czwartek, 7 kwietnia 2022

Przywracanie Windows 11 do ustawień początkowych

Przywracanie Windows 11 

🆕 do ustawień początkowych 🆕

✔️ reset systemu przed sprzedażą ✔️


Masz problem z wydajnością komputera, wirusem lub chcesz go sprzedać usuwając wszystkie swoje dane? Skorzystaj z opcji przywracania systemu do ustawień fabrycznych. Ten prosty sposób pozwoli Ci się ponownie cieszyć szybkim i sprawnym komputerem pozbawionym wszelkich “śmieci”, które nagromadziły się w przeciągu miesięcy czy lat korzystania.

⇒ FAQ, czyli często zadawane pytania i odpowiedzi ⇐
PONIŻEJ

1) Niewystarczająca ilość miejsca na dysku C ? Pełen materiał odnajdziesz tutaj:

https://www.techmaniachd.pl/2022/03/JakZwolnicMiejsceNaDysku.html2) Ile zajmuje to czasu?
Nie ma możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem czas trwania tej operacji mocno uzależniony jest wydajności posiadanego komputera, szybkości internetu (pobranie 4GB w przypadku pobrania z chmury) no i to, co chyba najważniejsze - pojemności oraz rodzaju nośnika danych. Na komputerze z nośnikiem półprzewodnikowym (SSD) zajmie to znacznie mniej czasu niż na komputerze z mechanicznym dyskiem HDD. 

Lecz aby nie pozostawić Ciebie w całkowitej próżni informacyjnej mogę Cię uspokoić, że przeprowadzając tę operację na komputerze z 4 rdzeniami (8 wątków), 16 GB RAM i nośnikiem SSD czas resetowania samego systemu, bez usuwania danych osobistych trwał dokładnie 21 minut. Ten sam proces w przypadku wybrania opcji z całkowitym czyszczeniem danych trwał 23 minuty. Jednakże nośnik SSD był niewielki i charakteryzował się prędkością 1500 MB/s


3) Windows prosi o podanie klucza produktu.
Może tak się zdarzyć w przypadku, jeśli resetowany system nie był jeszcze aktywowany, lub jego aktywacja odbyła się przy pomocy generatora. Wtedy warto skorzystać z tego materiału:
https://www.techmaniachd.pl/2022/01/aktywacja-windows-11.html


4) Kiedyś był tu Windows 7, 8 lub 10. Jeśli zresetuje, to wrócę do starego?
Jeśli wykonałeś/aś proces przejścia systemu z Windows 7 na 10kę masz możliwość powrócenia do Win7 przez okres 30 dni od daty aktualizacji. Jeśli tego nie zrobiłeś/aś możliwość ta przepadła. Teraz, jeśli wykonasz proces resetowania systemu do ustawień początkowych wg filmiku, to przywróci stan początkowy systemu Windows 11.


5) Cofanie zmian / Nie wprowadzono żadnych zmian.
a) Wchodzisz na tę stronę: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows11
b) Następnie klikasz w przycisk „Pobierz narzędzie”
c) Uruchamiasz pobrany plik/program. d) Czekasz, aż się przygotują składniki, klikasz akceptację. e) Wybierasz drugą opcję, czyli „Utwórz nośnik instalacyjny” f) Wybierasz wersję systemu. Domyślnie ustawi się taka, jaką masz na komputerze, na którym uruchomiłeś. Jeżeli przeprowadzasz tę operację na innym komputerze niż ten, który chcesz odzyskać, to wybierz system taki, jaki tam jest. g) Przygotuj pendrive lub nawet kartę pamięci (laptopy często mają czytnik wbudowany). Musi być to przynajmniej. h) 8 GB minimum, 4 GB nie zadziała niestety. Możesz też wybrać opcję Pliku ISO, tylko wtedy trzeba go nagrać na płytce DVD. Pierwsza opcja z pendrive czy kartą SD jest dla większości wygodniejsza. i) Czekasz... długo... Pobiera się niby około 4.3 GB jednak to trwa swoje. j) Uruchamiasz ponownie komputer z włożonym Pendrive, kartą SD czy stworzoną płytą DVD. Zwykle samo ruszy z tego nośnika i znajdziesz się w środowisku odzyskiwania. Wtedy ten proces można przeprowadzić niemal identycznie jak na reszcie filmu. Brakujące pliki dociągnie sobie z nośnika. Dodatkowe możliwe kroki k) Jeśli jednak komputer włączy się tak jak zwykle to przy kolejnym uruchomieniu wejdź do BIOS/UEFI. Zwykle można tam przejść naparzając nieustannie od startu w klawisz DEL, F12, F10 lub F2. To jaki klawisz zwykle zależy od producenta. Z resztą na ekranie będzie krótkie info od startu co wcisnąć aby przejść do "Setup" l) W BIOS/UEFI musisz znaleźć "Boot Options" lub coś, co wygląda na wybór z czego komputer na się uruchamiać w obranej kolejności. Coś jak tutaj: https://goo.gl/images/grGXqx Na obrazku pierwszą opcją jest Hard Disk, czyli ruszy z dysku a USB Key (czyli pendrive) jest dopiero na miejscu 5tym. Wystarczy zamienić USB czy CD/DVD na pierwsze miejsce.


6) Wirusy, Trojany, Malware?
Pojawia się wiele komentarzy z zapytaniem, czy ten proces niszczy wirusy. Jest to pytanie bardzo ogólne i jedyna odpowiedź na nie brzmi - To Zależy! Złośliwe oprogramowanie występuje w wielu różnych postaciach. Trojany, Malware, Rootkit itd... Jedne siedzą w spakowanych plikach kopii zapasowych, w systemie, jeszcze inne mogą się nawet zagnieździć w samym MBR dysku twardego. Dlatego odpowiedź brzmi ZALEŻY czym się zaraziłeś/aś i co jest zainfekowane. Chyba oczywiste jest, że jeśli wykonasz resetowanie z usunięciem wszystkiego na C, to jeśli masz zainfekowane pliki na pozostałych partycjach czy nawet MBR to one zostaną. Jednak z mojego doświadczenia większość "zwykłych" użytkowników łapie typowe webowe/skryptowe wirusy na stronach internetowych czy po pobraniu torrentów. Te zwykle są usuwane wraz z przywróceniem systemu do ustawień początkowych. Niemniej jednak warto później wszystko przeskanować dedykowanych oprogramowaniem do malware oraz wirusów.


7) W trakcie wyboru języka nie działa mi ani mysz, ani klawiatura.
Problem wynika z ustawień w BIOS/UEFI płyty głównej. Jest kilka sposobów, w jaki można to rozwiązać. - Podłącz mysz/klawiaturę z użyciem starszego typu portu PS-2 (takie małe okrągłe fioletowy dla klawiatury, zielony dla myszy) - Jeśli nie masz już tych portów podłącz urządzenia do USB 2.0. Nowszy typ portów USB 3.0 (zwykle z niebieskim elementem wewnątrz) wymagają dodatkowych sterowników, które owszem, będą zainstalowane, ale dopiero jak sam system będzie zainstalowany). Może być niezbędny restart po wpięciu kontrolerów do innego portu! - Ostatecznie jeśli nic z powyższych nie rozwiąże problemu musisz przejść do BIOS/UEFI. Zwykle po restarcie pukaj zawzięcie w klawisz Del (delete). W niektórych konstrukcjach może to być F12, F2 lub F10. Zwykle mignie na początku informacja, jaki to klawisz. Coś w stylu "Boot - DEL". Po przejściu do tych ustawień odnajdź i zmień ustawienie "USB Keyboard and Mouse Simulator" z zachowaniem zmian (na każdej płycie głównej może to wyglądać inaczej - https://rog.asus.com/forum/attachment.php?s=70e4c500395cdacc43b26df72940fac6&attachmentid=51570&d=1441678823&thumb=1) Jeśli nie możesz go odnaleźć to... poszukaj w książeczce od płyty głównej. Jeśli dalej nie możesz zlokalizować ustawienia to sprawdź w google z dopiskiem modelu swojej płyty głównej. W najgorszym, lub najlepszym przypadku po przejściu do BIOS wczytaj ustawienia domyślne (default) i wyjdź z zapisaniem wprowadzonych zmian. Niestety ta opcja może zmienić wiele innych ustawień, które były wprowadzone wcześniej. Chociażby takich jak XMP dla szybszych taktowań kości pamięci.Ostrzeżenie: Nagranie to ma na celu pomóc użytkownikowi w przywróceniu systemu Windows 11 do stanu początkowego w dwóch opcjach - Z usunięciem wszystkich danych lub z ich częściowym zachowaniem. Jest to poradnik instruktażowy, niemniej użytkownik wykonuje tę czynność na własną odpowiedzialność i zawsze, ale to zawsze warto mieć kopie bezpieczeństwa na wypadek, gdybyśmy o czymś zapomnieli…


4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam, kupiłem laptopa z Windows 11 ale w jezyku Niemieckim, dograłem jezyk Polski, jednak nie wszystko jest spolszczone, czy jak przywroce do sutawien fabrycznych to bede mógł wybrac jezyk Polski, czy instalacja z pendrajwa tylko pomoze ?

TechManiacHD pisze...

Instalacja tylko z pendrive... Wtedy z instalatorem już w języku polskim.

Anonimowy pisze...

Witam czy robiąc hard reset laptopa win11 usuną mi się tak samo pliki z dysku zewnętrznego który jest podpięty przez USB?

TechManiacHD pisze...

Raczej nie, ale odepnij jeśli chcesz mieć pewność, że się nie usuną.

Prześlij komentarz