piątek, 25 października 2019

Savio Precision Control L - recenzja


Savio Precision Control L
podkładka dla graczy w dużym formacie


Savio Precision Control L


Savio Gaming posiada w swojej ofercie coraz więcej akcesoriów dla graczy. Tym razem przetestowałem jedną z podkładek tej marki - model Precision Control L. W sklep dostępne są dwa rodzaje materiału, które mają za zadanie, jak twierdzi producent, zwiększyć dokładność ruchów (modele Precision) lub pozwolić na szybszą pracę myszki (Turbo Dynamic). Oba warianty wyróżnia kolor nadruku i wykończenia - typowo dla graczy FPS przeznaczona jest zaakcentowana na czerwono Turbo Dynamic. W zależności od powierzchni, możemy wybrać nawet spośród czterech rozmiarów. Od małej S w formacie kwadratu o boku 25 cm, aż do największej opcji Turbo Dynamic XL, która przykryje nawet duże biurko, ponieważ ma 90 cm długości na 40 cm.
Opakowanie


Podkładka zapakowana jest w kanciaste, podłużne tekturowe pudełko. Dominuje tu kolor czarny oraz bardzo duży symbol marki - w tym wariancie jest on siwy i stylizowany na popękany beton. Mamy tutaj specyfikację po polsku i angielsku oraz proste piktogramy, które przystępnie obrazują zalety produktu. Producent przygotował opakowanie do ekspozycji w sklepie, przez co mamy możliwość zawieszenia go, a u dołu pudło ma okrągłe wycięcie, przez które można fizycznie sprawdzić strukturę materiału. Podkładka zwinięta jest w ciasny rulon, ale po wyjęciu z pudełka niemal od razu rozwija się i przyjmuje właściwy, płaski układ i jest gotowa do pracy.Wygląd i budowa


Precision Control L jest największym wariantem dla tego materiału jaki oferuje Savio. Podkładka ma 70 cm długości oraz 30 cm wysokości. Grubość to 3 mm. Rogi są zaś mocno zaokrąglone.

Od spodu mamy w pełni gumowaną, delikatnie chropowatą powierzchnię. Dzięki temu na całej powierzchni podkładka utrzymuje się stabilnie w miejscu. Na szczęście guma nie wydziela niemiłego zapachu, co często zdarza się w przypadku tańszych podkładek komputerowych.
Wierzchnią stronę stanowi materiał, który ma zapewnić płynny, ale też precyzyjny ruch myszy. Tekstura jest spójna na całej powierzchni. Kolor materiału to głęboka czerń z nadrukiem. Po lewej umieszczono bardzo duży, szary symbol marki, ten sam co na opakowaniu. Prawy górny róg to czerwono-białe logo Savio. Niestety na tej powierzchni mniejszy napis "ENTER THE GAME" nie jest idealnie odwzorowany. Prawdopodobnie jest to wina struktury materiału lub metody nanoszenia farby. W tym przypadku lepszą opcją i drobną sugestią dla producenta, byłoby pogrubienie liter, bądź całkowita rezygnacja z hasła reklamowego w logotypie na tej podkładce.
Wytrzymałość


Podkładka wydaje się solidna. Materiał nie ściera się, a guma nie pęka przy mocnym sciśnięciu. Po kilku dniach użytkowania nadruk jest nienaruszony, co jest dobrym proroctwem na przyszłe użytkowanie. Fajne jest zabezpieczenie krawędzi podkładki za pomocą gęstego i ciasnego splotu szwów po całości. Na pewno zapobiega to rozdzielaniu się warstw i strzępieniu krawędzi - wiele podkładek nie ma takiego zabezpieczenia. Niestety obawiam się o samą nić, ponieważ jest ona materiałowa. Co prawda miła w dotyku i nie tnie dłoni, ale w przypadku kontaktu z bransoletką lub paskiem zegarka może się ona naderwać, strzępić i potem pruć po całości.
Producent nie podaje odporności na płyny, ale pozwoliłem sobie sprawdzić jak Savio Precision Control L poradzi sobie i w tym przypadku. Każdemu z nas czasem zdarzy się zachlapać biurko, a lepiej gdy woda zatrzyma się na podkładce, niż ma w nią wsiąknąć. Po wylaniu wody na powierzchnię podkładki ciecz utrzymuje się na niej, co stanowi dużą zaletę.


Praca i porównanie


Muszę przyznać, że od czasu, gdy posiadam konsolę Xbox One, to komputera używam rzadziej do grania. Jak już, są to gry typu FPS, lecz ze względu na ograniczony czas, to zaliczam się raczej do graczy każualowych. Ostatnimi czasy preferuje pada do grania, a myszkę do pracy. Muszę jednak przyznać, że testowana podkładka sprawdziła się bardzo dobrze podczas grania. Nie miałem problemu z przemieszczaniem celownika, płynność ruchów jest dla mnie odpowiednia.

Jednak większość czasu spędziłem z nią podczas codziennego użytkowania w domu oraz wielogodzinnej pracy.
Wcześniej używałem dużych podkładek SteelSeries QcK+ oraz A4Tech XGame X7-500MP. Obie mają zbliżone do siebie wymiary, około 45 na 40 cm i grubości, kolejno 2 i 3 mm. Podane podkładki sprawują się prawidłowo, ale po kilku latach widać na nich pewne zabrudzenia materiału i drobne rozwarstwienia krawędzi, które nie powodują zaburzeń w pracy myszki.
W pracy korzystam z zestawu SteelSeries ze wspomnianą podkładką i myszką z serii Rival. Zwykle czułość ustawiona jest na poziomie 2400 CPI i w setupie z podkładką Savio nie miałem potrzeby zmiany tego parametru. Odczułem za to zwiększenie poślizgu na powierzchni Precision Control. Praca w programach graficznych dalej jest bardzo wygodna, wyrobione nawyki w prowadzeniu myszy nie wymagały korekt. Dodatkowo na obszarze podkładki znalazło się miejsce na umieszczenie klawiatury i lewa dłoń w końcu może delikatnie odpocząć na miękkim materiale.

Za to na domowym biurku również mógłbym pozostać na stałe z Savio. A4Tech XGame X7 to jedna z tańszych podkładek o tak dużej powierzchni. Z tego co pamiętam, zakupiłem ją promocyjnie za coś około 15 zł w pewnym dyskoncie spożywczym. Sprawuje się dobrze i, o dziwo, niewiele odstaje jakością od SteelSeries, za którego trzeba zapłacić ponad 80 zł. W domu podkładka Savio oprócz powierzchni pod myszką bezprzewodową, pozwala na częściowe postawienie laptopa, co daje miejsce na oparcie nadgarstków przed klawiaturą. W planach mam uzupełnienie zestawu o niedużą klawiaturę mechaniczną z cichymi klawiszami. Biorąc pod uwagę obszar roboczy podkładki Precision Control L, to spokojnie zmieszczę na niej w domu jeszcze taką klawiaturę.
Działa na niej każdy rodzaj myszek. Sprawdziłem zarówno sensory laserowe, jak i optyczne. Wszystkie myszki pracowały prawidłowo, nawet w obszarach z nadrukiem.
W skrócie


Podkładka jakich wiele, jak można sobie pomyśleć na pierwszy rzut oka. Jednak wygodę grania i pracy na dużych podkładkach doceniają dopiero ich użytkownicy. Savio tym razem udowadnia, że jakość nie musi kosztować dużo. Za około 25 zł dostajemy podłużną podkładkę, która jest komfortowa i wystarczająco duża, aby zmieścić na niej myszkę z klawiaturą i spokojnie oprzeć sobie nadgarstki. Materiał ułatwia prowadzenie myszki i chroni powierzchnię biurka przed zmieszczeniem. Dodatkowe obszycie materiałem powinno zabezpieczyć materiał podkładki na długi okres użytkowania.

Polecam nie tylko graczom, dla których jest dedykowana przez producenta, ale szczególnie dla osób spędzających dużo czasu przy komputerze. Dla mnie jest to strzał w dziesiątkę. Jestem przywiązany na co dzień do podkładki antypoślizgowej SteelSeries QcK+ i zauważyłem, że podczas pracy w programach graficznych, gdy wymagana jest precyzja ruchów, a nie ich szybkość, to właśnie Savio Precision Control L lepiej się sprawuje. Za trzykrotnie mniejszą kwotę, komfort nie spadł, a nawet się poprawił, gdyż mogę oprzeć obie dłonie na miękko wyścielonym biurku. Do tego motyw na niej jest przyjemy i zanadto nie rozprasza podczas patrzenia w monitor.

Zebrałem też opinię na temat podkładki Savio wśród znajomych grafików. Większość była zadowolona z pracy na niej, jedynie część z nich chciałoby jeszcze większego obszaru roboczego. Dla nich przeznaczona jest "szybka" wersja z czerwonym motywem w formacie XL, 90x40 cm. Podsumowując - w konkursie na dobre i duże podkładki w cenie około 30 zł, mamy dobrego kandydata do zwycięstwa.Plusy:

 • cena,
 • duży, praktyczny rozmiar na położenie klawiatury i myszki,
 • dodatkowe obszycie krawędzi,
 • płynne prowadzenie myszki,
 • miła w dotyku.


Minusy:

 • słabo widoczny podpis pod logotypem,
 • nić z obszycia może się pruć w przypadku uszkodzenia.


Gdzie kupić?


Podkładki gamingowe Savio dostępne są w wielu polskich sieciach RTV zarówno stacjonarnie, jak i sieciowo:
 • Savio Precision Control XXL - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 100x50 cm
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio Precision Control XL - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 90x40 cm
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio Precision Control L - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 70x30 cm - TESTOWANY MODEL
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio Precision Control S - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 25x25 cm
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio Turbo Dynamic XXL - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 100x50 cm
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio Turbo Dynamic XL - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 90x40 cm
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio Turbo Dynamic L - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 70x30 cm
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio Turbo Dynamic M - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 45x45 cm
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio Turbo Dynamic S - Podkładka Gamingowa z obszyciem, 25x25 cm
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
Wszystkie obecnie dostępne podkładki marki Savio na Ceneo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz