🎮 52% więcej FPS w laptopie 💻
🤫 Niższe temperatury o 30°C 🤫
🧐 Przełom w świecie elektroniki 🧐
„Laptopy nie nadają się do grania!” Z taką opinią spotkał się chyba każdy z nas… I choć sam jestem innego zdania, to takie przekonanie nie wzięło się znikąd. Laptopy gamingowe bardzo często ulegają awariom, które spowodowane są zbyt wysokimi temperaturami podzespołów. Nawet jeśli nie ulegnie on awarii, to z czasem, gdy pasta termoprzewodząca straci swoje właściwości, to taki laptop pracuje coraz głośniej i coraz wolniej. Jednak pojawił się sposób na rozwiązanie tego problemu.
▶ Sprawdź cenę Honeywell PTM 7950
Ceneo - https://bit.ly/3p6LWKx
AliExpress - https://s.click.aliexpress.com/e/_oE1d5lp
▶ Zobacz moje inne filmy na temat materiału zmiennofazowego
https://www.techmaniachd.pl/2023/05/honewell-ptm7950.html
Link nie działa? Daj mi znać w komentarzach.
8 komentarzy:
Pytanie dotyczące linku do honeywella z ali - 5 dni temu zamówiłem z linku pod filmem na yt rekomendowany termopad, ale teraz po sprawdzeniu widzę że link prowadzi gdzieś indziej niż wcześniej. Powinienem się bać o oryginalność zamówionego produktu?
Tamte się skończyły błyskawicznie po opublikowaniu materiału.
w 12:23 jaka to aplikacja do zmiany w ?
Dedykowana dla GPD. Jest ona preinstalowana z urządzeniem.
Motion Assistant - https://www.gpd.hk/gpdwinminifirmwaredriver
Czy można Honeywell PTM 7950 spokojnie stosować pod CPU i GPU ? Jak byłem w pobliskim serwisie, to zalecają wymienić na to co wskazał producent - bo grubość termopada może wpłynąć na uszkodzenie sprzętu.
PTM 7950 to nie termopad, nigdy termopadem nie był. Często widzę, że sprzedawcy na Ali oraz na innych portalach dodają do nazwy dopisek "termopad", co wprowadza w błąd.
PTM 7950 to materiał zmiennofazowy. W temperaturze tych 20-30C i poniżej ma on stały stan skupienia. Dlatego wygląda jak termopad i podobnie się go aplikuje. Jednak ze wzrostem temperatury zmienia on stan skupienia w ciecz.
Termopad to materiał, który pomimo wzrostu temperatury zachowuje stały stan skupienia. Dlatego służą one do transferu energii cieplnej na określony dystans. Można kupić takie 0,5 mm, 1 mm, 2, a nawet 3 milimetry. Gdy komponenty się rozgrzeją, termopad wciąż pozostaje w zaaplikowanej przestrzeni między komponentem, a odpromiennikiem. Oczywiście można ich dać nawet kilka centymetrów, ale ze wzrostem grubości traci się termoprzewodność.
PTM 7950, który kupujemy, zwykle ma 0,25 mm grubości, ale po rozgrzaniu się ulega roztopieniu, i może mieć wtedy zaledwie kilka mikronów, którymi wypełnia jedynie mikroskopijne niedoskonałości powierzchni. Jego przewaga pośrednio leży też w tym, że jego cząsteczki są bardzo małe.
Typowa pasta termoprzewodząca składa się głównie z opiłków srebra, aluminium czy innych metali lub minerałów (diament), które zmieszane są z silikonem. Nawet drobno zmielone metale wciąż są gigantyczne w porównaniu do tego, jak wygląda PTM7950 pod mikroskopem. W pastach termoprzewodzących, to silikon spełnia rolę medium, które wypełnia te mniejsze nierówności, ale sam silikon ma około 1W/mK i do tego wysycha.
PTM, przynajmniej z tego co mówi dokumentacja techniczna, nigdy nie wysycha i co lepsze, po tysiącu cykli termoprzewodność się nawet poprawia... Oczywiście na upartego można go zmieszać z kurzem, innymi drobinami gdy roztopiony, wystudzić i powiedzieć, że już właściwości są nie takie, jakie były wcześniej. Może i z upływem lat, w przewiewnej obudowie na krawędziach coś tam się poprzyklejać może, ale nie szukajmy dziury w całym.
To, co napisałem powyżej, to tak w skrócie, po chłopsku, mało-wiele opisana różnica między materiałem zmiennofazowym, padami i pastami. Nie wiem, czy ktoś gdzieś opublikował w pełni profesjonalne, inżynieryjne opracowanie na ten temat.
Dzięki za tak szczegółowy opis działania PTM'a :) podsumowując... to czy śmiało można stosować na CPU i GPU ?
Tak, ale nie pakuj tego tam, gdzie powinny być termopady.
https://www.techmaniachd.pl/2023/05/honewell-ptm7950.html
https://www.techmaniachd.pl/2023/11/lenovo-legion-5.html
Prześlij komentarz