środa, 20 grudnia 2017

VPN


Bezpieczeństwo i anonimowość dziękiVPNUżywasz Kodi, pobierasz torrenty a może zwyczajnie przeglądasz internet myśląc, że jesteś bezpieczny? Błąd, nie jesteś! Twój operator sieciowy ma obowiązek zapisywać wszystko to, co robisz w internecie. Wedle prawa UE każda strona, którą odwiedzisz, każde wideo które zobaczysz jest rejestrowane przez dostawcę internetu a informacje te pozostają do wglądu długimi latami... Dlatego korzystając z zasobów sieci narażasz się na niebezpieczeństwo oraz utratę swojej prywatności. VPN jest jednym z najlepszych sposobów na to, aby pozostać bezpiecznym.

Jako pierwsze jednak powinienem wytłumaczyć co to w ogóle jest VPN. Rozwinięcie skrótu Virtual Private Network nie mówi zbyt wiele, ale można się domyślać. Oczywiście nie ma co się tutaj rozdrabniać. Po prostu VPN zabezpiecza i zaszyfrowuje wszystkie twoje dane. Dzięki temu możesz podłączyć się bezpiecznie do sieci i nikt nie ma możliwości śledzenia tego, co robisz. Twoje połączenie następuje poprzez zabezpieczony, zaszyfrowany tunel. Twoja lokalizacja zostaje wtedy zamaskowana i chroniona przez VPN. Jest to nie tylko dobry sposób na przeglądanie stron z blokadą regionalną, ale też ochrona zawsze wtedy, gdy korzystasz z darmowego Wi-Fi.

Jeżeli ktoś przeczytał do tego momentu, to teraz wyjaśnię bardziej szczegółowo jak to wszystko działa. Czy zauważyłeś, że ostatnio większość stron internetowych zaczyna się od HTTPS, zamiast HTTP i posiada zieloną kłódeczkę przed adresem? Jest tak, ponieważ nowy protokół szyfruje Twoje połączenie ze stroną internetową. Dzięki czemu nikt nie podejrzy danych logowania czy numeru karty kredytowej. Podobnie działa VPN, tylko w sposób nazywany TUNELOWANIEM. Co to znaczy? Tunel szyfruje wszystkie dane pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerem VPN i tylko on zna sposób na rozszyfrowanie tych pakietów. Dlaczego jest to takie skuteczne? Mam dla Ciebie prosty przykład - Wyobraź sobie, że chcesz napisać list do znajomego, ale nie życzysz sobie, aby listonosz czy ktokolwiek po drodze go przeczytał. Możesz się starać go zakleić najlepiej jak tylko się da ale jeśli trafi on w niepowołane ręce to i tak będzie odczytany. W takim wypadku Ty i Twój znajomy wymyślacie kompletnie nowy język, którego nikt na świecie nie zna. Nawet jeśli taki list zostanie przejęty to nic złego się nie stanie. Owszem, trudno od tak wymyślić nowy język, ale mniej więcej w ten sposób działa szyfrowanie Twoich pakietów przez VPN. Jedynie Twoje urządzenie i VPN zna ten szyfr.
Więc nawet jeżeli ktoś przechwyci Twoje dane np. w kawiarence internetowej z otwartym wifi to będą one zaszyfrowane a tym samym, kompletnie bezużyteczne.
Na co dzień odradza się używania publicznych sieci Wi-Fi. W ten sposób niezwykle łatwo jest przechwycić pakiety między punktem dostępowym a wszystkimi użytkownikami z nim połączonymi. To samo dotyczy sieci w galeriach handlowych, pociągach, hotelach  i wszędzie tam, gdzie hasło jest ogólnodostępne lub nie ma go wcale. Korzystając z usługi VPN cały Twój ruch jest zabezpieczony dzięki czemu bez obaw możesz korzystać z internetu. W sieci odnajdziesz mnóstwo usługodawców… są opcje płatne jak i darmowe. Osobiście próbowałem wiele z tych rozwiązań jednak bezpłatne zwykle są zbyt wolne, ale również niewystarczająco dobrze zabezpieczone. Wielokrotnie widzowie pytali mnie, z którego VPN korzystam i wymigiwałem się od odpowiedzi, gdyż żaden mnie wystarczająco nie przykonywał… aż do teraz!

PureVPN na Android
Obecnie korzystam z PureVPN i mam ku temu wiele powodów. Po pierwsze aplikacja na komputer PC jak i na Android jest niezwykle prosta w obsłudze. Pozwala na szybkie wybranie trybu w jakim VPN ma działać. Można wybrać strumieniowanie wideo (stream), bezpieczne przeglądanie internetu czy wymianę plików. Ta ostatnia opcja zabezpiecza Cię podczas korzystania z torrentów. Cena również jest niewygórowana w porównaniu do wielu innych rozwiązań z jakich korzystałem a prędkości są wystarczające nawet do oglądania materiału w 1440p lub nawet 2160p (4K) co jest ogromną rzadkością. Prędkość tunelowania jest niezwykle ważna w przypadku chęci korzystania z Kodi czy innych form strumieniowania wideo. Jeżeli mieszkasz za granicą to pewnie wiesz, że korzystanie z usługi "Player" TVN jak i podobnych jest zablokowane. Cóż... tutaj znowu z pomocą przychodzi VPN - wybierasz lokalizację POLAND i po sprawie. Tunelowanie działa w ten sposób, że Ty łączysz się do serwera VPN zlokalizowanego w Polsce, a ten łączy się dalej do wybranego serwisu.
Dodatkowo PureVPN pozwala Ci na włączenie skanowania w poszukiwaniu wirusów i trojanów. Zwykle, to Ty musisz spowalniać swój komputer różnym oprogramowaniem, które skanuje ruch sieciowy. Tutaj wystarczy włączyć jedną opcję i to już serwery PureVPN dbają o Twoje bezpieczeństwo oraz to ich moc obliczeniowa jest wykorzystywana, dzięki czemu Twoje urządzenie może pracować lżej. Dodatkowa opcja “Content Filtering” blokuje strony uznane za szkodliwe.


Jeżeli zależy Ci na swojej prywatności i nie podoba Ci się fakt, aby dostawca internetu szpiegował Twoje wszystkie poczytania w internecie warto rozważyć opcję usługi z PureVPN.


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Pomocny jak zawsze...

Prześlij komentarz