adres sieciowy sprzętu MAC. Jest też podany kolor urządzenia - obecnie dostępna jest jedynie czarna oraz biała obudowa, ale w przyszłości planowane są również inne barwy dla Olio.


Na każdym z boków również zamieszczono liczne informacje. Dowiadujemy się o aplikacjach dostępnych na platformy Android oraz iPhone. Streamer działa też z technologią bezprzewodową AirPlay 2. Lista obsługiwanych serwisów jest też podana, są to m.in. Spotify Connect i Tidal Connect. Widnieje tutaj nawet logo Alexy - asystenta głosowego Amazon.



Zsunięcie obwoluty ukazuje nam samo urządzenie umieszczone w gąbce z wycięciem. Pod spodem znalazła się dodatkowa przegródka, która oddziela Olio od akcesoriów.



Mamy tutaj dwa kable w kolorze czarnym. Przewód audio zakończony dwustronnie trzypinowym wtykiem jack 3,5 mm, ma około 50 cm długości. Niewiele dłuższy jest przewód, który służy do zasilania i posiada on port USB typu C. W zestawie nie znajdziemy zasilacza. Do działania niezbędny jest prąd 1A przy napięciu 5V, czyli można wykorzystać większość ładowarek od starszych smartphone.


Na dnie pudełka została jeszcze książeczka. Instrukcja w mojej wersji jest jedynie w języku angielskim, ale testowany egzemplarz był wersją przedpremierową i wersja sprzedażowa posiada już w pełni przetłumaczoną dokumentację.



Budowa


Streamer jest bardzo kompaktowy. Obudowa wykonana z czarnego, połyskującego plastiku ma 5,4 cm szerokości i długości oraz grubość 1,1 cm. Waży raptem kilka gram. Na górze ozdobiono ją logo marki z podpisem “ieast.audio”, który jest adresem strony internetowej. Spód to oznaczenia znamionowe: nazwa producenta, opis sprzętu i dane tego modelu. W tym miejscu widnieją też podpisy dla złączy.



Brakuje drobnych wypustek lub innych nóżek na podstawie. Poradziłem sobie z tym poprzez dodaniem miękkich, przezroczystych podkładek, które nie tylko minimalizują ryzyko zarysowania obudowy, ale też blokują przemieszczanie się Olio po blacie.


Nie mamy tutaj dużej liczby portów i guzików do obsługi. Zaokrąglona obudowa z jednej strony posiada jedynie złącze USB typu C do zasilania. Na drugiej stronie jest za to pozłacany wtyk audio. Jest to jack 3,5 mm, który z oryginalnym kablem pozwala na odtwarzanie stereo. Można oczywiście skorzystać z innego standardowego kabla tego typu, aby łatwo przedłużyć go.



Istnieje też opcja podłączenia optycznego - te jest opcjonalne i może odbywać się poprzez specjalny kabel lub adapter.


Po jego lewej stronie umieszczono kolorową diodę informującą o pracy urządzenia. Jest tu również pojedynczy przycisk, który służy chociażby do aktywacji podczas trybu parowania.



Pierwsze połączenie i konfiguracja aplikacji


Do pierwszego połączenia z Olio wykorzystam aktywne głośniki/monitory studyjne PreSonus Eris E3.5. Kompaktowe i wygodne do współpracy z tym streamerem, ponieważ oprócz wejść stereo na tyle oferują wtyk jack 3,5 mm na przednim panelu. Jest to na tyle istotne, że trzeba pamiętać o krótkich przewodach połączeniowych jakie dostajemy od iEAST. Wystarczy wpiąć kabel zasilający USB do Olio, aby go aktywować. Prąd dostarczam tutaj z HUB USB, który posiada porty zasilające. Podłączenie audio również nie stanowi problemu.


Aby połączyć streamer z siecią internetową musimy skorzystać z aplikacji. Ten model korzysta z nowego programu producenta. "IEAST Controller", to jego nazwa i dostępny jest zarówno na iPhone, jak i smartphone z systemem Android. Konfigurację przeprowadziłem na tym drugim, ale obsługa w obu przypadkach jest analogiczna.


Interfejs prowadzi nas krok po kroku, jak sparować się z Olio. W smartphone musimy mieć aktywną domową sieć WiFi, transmisję Bluetooth oraz lokalizację. Jeżeli, któraś z tych rzeczy wymaga włączenia, to zostaniemy o tym poinformowani. W trakcie parowania niezbędne jest użycie guzika na obudowie. Potem wystarczy tylko podać dane naszej sieci WiFi. Obsługiwane są oba standardy częstotliwości sieci domowej 2,4 oraz 5 Ghz.




Podczas pierwszego połączenia możemy nadać własną nazwę dla naszego Olio, aby łatwo było je rozpoznać wśród innych streamerów. Poprawnemu sparowaniu oraz każdorazowemu połączeniu z siecią towarzyszy komunikat głosowy, który słyszymy z podłączonych głośników czy słuchawek.


W dalszej części konfiguracji możemy od razu zintegrować produkt z asystentem głosowym Alexa. Nie jest to wymagane w tym momencie, więc zdążymy to omówić w dalszej części artykułu.


Główny ekran aplikacji, to aktywne odtwarzanie. Oczywiście zaraz po sparowaniu nie widać tutaj jeszcze żadnego utworu. Aby sprawdzić możliwe źródła dźwięku należy przejść do zakładki “Przeglądaj”. Podzielona jest na kilka kategorii. Na górze widać coś określone nazwą “Wstępnie ustawiona zawartość”. Pod nią kryje się po prostu lista szybkiego dostępu do preferowanych źródeł. Niżej mamy lokalne pliki z naszego smartphone. Posegregowane mogą być chociażby wg tytułu albumu czy wykonawcy, ponieważ pobierane są tutaj tagi plików. Odtwarzacz obsługuje popularne formaty dźwiękowe: MP3, AAC, ALAC, APE, FLAC, WAV, WMA i OGG.



Najwięcej możliwości daje nam lista serwisów muzycznych. Widzimy tutaj kilkanaście usług streamingu audio. W zależności od wybranej usługi, kliknięcie na nią przenosi nas do dedykowanej jej aplikacji, strony logowania czy pozwoli bezpośrednio odtwarzać muzykę.


Na dole okna znalazł się też przełącznik trybu pracy. Domyślnie Olio uruchamia się jako odtwarzacz sieciowy, ale po zmianie na Bluetooth pozwala na przesyłanie na niego muzyki poprzez tę transmisję. Zmiana trybu możliwa jest w samej aplikacji oraz bezpośrednio, naciskając krótko przycisk na obudowie. Gdy BT jest aktywne, to dioda obok świeci na niebiesko, zaś dla połączenia WiFi jest to barwa zielona. Przytrzymanie na trzy sekundy aktywuje parowanie dla danego trybu. Używane jest Bluetooth w wersji 5.0, co minimalizuje opóźnienie przesyłu audio do praktycznie niezauważalnego poziomu - zmiana utworu czy głośności odbywa się w locie. Szkoda jednak, że Olio pracuje jedynie w trybie odbiornika Bluetooth, ponieważ w ten sposób możemy tylko odtwarzać muzykę na podłączonych kablowo głośnikach, ale nie sparujemy np. bezprzewodowych słuchawek.


Nie mamy zbyt dużo opcji dla tej aplikacji. W menu zmienimy chociażby nazwę. Dalej dostępne są predefiniowane ustawienia korektora dźwięku.


Dalej sprawdzimy informację o sprzęcie, w tym jakość sygnału sieci domowej czy wersję oprogramowania sprzętowego. Aplikacja sama sprawdza aktualność firmware i w razie pojawienie się nowej wersji zostaniemy o tym poinformowani. Jest to tzw. OTA, czyli cały proces odbywa się bezprzewodowo i nie wymaga od użytkownika więcej niż jedynie zgodny na przeprowadzenie update.


Wstępnie ustawiona zawartość pojawia się tutaj ponownie. Jednak z tego poziomu dalej nie można dodawać tu swoich serwisów.


Dzięki budzikowi ustawimy, kiedy i z jaką powtarzalnością Olio uruchomi wybraną przez nas melodię.



Obsługiwane serwisy oraz standardy transmisji sieciowej


Lista serwisów streamujących audio rozpoczyna się od znanego wszystkim Spotify. W tym przypadku możemy skorzystać z odnośnika w aplikacji iEAST Controler lub bezpośrednio używać Spotify poprzez dedykowaną aplikację na Android czy iPhone. Jedyne co pozostaje nam do zrobienia, to wybór urządzenia odtwarzającego. Na mojej liście widoczne są wszystkie głośniki i sprzęty kompatybilne z Spotify Connect, które używają domowego WiFi. Sterując teraz aplikacją mamy opis sprzętu widoczny tuż przy nazwie odtwarzanego utworu. Serwis Spotify działa również w wersji bezpłatnej, ale ograniczona jest najwyższa jakość dźwięku oraz wybieranie playlist zamiast konkretnych utworów.



Usługa Spotify Connect nie ogranicza się jedynie do aplikacji mobilnej. Program na PC posiada podobną funkcjonalność i używanie tego samego konta w ramach kilku odtwarzaczy w domu powoduje, że wybór źródła jest tutaj nieistotny. Wybieramy tylko urządzenie, czyli Olio i na każdym oknie Spotify widzimy ten sam utwór oraz możemy sterować tym co słuchać na podpiętych do streamera głośnikach.


Tidal z kolei, po włączeniu w aplikacji producenta streamera, przechodzi bezpośrednio do usługi muzycznej. W trybie podstawowym nie ma nawet konieczności tworzenia konta użytkownika. Oczywiście jest taka możliwość i jest ona zalecana, ponieważ dzięki niej zapamiętywane są nasze ulubione utwory i preferencje odtwarzania. Tidal oczywiście także oferuje pakiety płatne - w tym ten nazwany “HiFi” oferujący lepszy dźwięk.



Są tutaj również internetowe radia, np. TuneIn. Tym sposobem odtworzymy aktualne audycje polskich stacji, ale i radia zagraniczne. Bez problemu odnalazłem w tej usłudze jeden z moich ulubionych streamingów sieciowych - Radio Paradise.



Podczas używania zewnętrznych usług w aplikacji Olio można przełączyć się na sterowanie z jej poziomu. Odtwarzacz jest prosty w wyglądzie, ale praktyczny w obsłudze. Widać tutaj okładkę albumu, jeżeli, np. Spotify czy Tidal, udostępniają takową. Łatwo przełączymy utwór, wybierzmy zmianę losową, przeskoczymy do danego momentu na linii czasu i zmienimy głośność. Jako, że sprzęt, oprócz jednego przycisku do parowania i zmiany trybu, nie ma fizycznego sterowania, to właśnie telefon pełni rolę pilota. Poziom dźwięku dostępny jest też za pomocą guzików naszego smartphona.


Dodatkowe opcje znajdują się pod symbolem trzech kropek. Kolejkowanie i szczegóły utworu przydają się czasami. Pojawia się tutaj też alarm, który już pokazywałem w innym miejscu w aplikacji. Mamy za to “Wyłącznik czasowy”, czyli opóźnienie uśpienia dla Olio. Dopiero w tym menu znalazła się możliwość dołączenia listy odtwarzania do grupy ulubionych - ograniczonej do sześciu pozycji szybkiego dostępu.



Jeżeli nie używamy wszystkich serwisów sieciowych, to istnieje opcja na ukrycie poszczególnych z nich na liście menu głównego interfejsu aplikacji. Ostatnia wersja oprogramowania pochodzi z marca i istnieje szansa, aby producent w przyszłości dodał obsługę kolejnych streamingów dla Olio, co widać porównując aktualne wersje programów na iPhone i Androida - na tym pierwszym mamy już wydaną aktualizację i razem z nią większą liczbę kompatybilnych serwisów. W planach jest rozszerzenie o np. SoundCloud. Osobiście najbardziej brakuje mi tutaj chociażby usługi audio od Google, czyli YouTube Premium.


Na tym nie kończą się możliwości komunikacji z siecią. Strumieniowanie z innych sprzętów poprzez WiFi obsługuje standardy UPnP, DLNA oraz AirPlay w wersji 2. Z ich pomocą łatwo "wyślemy" strumień audio z obsługujących je aplikacji wprost na Olio. W iPhone działa to poprzez AirPlay i pod względem obsługi przez użytkownika, wymaga tylko zmiany miejsca odtwarzania z telefonu na nasz streamer.



Zaś chcąc strumieniować muzykę z komputera, wystarczy skorzystać chociażby z odtwarzacza foobar2000, który za pośrednictwem wtyczki pozwala na renderowanie audio bezpośrednio na Oliostream przy transmisji poprzez protokół UPnP. Tą metodą bez problemu udało się uruchomić formaty MP3 oraz FLAC z plików na własnym dysku czy też tych zmapowanych w lokalnej sieci.



Smart home i multiroom


Aplikacja nie jest jedyną opcją sterowania odtwarzaniem. Dzięki Amazon Alexa zwiększymy możliwości o obsługę głosową. Asystent dostępny jest również na Android’a, choć jednak mniej popularny w Polsce. Wymagane jest posiadanie konta Amazon, zaś cała komunikacja odbywa się w języku angielskim.




Komendy mają prostą konstrukcję i zwykle po podaniu nazwy asystenta wystarczy powiedzieć co ma być odtwarzane na danym sprzęcie. Czyli, np. "alexa play chillout music on ieast olio" uruchomi playlistę z danego gatunku na konkretnym streamerze. Zadziała też słowne zatrzymanie odtwarzania czy zmiana głośności.



Mając więcej urządzeń tego typu w obrębie naszego domu jesteśmy w stanie "spiąć" je razem w zestaw typu multiroom. Niekoniecznie muszą to być sprzęt tego producenta, ale równie dobrze sprawdzają się głośniki wspierające asystentów głosowych. Czy to Alexa, czy też Apple lub nawet poprzez aplikację iEast, każda z tych opcji pozwala zsynchronizować wszystkie kompatybilne głośniki w ramach odtwarzania tego samego w tym samym czasie. Spacerując po domu można mieć stały odsłuch na różnych sprzętach audio. Co ciekawe można skonfigurować Olio, aby sam pracowało nie tylko w trybie stereo, ale też każdy streamer odpowiadał za oddzielny kanał dźwięku - wystarczy kliknąć na kółku z symbolem LR podczas odtwarzania. Niestety nie mogłem sprawdzić tej funkcji, ponieważ dysponuje obecnie tylko głośnikiem Google Nest, który nie jest wspierany przez te same systemy co Olio.



Miłośników wszelkiego rodzaju rozwiązań Smart Home, może też zainteresować wsparcie dla systemu Fibaro. Oprogramowanie polskiej firmy zajmującej się produkcją urządzeń inteligentnego domu, również pozwoli połączyć je z Olio. Posiadając mostek typu Home Center można nie tylko sterować odtwarzaczem, ale też zintegrować go z innymi sprzętami w ramach ekosystemu Fibaro. Obsługiwane są automatyzacje przy użyciu scen i akcji LUA. Zainteresowanych odsyłam do strony Market Place.



Przykłady zastosowania


Znając zasadę działania Olio warto pokazać kilka sposobów jego zastosowania. Port jack jest na tyle uniwersalny, że podłączymy się do niemal każdego sprzętu audio. Srebrna wieża HiFi stanowiła ponad 20 lat temu element obowiązkowy w wielu domach. Dziś wciąż sprawna, a dzięki odtwarzaczowi iEast zamiast płyt i kaset, puścimy na niej także muzykę z telefonu poprzez Bluetooth lub posłuchamy nowości ze Spotify. Konstrukcja streamera jest na tyle kompaktowa, że bez problemu schowamy go gdzieś za szafką czy obudową wieży.


Nowe życie dałem w podobny sposób dla zestawu głośników Logitech. Zestaw Z5500 jest często określany mianem kultowego. Jednak nie jest już produkowany ponad dekadę i jego możliwości odtwarzania ograniczone są tylko do tego co do niego podłączymy. Brak tutaj radia i bezprzewodowego standardu Bluetooth. Łatwy dostęp do wejścia audio z boku panelu kontrolnego Logitech sprawia, że Olio podłączymy w mgnieniu oka i tym sposobem dodamy nowoczesne źródła sieciowe do starych głośników.


Impreza przed domem, nagłośnienie jest, ale skąd brać muzykę. Głośnik przenośny nie posiada wbudowanego radia, a nikt nie chce trzymać w jego okolicach wciąż sparowanego smartphone. Tutaj idealnie wstrzela się przenośny streamer. Krótki kabel jack i zasilanie USB wprost z głośnika. Domowa sieć WiFi spokojnie sięga w tym obrębie, więc wystarczy wybrać tylko taneczną playlistę na Spotify czy też ulubioną stację radiową z obszernej listy i wszystko gra.


Analogicznie zadziała połączenie ze słuchawkami. Wystarczy tylko, aby miały tą samą wielkość wtyczki jack lub dysponujemy odpowiednią przejściówką. Niezależnie od zastosowanego rodzaju głośników czy słuchawek, przetwornik DAC Ti PCM5121 z Olio spełnia swoje zadanie i dźwięk jest czysty.



Podsumowanie


Olio, to bez wątpienia ciekawe urządzenia, dla osób które chcą w łatwy sposób wzbogacić swój sprzęt audio o dostęp do źródeł muzycznych wprost z sieci. Zastosowań można znaleźć tutaj wiele. Niewielki rozmiar i zasilanie z użyciem USB pozwala odtwarzać strumienie na niemal każdym sprzęcie wyposażonym w aktywne głośniki. Zwykły zestaw głośników lub słuchawki podłączone do Olio zyskują nowe możliwości. Nawet stara wieża HiFi zaczyna wracać do życia, gdy rozszerzymy ją o Bluetooth i chociażby radio internetowe.


Gdy stara kolekcja płyt przestaje nam wystarczać, to właśnie streamer iEAST Olio sprawia, że mamy nowości audio lub naszą ulubioną muzykę zawsze pod ręką. Wystarczy aktywna sieć WiFi i nawet zwykły powerbank, aby rozkręcić imprezę mając dostęp do bazy utworów ze Spotify, Tidal i wielu innych serwisów.


Oferowany dźwięk ograniczają praktycznie jedynie źródła sieciowe, ponieważ sam sprzęt nie ma kłopotu z dekodowaniem audio wysokiej jakości. Niewiele tego typu odtwarzaczy pozwala na przesyłanie muzyki w 192 kHz przy 24 bitach.


Połączenie jest banalnie proste, a nowa aplikacja działa w intuicyjny sposób. Do tego można korzystać z asystentów głosowych. Sprawia to, że streamer Olio jest wygodny w obsłudze i łatwo zintegrować go z obecnym systemem audio.



  PLUSY

+  
 • kompaktowy rozmiar,
 • proste podłączenie i konfiguracja,
 • wsparcie większości popularnych serwisów streamingowych i radia internetowego,
 • działanie z protokołami transmisji UPnP, DLNA i AirPlay 2,
 • obsługa asystenta głosowego Alexa,
 • odtwarzanie z Bluetooth 5.0,
 • wysoka jakość przesyłanego dźwięku,
 • synchronizacja multiroom (kilka urządzeń audio działa w tym samym czasie).

  MINUSY

-  
 • w zestawie nie ma zasilacza,
 • brak wsparcia dla Chromecast i asystenta Google,
 • Bluetooth pełni tylko rolę źródła dźwięku - nie można używać słuchawek i głośników bezprzewodowych.



Gdzie kupić iEast Olio?

Sklepy online polecane przez blog
Streamer audio iEast Olio z oficjalnej polskiej dystrybucji można kupić w sklepie mp3store.pl

Model Olio dostępny jest również na Allegro w wariancie białym oraz czarnym.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czy za pomocą tego urządzenia jestem w stanie odtwarzać muzykę z dysku twardego komputera lub z dysku podpiętego do routera?

Michal pisze...

Na Olio można wysyłasz strumienie audio lub odtwarzasz po Bluetooth. Jeżeli chodzi Ci o wybór plików z dysku na PC lub routerza, bezpośrednio w aplikacji iEast, to nie znalazłem takiej możliwości.

Anonimowy pisze...

Dzięki Michał za odpowiedź. Nie chodzi mi o wybór bezpośredni w aplikacji. Wszystko jedno jakim sposobem, byle mógłbym odtworzyć pliki muzyczne z kompa lub dysku sieciowego.

Michal pisze...

Pozostaje więc zwykłe połączenie audio przez Bluetooth, albo postawienie serwera UPnP, chociażby przy użyciu odtwarzacza foobar2000 na PC - https://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_upnp

Michal pisze...

W recenzji znalazło się uzupełnienie informacji o metodzie odtwarzania poprzez UPnP z PC - pod koniec rozdziału "Obsługiwane serwisy..."

Anonimowy pisze...

Spoko. No to może popróbuję.

Prześlij komentarz