środa, 17 lutego 2021

Przegrzewające się GDDR6X w serii RTX3000

Dodajemy temperaturę pamięci VRAM do nakładki Afterburner

Czyli krótko o wysokich temperaturach GDDR6XOstatnio w sieci zaczęło pojawiać się mnóstwo doniesień na temat przegrzewających się pamięci GDDR6X stosowanych w kartach graficznych z serii RTX 3000. W modelach referencyjnych niczym nadzwyczajnym były temperatury rzędu 110° Celsjusza. Igor's Lab zakłada, że komponenty te mogą ulec uszkodzeniu już w okolicach 120° C, więc wiele nie brakuje... Dla chcących mocniej zagłębić się w ten temat zachęcam do zapoznania się z artykułem na
TechPowerUp, czy właśnie na Igor's Lab. Tak krótko wyjaśniając, to pomimo zastosowania wolniejszych pamięci GDD6X o przepustowości 19 Gb/s, te wciąż potrafią pracować z niebezpiecznie wysokimi temperaturami. Oczywiście wiele zależy od modelu karty jaką mamy, od jej chłodzenia, ale co ważniejsze - od zadania jakie zostało jej powierzone. Na niektórych grach odnotowywane są wyższe temperatury niż na innych, ale nie ma w tym jakiejś reguły
. Jednak chyba nic tak nie rozgrzewa tego komponentu jak kopanie kryptowaluty, a te ostatnio przeżywa drugą młodość.


Karty NVIDIA RTX z serii 2000 wyposażone były w pamięć GDDR6. Natomiast seria 3000 już w GDDR6X. Grafika obok pochodzi ze strony Micron,  producenta pamięci i jak widać, ta może osiągać transfery rzędu 21 Gb/s. Spekuluje się o tym, że to właśnie ze względu na zbyt wysokie temperatury NVIDIA  zdecydowała się właśnie na jej wolniejszy, 19 Gb/s wariant.
Więc! Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy, które możesz mieć w stosunku do swojej karty tym krótkim poradnikiem pokażę Ci jak dodać aktualną temperaturę pamięci VRAM do nakładki Afterburner'a. Program MSI Afterburner możesz pobrać TUTAJ. Jeśli masz już go zainstalowanego, to należy pobrać program HWiNFO, lub zaktualizować go do najnowszej wersji z TEJ strony. Następnie:

Otwórz okno czujników (Sensors Status). Jeśli tylko Twoja karta posiada odpowiedni czujnik,
to zobaczysz go zaraz poniżej pozycji "GPU Temperature"


Domyślnie pole to nosi nazwę "GPU Memory Junction Temperature", ale możesz wcisnąć klawisz F2 i zmienić jego nazwę. "GPU Mem Temp" wydaje się bardziej przyjazne. Taką nazwę też tu wprowadzimy.


Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy w polu "GPU Mem Temp" i wybierz "OSD (RTSS) settings..."


Teraz zaznacz dwa pola. "Show value in OSD" oraz "Show label in OSD" po czym kliknij OK.


Po uruchomieniu nakładki zobaczysz świeżo dodaną wartość o nazwie GPU Mem Temp:


Jeżeli tylko chcesz w ten sam sposób możesz dodać inne interesujące Cię wartości z HWiNFO. To co widzisz na poniższym obrazie poniżej "GPU Mem Temp" to wartości przekazywane właśnie z HWiNFO. Powyżej - Afterburner.

 W razie wszelkich pytań czy problemów zachęcam do pisania komentarzy poniżej oraz pomagania sobie wzajemnie.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Cześć, ja w miejscu gdzie ty masz napisanie temperatura pamięci to ma hotspot. Czy to jest temperatura pamięci ci coś innego?

TechManiacHD pisze...

HotSpot, to HotSpot. Niektóre karty nie mają czujnika na pamięciach.

Anonimowy pisze...

ja mam cos takiego GPU VRM Temperature czy to jest to dotyczące pamięci ?

TechManiacHD pisze...

Tak

Anonimowy pisze...

To jak mam sprawdzić temperatury vram jak nie mam czujnika na pamięciach?

TechManiacHD pisze...

Jeśli masz starszą kartę, która czujnika nie ma, to zapewne temperatura nie będzie problemem. Kłopot robi się dopiero z GDDR6X.

Prześlij komentarz