niedziela, 15 stycznia 2017

Zoomtak T8Plus-2


Zoomtak T8Plus-2


Dziękuję że tu zaglądasz. Temat ten jest uzupełnieniem recenzji urządzenia Zoomtak T8Plus-2. W filmie wiele ciekawostek udało się wyłapać, lecz pewne kwestie wymagają jeszcze dodatkowych wyjaśnień.
Główny film, starałem się zachować jak najbardziej rzeczowy oraz spójny, lecz jeżeli jesteś tak jak ja osobą dociekliwą czy też... zwyczajnie planujesz zakup jakiegokolwiek urządzenia typu Android Box to w tym temacie postaram się zgłębić wszystko to, co udało się dodatkowo wychwycić.
Jak wiadomo moje spostrzeżenia w tym pierwszym nagraniu są tym, co udało się zauważyć w pierwszych kilkunastu godzinach użytkowania urządzenia. Model T8Plus-2 zapewne zostanie ze mną jeszcze przez kilka miesięcy od nagrania tego filmiku dlatego też to tutaj chcę jeszcze dodać to, co mogło zostać pominięte w filmie.
Przyznam szczerze, że cała ta sytuacja z procesorem Amlgoc S912 jest wg mnie odrobinę kontrowersyjna i nie tego się spodziewałem... Mam nadzieję, że z czasem uda się tę kwestie wyjaśnić.

Wielu moich widzów lubi przeszukiwać internet i wynajdować szczegóły. Każdego gorąco zachęcam do dzielenia się wiadomościami czy wyjaśnieniami ale nie przez e-mail czy facebook... Komentarze na YouTube są dla mnie preferowaną drogą . W ten sposób każda kolejna osoba zaciekawiona tym tematem będzie mogła zapoznać się z Waszymi wiadomościami wraz z rozwojem sytuacji.
Jeżeli masz więcej pytań czy zauważyłeś coś u siebie napisz komentarz pod filmem na YouTube.
Może posiadasz inne urządzenie oparte na S912 i możesz sprawdzić czy podobne problemy występują u Ciebie?
To Wasze komentarze zmotywowały mnie do tego, bym dokładniej przyjrzał się nowemu modelowi.
W filmie zapowiadającym tę recenzję (poniżej) kilka osób napisało, że S912 ma więcej wad niż zalet dlatego Wasz głos się liczy!
Link do zakupu urządzenia na eBay: http://ebay.to/2oWaGVc


AliExpress - Zoomtak T8plus-2

Zakładam, że część osób może zachodzić w głowę, dlaczego tak się czepiam procesora S912? Pewnie dla większości procesor jest OK tylko to wifi jakieś niedorobione, coś nie tak z obrazem przy wyższych rozdzielczościach, jakieś zanikające teksturki... Otóż pewnie nie każdy o tym wie ale wszystko to i jeszcze więcej znajduje się na kostce Amlogic S912. To nie jest tylko procesor ale znajdują się tam moduły odpowiedzialne za pracę USB, Ethernet, Audio w każdej postaci, wyjście wideo oraz pamięć RAM - tak, to wszystko jest na jednej kostce. Dla dociekliwych schemat poniżej.


Tak więc jak widać jest się czego czepiać i nie do końca zadowalające zachowanie Amlogic S912 może nie dotyczy tylko i wyłącznie modelu T8Plus-2 a najprawdopodobniej każdego urządzenia wyposażonego w tę jednostkę.
Może nie jest to jeszcze powód do paniki i jeżeli masz już urządzenie z tym procesorem to nie jest to koniec świata. Tak jak powiedziałem w filmie, gdybym obydwu tych pudełeczek nie zestawił ramię w ramię, pewnie mało kto by wyłapał te nieprawidłowości.
Sam początkowo nie zauważyłem nic podejrzanego. Model T8Plus-2 zajął miejsce T8H i zwyczajnie dostosowałem go do swoich potrzeb i przez kilkadziesiąt godzin był wykorzystywany przez całą rodzinę do multimediów w Kodi. Przez ten okres nie było żadnych niespodzianek. Dopiero jak zacząłem bliżej przyglądać się urządzeniu na jaw wyszło kilka kwestii o których poniżej.Różne kwestie do poruszenia
Ciemniejszy wyświetlacz w T8Plus-2 ?!?
Na filmie widać, że starszy T8H ma zdecydowanie jaśniejszy i czytelniejszy wyświetlacz aniżeli nowszy braciszek T8Plus-2. Nie jest to złudzenie optycznie.
Kontaktowałem się w tej sprawie z firmą Zoomtak. Uzyskałem odpowiedź, że to nie wyświetlacz jest słabszy (jak przypuszczałem początkowo) a same szkiełko jest mocniej przyciemnione w nowszych modelach. Jest to prawdą gdyż nowsze modele T8H miały wyraźnie ciemniejszy "zegarek" aniżeli mój egzemplarz. Firma tłumaczy ty tym, że szybka jest ciemniejsza by nie było widać płytki PCB tak bardzo...


10cio bitowa głębia kolorów?!?
Jedną z bardziej reklamowanych różnic pomiędzy starszymi modelami Android Boxów a nowszymi jest przestrzeń palety kolorów. W starszych jest ona 8mio bitowa, w nowszych, tak jak w T8Plus-2 już 10cio bitowa. Wiele osób nie wie na czym polega ta różnica. Osiem a dziesięć bit może wydawać się niewiele ale nawet jeśli, to co to w ogóle oznacza? 

Otóż w skrócie i najprościej tłumacząc jest to ilość odcieni danego koloru. Wyobraź sobie ulubiony kolor i jego stopnie jasności. Jeżeli urządzenie wyświetla tylko osiem bit oznacza to że dany kolor dysponuje jedynie 256cioma stopniami jasności. W przypadku 10ciu bit mowa tutaj już o 1024rech odcieniach tego samego koloru. Zobacz na obrazek obok - widzisz, o ile kolor gładziej przechodzi?
By łatwiej zrozumieć to w praktyce - zapal światło i spójrz na ścianę. Zobacz jak delikatnie przechodzi jasność. Teraz jeszcze raz spójrz na schodki porównujące 8 i 10 bit.
Ładnie to wygląda prawda? Jednak w praktyce Twój wyświetlacz musi obsługiwać 10cio bitowy kolor. Monitory, do których podłączałem oba urządzenia obsługują jedynie 8bit lecz mój telewizor już jest 10cio bitowy i szczerze... ja tam różnicy nie widziałem.

Co jest z tym brakiem 4K ?!?
Tak się składa iż posiadam monitor 4K firmy BenQ model to BL3201PT.
Jest to naprawdę cieszący oko produkt i niezwykle wygodnie mi się na nim pracuje.
Codziennie używam go do wielu zdań w rozdzielczości natywnej. W tym celu wykorzystuję złączę DisplayPort, które radzi sobie z 4K przy 60Hz.
Jak można wyczytać z tabelki obok (kliknij by powiększyć) obsługuje on również rozdzielczość 4K poprzez port HDMI lecz tylko w 30Hz co wynika ze starszej wersji HDMI.
Podczas testowania urządzeń Zoomtak (HDMI 2.0) podłączyłem je do monitora, lecz maksymalną opcją była 1920x1080@60Hz. Próbowałem innych kabli HDMI, próbowałem nawet przez HDMI->DVI jednak bezskutecznie.

Powodem może być monitor lub same urządzenie firmy Zoomtak. Postaram się zgłębić ten temat i dodam tu aktualizację gdy coś nowego wypłynie.

Wi-Fi ?!?
Kilka dni po nagraniu materiału z którego powstał film pojawiły się problemy z Wi-Fi. To, że w filmie było ono wolniejsze to już było moim najmniejszym zmartwieniem. Najgorsze było to, że urządzenie nie odnajdowało żadnej sieci!
Wielokrotne restarty, odłączenia od prądu nie pomagały. Internet przez kabel jest, przez Wi-Fi brak sieci. Kilka razy udało się wyświetlić listę sieci ale połączenie nie było możliwe. Przez większość czasu występuje już tylko taka sytuacja jak na zdjęciu poniżej. Można czekać i czekać lecz żadna sieć się nie ukazuje.
T8Plus-2 przestał odnajdować sieci...


TESTY Wydajności
3D Mark
Aplikacja 3DMark jest bardzo popularnym, multiplatformowym benchmarkiem głównie skierowanym do testu wydajności grafiki w urządzeniach. Jeżeli chcesz przetestować swój box, czy nawet telefon/tablet to wystarczy pobrać aplikację ze sklepu google. 
Jeżeli przetestujesz swoje urządzenie, które masz pod ręką to wynik ten możesz porównać z tymi osiągniętymi przez pudełeczka co da Ci obraz sytuacji.
Pierwszy, nowszy test przygotowany przez firmę Futuremark o nazwie Sling Shot Extreme jest wymagającym testem przeznaczonym dla urządzeń z górnej półki, przynajmniej tak ujmuje to karta aplikacji. Niestety model T8H nie był w stanie go obsłużyć, dlatego wybór padł na Ice Storm Extreme. Poniżej możesz zobaczyć całość tego testu.


AnTuTu Benchmark
Zestaw testowy AnTuTu to już nie tylko "popularny" benchmark a wręcz wiodące prym narzędzie wykorzystywane również przez firmy do testowania ich urządzeń. 100 mln użytkowników mówi samo za siebie. Na forach dla osób lubiących podkręcać takie urządzenia jest to jeden ze sposobów zobrazowania osiągniętych rezultatów. Osobiście odnoszę wrażenie, że AnTuTu jest takim odpowiednikiem hamowni dla aut tuningowych.
Jeśli ciekawi Cię osiągnięty wynik testowanych pudełeczek względem Twojego urządzenia pobierz aplikację ze sklepu google i porównaj osiągnięte wyniki.
Dużą zaletą aplikacji jest to, że po wykonanym teście nie tylko dostajemy wynik, który przecież ma się nijak do wszystkiego ale widzimy porównanie innych urządzeń co daje nam już jakiś obraz sytuacji. Możemy sprawdzić jakie urządzenia plasują się na topie a jakie znajdują się niżej. By zobaczyć te wyniki po teście kliknij na dole w "Ranking".


Po starcie testu widzimy, że od razu na dwóch urządzeniach jest coś innego. Spowodowane to jest tym, iż ponownie starszy model T8H nie obsługuje zaawansowanego testu graficznego i jest on zwyczajnie pominięty przez aplikację. W rezultacie końcowy wynik jest miażdżąco niższy jako że za pierwszy, pominięty test urządzenie T8H uzyskuje 0 pkt.
Test o nazwie Garden przeprowadzany na obu urządzeniach jak łatwo zauważyć w materiale najpłynniej nie pracuje. Jest to w końcu test stworzony z myślą by do granic możliwości obciążyć procesor graficzny, tak więc nie ma w tym nic złego.
W modelu T8Plus-2 jest on jednak zauważalnie płynniejszy, lecz wciąż daleko mu do płynności.

Końcowy wynik wynosi 35 125 do 41 447 na korzyść T8Plus-2 jednak doszukać się tam możemy pozostałych danych takich jak 3D - czyli wydajność graficzną, CPU - procesor, czy RAM gdzie mierzona jest rzecz jasna wydajność pamięci operacyjnej. Jednakże zastanawiająca może być wartość oznaczona jako UX.
UX: 13378 do 12997 - jest to test mierzący ogólne doświadczenia z użytkowania urządzenia. Reprezentować on ma ogólną wydajność w prawdziwym życiu i przy normalnej eksploatacji. Na ów wynik składa się wiele elementów. Od wydajności pojedynczego rdzenia procesora, wielowątkowość ale przede wszystkim test ten mierzy szybkość pracy środowiska działania aplikacji systemu Android czyli tzw. runtime.  


Epic CITADEL
Kolejny test jest bardziej wizualną prezentacją silnika graficznego Unreal stosowanego powszechnie w wielu grach.
Podczas prezentacji szybko możemy zauważyć nieprawidłowości na procesorze S912. W wielu scenach widać zanikające tekstury lub ich całkowity brak. Test ten powtarzałem wielokrotnie, restartowałem urządzenie, przeinstalowałem aplikację lecz przebieg testu
się nie zmienił .
Jednak z informacji dostępnych na sklepie google wynika, że owa aplikacja nie była zaktualizowana od 14go Maja 2014 roku. Przynajmniej takie dane widniały na dzień gdy przeprowadzałem testy. Owszem, z jednej strony stwierdziłem, że jeśli aplikacja jest tak stara i nieaktualizowana to nie powinna się znajdować w recenzji ale z drugiej strony przecież jest wciąż wiele starszych, dobrych gier czy programów dostępnych w sklepie google. Uznałem to więc za konieczność by podzielić się z Wami tym doświadczeniem.PCMark
Poprzednie testy były na pewno popularne ale to PCMark jest moim ulubionym. Aplikacja ta ponownie dostępna jest bezpłatnie w sklepie google. Przy jej pomocy zmierzymy wydajność urządzenia w wielu scenariuszach, które przewijają się podczas normalnego, codziennego użytkowania.
Aplikacja podzielona jest na cztery testy. W filmie przeprowadzam test przy pomocy Work 2.0. Mierzy on zwykłe, codzienne zadania które są powierzane urządzeniom opartym na Android w zdecydowanej większości wypadków. Mowa tu o zmierzeniu wydajności urządzenia podczas przeglądania sieci web, edycji wideo czy zdjęć i wiele innych.
Tak na marginesie, aplikacja również może zmierzyć czas działania baterii. Po wejściu do Work 2.0 przejdź w dół ekranu i tam przy Work 2.0 battery life kliknij RUN. By przeprowadzić ten test bateria musi być naładowana przynajmniej w 80%.
Warto przeprowadzić ten test na stosunkowo nowym urządzeniu, zapisać wynik i ponownie za kilka czy kilkanaście miesięcy powtórzyć go. W ten sposób dowiesz się ile bateria straciła ze swej pojemności.


Test o nazwie
Computer Vision benchmark, który jest widoczny pod koniec filmu sprawdza takie elementy jak zdolność rozpoznawania obrazów przez urządzenie, skanowanie kodów czy rozpoznawanie znaków.

Storage benchmark
jest niemniej ważnym testem sprawdzającym szybkość wewnętrznej, stałej pamięci. Często ten element jest zaniedbywany czy pomijany w wielu recenzjach z którymi się spotykałem na przestrzeni lat. Szybkość pamięci stałej jest tak ważna jak ważna jest szybkość dysku twardego w komputerze. Wolna pamięć spowoduje wydłużony czas uruchamiania urządzenia, wolniejszy start aplikacji, zwłaszcza jeśli urządzenie ma mniejszą ilość pamięci RAM.
Ten test dodatkowo mierzy zewnętrzną kartę pamięci (jeżeli jest włożona) czy szybkość operacji na bazach danych.

Gorąco zapraszam do zadawania pytań, dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz pomagania innym użytkownikom poprzez komentarze pod głównym filmie na YouTube o T8Plus-2.

Podobają Ci się moje recenzje? Jeśli tak to pomóż mi. Klikaj łapkę w górę oraz udostępniaj moje filmy znajomym na facebooku czy twitterze. Jest to moment dla Ciebie a dla mnie jest to najlepsza nagroda. Dziękuję. 
Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz