czwartek, 31 sierpnia 2023

Czego-Uzywam

⚙️ CZEGO UŻYWAM ⚙️

🧰📹[Czyli moje sprzęty, narzędzia i oprogramowanie]📺💻


Pod filmami często zadajecie pytania o to, czego używam. Jakie komponenty są
zainstalowane w komputerze, jaki to program, co to za telefon lub co to tam stojące w tle. 
😄

Postanowiłem stworzyć z tymi wszystkimi informacjami dedykowany wpis na stronie. Dzięki temu każdy będzie mógł poznać odpowiedź, której szuka.

Gorąco zachęcam do przejrzenia całości.

KOMPUTER DESKTOPOWY


W dalszym ciągu nie posiadam dedykowanego komputera przeznaczonego do testów i bazuję na swoim głównym PC, na którym naprzemiennie pracuję, montuję i właśnie... Testuję oraz nagrywam. Z tego względu sporo z jego komponentów ulega bardzo częstym upgrade'om. Jednakże postaram się tutaj aktualizować wszelkie zmiany zachodzące w jego wnętrzu.


Obudowa: Fractal Design TorrentWięcej o niej TUTAJ.
Karta graficzna: 
Asrock Radeon RX 7900 XTX Taichi White OC
Procesor: AMD Ryzen 9 3900XT. Przed nim były modele 1800X oraz 3600X, które podlegały dość szybkiej, zauważalnej wręcz degradacji...  AMD Ryzen 3600X zaledwie po kilku miesiącach uległ awarii, co zmusiło mnie do przyjrzenia się bliżej tematowi.  Zadziwiające jest to, jak częste tego typu awarie występują! Wystarczy odrobinę przejrzeć sieć. Choć przyczyn może być wiele — wadliwa sztuka, problemy związane z płytą główną, chłodzeniem itd., to za awarie jak i szybszą degradację najczęściej odpowiedzialne jest zbyt wysokie napięcie podawane na CPU.
W związku z tym, że nie bardzo podobała mi się wizja śmierci kolejnego, tym razem 12-to rdzeniowego procesora uznałem, że czas najwyższy wykonać undervolting. Opracowałem pełen materiał dotyczący uV Procesorów Ryzen z tej serii, który możecie zobaczyć TUTAJ. Tym sposobem procesor nie dostaje więcej niż 1.1V, temperatury są niższe o kilkanaście stopni i jednocześnie, przynajmniej w większości zadań pracuje on wydajniej.
Chłodzenie CPU: Deepcool AK400 Digital. Robiłem test jego większego braciszka TUTAJ.
Płyta główna:  AM4 ASUS ROG Strix X570-E Gaming
Pamięć RAM: Kingtson Fury Renegade 64GB, po OC do 3733MHz z zachowaniem niższych opóźnień. Wykonane na podstawie TEGO poradnika.
Pamięć stała: System wciąż siedzi na wiekowym już 250GB Samsungu 960 EVO
1TB Kingston KC2500 spełnia rolę nośnika na cache plików wideo.
1TB Kingston KC600 służy jako magazyn do gier.
Natomiast podstawę tego systemu stanowią 3 x 1 TB nośniki PNY połączone w RAID 0, na których przechowywane są wszystkie dane i materiały na kanał. Bez obawy! Choć RAID 0 jest wydaje, to nie należy do najbezpieczniejszych form przechowywania danych. Zresztą, RAID 1 czy RAID 10 też nie. Nigdy nie polegajcie na dyskach lokalnych! Te padają, a domy ulegają pożarom... Więc zawsze ważne dane trzymajcie w bezpiecznej chmurze i innej lokalizacji.

Mysz i klawiatura: Jako że komputer przenoszę pomiędzy moim miejscem pracy a miejscem na rozrywkę, to korzystam naprzemiennie z dwóch klawiatur jak i dwóch myszek. Wyjątkowa klawiatura Coolermaster MK850 wraz z myszką Logitech MX Master służy do pracy. Z kolei bezprzewodowa Keychron w połączeniu z Machenike M830 sprawdza się idealnie do rozrywki pod TV. 
Monitor / TV: Chociaż przymierzam się do wymiany, to od wielu lat do pracy służy mi dzielnie BenQ BL3201PT. Do rozrywki oraz do wszelkich prezentacji na YT korzystam ze 120 Hz, OLEDowego telewizora LG 55CX6LA.
Za telewizorem zainstalowałem oświetlenie działającej na podobnej zasadzie, co Philips Ambilight. TAKIE niedrogie, ale naprawdę poprawiające odbiór cudo.



LAPTOP


Przez cały 2022 roku szukałem odpowiedniego laptopa, który zaspokoiłby moje potrzeby. Obecny, którego używałem marki Maibenben był OK na podstawowe zadania, lecz do bardziej wymyślnego montażu wideo już się średnio nadawał. Lepsze, nowsze sprzęty były trudno dostępne w tym okresie. W grudniu udało mi się zakupić laptopa ASUS Zenbook Pro Duo. Niestety wystarczyła mi godzina, aby zapakować go do pudła i odesłać. Oczekiwania były spore, tam samo jak cena, którą za niego zapłaciłem. Niestety okazało się, że nie jest to sprzęt dla wymagających użytkowników. Nie nadaje się on też za bardzo do edycji wideo Jest to sprzęt przeznaczony do prac biurowych, ewentualnie obróbki foto.  Podczas pracy w Davinci Resolve Studio procesor intela pracował w nieustannym throttlingu termalnym — chłodzenie było niewystarczające do procesora intel i9 12900h. Na tamten moment brakowało dobrych i prawdziwych recenzji tego sprzętu. Zakupu dokonałem też w pośpiechu tylko dlatego, że jeden się pojawił na Amazon UK, chociaż od miesięcy nic nie było...

Finalnie udało mi się dostać to, czego szukałem od dawna. Co prawda nie w takiej konfiguracji, jaką sobie wymarzyłem, ale skoro rynek trudny, to dobre i to. Mowa o Asus ROG Zephyrus Duo 16. Wersja z Ryzenem 6800H, ekranem 1920 × 1200, 16 GB RAM i RTX 4070Ti. Laptop ten posiada dwa sloty M.2. W pierwszym siedział preinstalowany 2 TB NVMe, do drugiego wsadziłem kolejny, 4 TB NVMe 4.0. Pamięć RAM rozszerzyłem do 64 GB z niższymi opóźnieniami. Jak modelem ASUS Zenbook Pro Duo byłem totalnie rozczarowany, tak tutaj byłem oczarowany. Zdolności termalne tego modelu są niebywałe. Ciekły metal nałożony przez Asusa na procesor przebija o 20-30 C każdą możliwą pastę termoprzewodzącą. Dzięki temu Ryzen 7 6800H, którego domyślne TDP wynosi 45 W jest w stanie wbić na 80W boost i nawet w tym trybie temperatura jest OK. Układ graficzny w trybie najwyższej wydajności wbija na 150 W bez oznak przegrzewania się i thrlttlingu. O tym laptopie mógłbym rozmawiać i pisać godzinami. Ma on wiele, wiele zalet i uważam z całego serca, że niewiele jest takich konstrukcji na rynku. Może kiedyś stworzę o tym, lub podobnym materiał...

Mysz: Najczęściej korzystam z Rapoo lub Machenike
Zasilacz: Laptopa noszę do pracy, lecz 280 W zasilacz jest ciężki i nieporęczny. Z tego względu korzystam ze 100W ładowarki PD o wymiennych końcówkach, które sprawiają, że sprawdza się ona idealnie też w podróży. 100 W to za mało, aby pozwolić układowi graficznemu na "wkręcenie się na wyższe obroty" jednakże właśnie do pracy spokojnie wystarcza.
Nóżki: Pod laptopa podklejone mam takie ciekawe nóżki. Chociaż w tym laptopie nie jest to takie potrzebne, to zapewniają one wentylatorom lepszy dostęp do świeżego powietrza. To, co dla mnie ważniejsze — to wygoda korzystania. Uniesienie tyłu laptopa zwiększa komfort pisania na klawiaturze i pozwala nam zachować lepszą pozycję.
Stoliczek: Do pracy z sofy używam TEGO sprytnego stoliczka. Wiem, że wygląda on wstępnie na bardzo badziewny i też obawiałem się, że jego zakup okaże się stratą pieniędzy, lecz w rzeczywistości pracuję z sofy bardzo często i jest mi tak bardzo, ale to bardzo wygodnie. 


MUZYKA


Nie cierpię reklam, dlatego też płacę za YouTube Premium, które jednocześnie daje mi dostęp
do YouTube Music Premium. To właśnie tej platformy używam do codziennego słuchania muzyki na komputerze, smartfonie oraz na Google home. Jednakże do odtwarzania lokalnej biblioteki mediów na PC używam programu AIMP. Jestem fanem starszych sprzętów Hi-Fi, dlatego zwykle korzystam ze skórek w stylu retro. Tą, którą można u mnie zobaczyć najczęściej, to Kenwood.


Na smartfonie do odtwarzania lokalnych plików muzycznych korzystam z PowerAMP.


SMARTPHONE


W roku 2021 zmieniłem Xiaomi Mi Mix 3 5G na Xiaomi Mi 10S, który wyszedł tylko na Azjatycki rynek. W sierpniu 2023 w moje ręce wpadł Asus ROG Phone 7 Ultimate w wersji białej. Jako że wygląda niesamowicie, to możecie go czasem podziwiać na materiałach.


NARZĘDZIA


Lampa na czoło: Nie jest to nic specjalnego, ale do takich drobnych prac w PC, ale również w domu bardzo przydaje mi się TEN wynalazek.
Mata do pracy: Mata lutownicza nadaje się nie tylko do lutowania, ale także do wszelkich prac związanych z kartami graficznymi czy innymi podzespołami PC.


SPRZĘT DO NAGRYWANIA



Kamera: Od września 2015 roku używałem smartfona Note 3.
Rok później przeszedłem na Note 7, który z powodu ugotowanej baterii został wymieniony na S7 Edge

2017 - 2023 Sony FDR-AX700 nie jest sprzętem najwyższych lotów... Mały sensor w żadnym razie nie zapewni idealnego obrazka, ale ceniłem w niej niesamowitą wygodę oraz poręczność.

2023 -  W listopadzie przeszedłem na Panasonic S5II w parze z obiektywem Sigma Art 24-70mm

Zmotoryzowane dolly: Od TAKI wynalazek, z którego czasem korzystam.

Mikrofon główny: Blue Yeti Blackout
Mikrofon krawatowy: BOYA BY-M1S, oraz od końcówki 2023 Rode Wireless PRO

Oświetlenie główne: W okolicach 2016 roku nabyłem TAKI ultra tani zestaw dwóch softboxów i choć nie grzeszą one jakością, to po dziś dzień sprawują znakomicie.
Oświetlenie dodatkowe białe: NEEWER CN-216
Oświetlenie dodatkowe białe + RGB: Amaran P60C
Oświetlenie dodatkowe białe + RGBYongnuo YN360
Tripod: Manfrotto MKCOMPACTLT-BK (używany z Yongnuo YN360)

Baterie: NP-F do wielu z powyższych sprzętów, potrafiące spełniać rolę powerbanku, z wyświetlaczem. Ładowane przez USB-C jak i Micro USB.



Link nie działa? Daj mi znać w komentarzach.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

zainspirowałem się komputerem z łatwością z tym artykułem znalazłem potrzebne mi chłodzenie

Anonimowy pisze...

miłego dnia

Prześlij komentarz