środa, 2 października 2019

Savio KW-03 - recenzja


Savio KW-03
miniklawiatura z touchpadem i podświetleniem RGB


Savio KW-03


Marka Savio utworzona została w 2011 roku, ale dopiero ostatnimi czasy zaczęła większą ekspansję na rynek RTV i pokrewne. Właścicielem jest polska firma Elmak, która działa na rynku od prawie 30 lat. Nie wszyscy mogą ją kojarzyć, ale to właśnie oni projektują i produkują chociażby piloty do dekoderów telewizji satelitarnych dla Canal+, platformy N czy Cyfrowego Polsatu. Savio posiada szeroką ofertę, zaczynając od drobnych akcesoriów typu kable, adaptery, listwy zasilające i ładowarki. Potem są też urządzenia elektroniki użytkowej, takie jak splittery HDMI czy piloty uniwersalne. Są również peryferia dla graczy - słuchawki, klawiatury mechaniczne, podkładki. Warto wymienić też głośniki i słuchawki bezprzewodowe.Dla mnie jednak najciekawsza część portfolio marki znajduje się pod określeniem "Odtwarzacze multimedialne". W sprzedaży posiadają obecnie kilka Android-Boxów, a wśród nich model Savio TB-G01, który oparty jest o ceniony przeze mnie procesor Amlogic S905X2. Czym byłby jednak dobry Android-Box, bez wygodnego sterowania. Znacząca większość tego typu odtwarzaczy dostarczana jest w zestawie z prostymi pilotami na podczerwień. Co prawda do podstawowej obsługi boxa wystarczają, ale gdy znajdziemy porządną alternatywę, to pilot taki ląduje w najgłębszy zakamarek szuflady i zaczynamy odczuwać wygodę użytkowania chociażby systemu Android na telewizorze.

Istnieje kilka sposobów obsługi takiego boxa i sposobu komunikacji. Pilot na podczerwień jest najgorszą opcją z możliwych. Aby wciśnięcie guzika miało odzwierciedlenie w działaniu, to manipulator musimy skierować dokładnie w kierunku odtwarzacza. Rozwiązanie czasem się sprawdza, ale z wad można wymienić chociażby konieczność umieszczenia boxa w miejscu widocznym. Dodatkowo mocno ograniczone wprowadzanie tekstu i szybki dostęp do funkcji, ze względu na ilość klawiszy na pilocie. Zaś o sterowaniu kursorem zwykle możemy zapomnieć. Alternatywą może być też aplikacja, ale również ma swoje minusy, ponieważ nie zawsze chcemy odrywać od sprawdzania czegoś na Facebook, tylko po to, aby np. przełączyć coś na boxie. Osobiście jednak preferuje dwie inne opcje, czyli pilot dwustronny z funkcją Airmouse lub miniklawiaturę z funkcją touchpad. Niezależnie jaki rodzaj komunikacji bezprzewodowej stosują, czy to WiFi, czy Bluetooth, czy też połączenie radiowe przez adapter USB, zawsze jest to lepsze od podczerwieni. Airmouse jest wygodny, ale z moich obserwacji wynika, że nie wszyscy są w stanie przyzwyczaić się komfortowego do operowania kursorem za pomocą ruchów nadgarstkiem z pilotem w ręku. Najbardziej naturalna wydaje się więc mała klawiatura z gładzikiem.

Savio posiada kilka tego typu urządzeń i w poniższej recenzji przedstawię jedną z nich. Do testów otrzymałem Savio KW-03.
Zawartość zestawu


Już po samym pudełku widać, że mamy do czynienia z klawiaturką, która wielkością zbliżona jest do obecnych smartphonów o przekątnej 6 cali. Oprócz klawiaturki w papierowym opakowaniu z okienkiem znajduje się jeszcze mały odbiornik USB, krótki kable Micro USB na USB oraz prostą instrukcję po polsku.

Wygląd i budowa


Sama klawiatura wykonana jest z dość twardego i przyjemnego w dotyku plastiku. Obudowa posiada gumowe klawisze oraz touchpad w górnej części. Tutaj znajdują się również dość jaskrawe diody informujące o podstawowych funkcjach (włączeniu, rozładowaniu baterii czy aktywnym połączeniu z adapterem USB w kompatybilnym urządzeniu). Trzymając ją w dłoni, za pomocą palców wskazujących, mamy jeszcze dostęp do dwóch klawiszy odpowiadających lewemu i prawemu guzikowi myszki, choć działa też standardowe puknięcie w touchpad jak lewo-klik. W dolnej części znajdziemy port Micro USB, który pozwala na ładowanie wbudowanej baterii. A jak już przy niej jesteśmy, to schowana jest po klapką na spodzie obudowy. Tam można również przechowywać mały adapter USB, bez którego klawiatura nie będzie działać. Co ciekawe zastosowana bateria może być demontowana i posiada oznaczenie BL-5B. Tego typu akumulatorek litowo-jonowe stosowany był przez firmę Nokia i wciąż z łatwością dostępne są tanie zamienniki. Poniżej klapki umieszczono również suwak, którym można włączyć, bądź wyłączyć całą klawiaturę. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić baterię, ale również może być niezwykle przydatne, gdy posiadamy w domu małe dziecko lubiące wciskać guziki na wszystkim co wpadnie mu w rączki :)


Sama obudowa wydaje się solidna i powinna wytrzymać nawet przypadkowe usiądnięcie na niej. Z sposoby sposobu uchwyty podobna jest do typowych padów, jak chociażby tego z konsoli Xbox One.
Klawiatura występuje w 3 wersjach, które różni sposób podświetlania klawiszy. W testowanym modelu KW-03 występuje "najbogatszy" wariant, czyli podświetlenie RGB. Korzystając ze skrótu (klawisz funkcyjny i guzik oznaczony skrótem RGB) oraz touchpada możemy dopasować kolor światła do własnych upodobań. Klawisze wykonane są z przeźroczystego tworzywa, na które naniesiono czarny nadruk symboli z wybraniami. Przez to w ciemnym pomieszczeniu doskonale widoczne są oznaczenia na klawiaturze. Można przyczepić się trochę, że podświetlenie nie jest w pełni równomierne, ale i tak należy przyznać, że nocne wyszukiwanie filmu w Kodi nigdy przedtem nie było tak wygodne.

Połączenie i kompatybilność


Klawiatura łączy się z urządzeniami za pomocą adaptera USB. Sam proces jest bardzo prosty. Wpinamy adapter do wolnego portu USB, np. w Android-Boxie i włączamy klawiaturkę suwakiem na dole. KW-03 powinna działać, z każdym urządzeniem, które obsługuje zwykłe klawiatury i myszki.

Sprawdziłem działanie na kilku komputerach z systemem operacyjnym Windows 10 i na wszystkich wykrycie sprzętu po podpięciu adapter trwało od jednej do kilku sekund. Wpisywanie jest wygodne i klawisze klikają wyczuwalnie. W tej formie klawiatura może się sprawdzić jako wygodny kontroler do prezentacji podczas ważnego zebrania biznesowego.

Najbardziej przydatne zastosowanie to oczywiście sterowanie Android-Boxem, na systemach Android oraz Android TV kursor pojawia się automatycznie po wykryciu Savio KW-03. Obsługa przeglądarki to teraz bajka i osoby zaprzyjaźnione na co dzień z używaniem laptopów poczują się jak w domu. Sterowanie "myszką" jest często niezbędne, gdyż niektóre aplikacje na Android TV nie pozwalają na dostęp do wszystkich funkcji przy użyciu klawiszy strzałek, które posiada zwykły pilot. Obszar touchpad jest mały, ale pozwala na stosowanie prostych gestów. Sama klawiatura znacznie ułatwia obcowanie z wyszukiwarką Kodi.

Trochę jako ciekawostka, nadmienię, że można również połączyć się z tabletem czy smartfonem. Wymogiem jest jedynie posiadanie małego portu USB z funkcją OTG oraz odpowiedniego kabla/adaptera, który pozwoli na wpięcie transmitera klawiaturki. Savio posiada w swojej ofercie kilka takich kabelków, jak chociażby Savio CL-59. Po ręką miałem dwa różne rozwiązania do OTG i oba zadziałały. Fajnie sprawdza się to podczas grania na tablecie w gry wyścigowe lub platformówki.

W skrócie


Ceny klawiaturek od Savio wahają się od 40 do około 60 zł, w zależności od wariantu z podświetleniem lub bez. W tej cenie mamy wbudowany akumulator, który starcza na kilka tygodni i jest ładowany przez popularny port MicroUSB.

Jeżeli szukacie dostępnej od ręki i wygodnej w obsłudze klawiatury do swojego Android-Box'a, to warto pomyśleć o modelu Savio KW-03. Klawisze z podświetleniem świetnie wyglądają i ułatwiają nocne seanse w Kodi czy wpisywanie pełnego adresu na pasku adresu przeglądarki internetowej. Dedykowane dla Android'a klawisze przyśpieszają niektóre czynności

Małe, kompaktowe połączenie myszki i klawiatury, w pełni zastąpi duże odpowiedniki i pozwoli na przyjemne korzystanie z odtwarzaczy multimedialnych w chwilach tak potrzebnego relaksu.

Plusy:

 • duża liczba klawiszy funkcyjnych,
 • obsługa polskich znaków,
 • wygodna, mała i lekka,
 • wymienny akumulator,
 • wyłącznik urządzenia,
 • kompatybilność z wieloma systemami,
 • podświetlanie klawiszy z możliwością zmiany koloru.


Minusy:

 • diody informujące o pracy są zbyt jaskrawe,
 • podświetlenie klawiszy nie jest równomierne na całym obszarze,
 • obudowa na krawędziach jest z połyskującego plastiku, który łatwo się rysuje i zbiera odciski palców.


Gdzie kupić?Klawiatura Savio KW-03 dostępna jest w wielu polskich sieciach RTV zarówno stacjonarnie, jak i sieciowo.
 • Savio KW-03 - Podświetlana mini klawiatura bezprzewodowa RGB TV Box, Smart TV, konsole, PC
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl

Dostępne są również dwa inne warianty tej klawiatury:

 • Savio  KW-02 - Podświetlana klawiatura bezprzewodowa TV Box, Smart TV, konsole, PC
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio  KW-01 - Klawiatura bezprzewodowa TV Box, Smart TV, konsole, PC
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl lub w sklepie Media Expert


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz