środa, 8 lipca 2020

Sharp DR-I470 Pro BK - recenzja radia DAB+ z funkcjami internetowymi, wbudowane Spotify Connect


Sharp DR-I470 Pro BK
Czy to już smart radio?


Sharp DR-I470 Pro BK

Każde pokolenie ma swój czas, a niemal wszystko zmienia się wraz z rozwojem technologii. Upowszechnienie dostępu do internetu ma swój znaczący wpływ na inne media. Praktycznie każdy telewizor jest już smart. Przełączanie kanałów w poszukiwaniu ciekawego filmu lub aktualnych informacji straciło na popularności. Dziś na czasie jest korzystanie z serwisu Netflix. Tym bardziej, że często występuje on jako aplikacja zintegrowana z ekranem. Zaś jeżeli naprawdę chcemy zobaczyć ulubiony kanał TV, to nie jesteśmy już nawet ograniczeni do oferty w danym kraju. Dzięki IPTV mamy dostęp do praktycznie każdej stacji telewizyjnej, bez potrzeby montowania anteny lub podłączania innej "kablówki".

A co z radiem? Dalej działa i jesteśmy w trakcie małej ewolucji. Technologia analogowa w ciągu najbliższych paru lat zostanie zastąpiona przez standard DAB+. Cyfrowe stacje oferują głównie lepszą jakość dźwięku, ale mogą udostępniać też dodatkowe informacje - jak chociażby okładki do aktualnie odtwarzanych utworów. W Polsce już połowa kraju znajduje się w zasięgu radia cyfrowego. Dlatego na rynku dostępnych jest coraz więcej odbiorników DAB+. Wciąż jednak, typowy odbiornik pozwala jn odtwarzanie jedynie tego, co akurat znajdzie się w eterze.

Warto więc szukać rozwiązań bardziej uniwersalnych. Wyposażenie radia w dostęp do internetu daje nam wiele możliwości. Gdy lokalna oferta stacji przestanie nam wystarczać, to łatwo znajdziemy coś w radiu internetowym - ponad 10000 pozycji to naprawdę coś, co wyróżnia radioodtwarzacz Sharp DR-I470 Pro. Na tym nie kończą się jednak możliwości tego modelu. Najważniejsza dla wielu będzie też funkcja Spotify Connect, która pozwala na słuchanie spersonalizowanej listy piosenek bezpośrednio z wbudowanych głośników stereo. Całość zamknięta jest w stylowej drewniano-metalowej obudowie z praktycznym, kolorowym wyświetlaczem. Mamy tutaj możliwość zobaczenia aktualnej i prognozowanej pogody. Z użyciem Sharp odtworzymy też pliki przez Bluetooth.

To dalej nie wszystko co ma do zaoferowania ten sprzęt. Zapraszam do reszty testu, w którym poznasz dokładnie tą nowość od marki Sharp...


Pudło biało-czerwone


Japoński producent zdążył nas przyzwyczaić od stylistyki swoich opakowań. Biało-czerwona kolorystyka jest rozpoznawalna i na pewno dobrze kojarzy się w naszym kraju. Nie jest to jedyny taki akcent na opakowaniu - mamy tutaj również informację, że radio pochodzi z magazynu zlokalizowanego w Polsce.


Sporo tu różnych danych. Przód, góra i boki zawierają to samo zdjęcie radia. Widzimy także piktogramy z licznymi funkcjami - certyfikat Digital Radio, obsługę radia internetowego, kompatybilność z DAB+, Bluetooth, WiFi i dostęp do Spotify. Dalej producent chwali się, że jest to radio "Future ready" - zobaczymy później czy rzeczywiście zastosowano tu przyszłościowe rozwiązania. Wszystkie te teksty są po angielsku. Inne języki, w tym polski, znalazły się na tyle. Podano niemal wszystkie kluczowe funkcje i wymieniono tutaj zawartość zestawu. W/g tych danych, znamy też maksymalne zużycie prądu na poziomie 28W i mniej niż 1W, gdy działa radio w trybie uśpienia (wciąż aktywny jest wyświetlacz).

Co znajdziemy w opakowaniu?


Otwarcie kartonu nie jest skomplikowane. Samo radio zostało umieszczone pomiędzy dwoma wyprofilowanymi gąbkami, które dobrze spełniają się w roli zabezpieczenia produktu. Luzem został wrzucony zafoliowany pakiet papierów. Reszta akcesoriów znalazła się w dodatkowych wcięciach gąbkowego wypełnienia.


Instrukcja w formie książeczki zawiera również język polski. Informacja o gwarancji znalazła się na pojedynczej kartce.Zasilacz z okrągłym wtykiem jest uniwersalny. Do zestawu dołączono dwie końcówki - środkowo-europejską oraz brytyjską. Ich montaż odbywa się poprzez wsunięcie na zatrzask. Kabel prądowy ma około 1,2 metra.Dalej jest jedynie pilot na podczerwień, mieści się w sam raz w mojej dłoni.
Drewno i metal - stylowa obudowa


Sharp DR-I470 Pro sprawia wrażenie solidnego. Dzieje się tak za sprawą drewnianej obudowy oraz wagi, która wynosi około 3 kg. Wymiary radia to 35,4 cm szerokości, na 14,5 cm wysokości i ma ono głębokość 18,5 cm. Choć sama skrzynia to drewno, to cała góra, boki i dół zostały dodatkowo pokryte fornirem z wyraźną strukturą słoi w kolorze czarnym. Taką samą barwę ma metalowa siatka maskownicy głośników. Dokładne oznaczenie modelu to DR-I470 Pro BK, w tym wariancie. W sprzedaży dostępna jest również wersja GR (szara obudowa i czarna maskownica) oraz WH (oba elementy białe). Reszta elementów jest wspólna dla wszystkich odmian.Najistotniejszy jest tutaj przód. Nowoczesny charakter stylizacji nadaje zaokrąglony panel sterowania. Umieszczono tutaj 8 przycisków po bokach. Całość wykonana jest z jednego kawałka stali nierdzewnej. Na górze umieszczono wyżłobione logo marki Sharp. Przyciski wymagają trochę więcej siły do wciśnięcia. Sam materiał, choć nie jest łatwy do zarysowania, to jednak dość szybko przyjmuje ślady po wciśnięciu - nawet delikatnie wilgotnymi palcami. Wewnątrz okręgu znalazła się błyszcząca plastikowa powierzchnia, która skrywa mniejszy wyświetlacz. Niestety, choć początkowo wydaje się, że ekran będzie wypełniał cały obszar pomiędzy guzikami, to w rzeczywistości ma jedynie 2,4 cala i jest prostokątny. Pozwala na wyświetlanie kolorowych obrazków, choć można ustawić, aby samo  menu było pokazywane też w uproszczonym, jednobarwnym trybie.Góra obudowy to tylko pokaźne srebrne pokrętło. Służy ono głównie do zmiany głośności, ale jest również klikalne - pełni wtedy funkcję potwierdzania wyboru (odpowiednik klawisza Enter na klawiaturze komputerowej). Zaś w niektórych menu za jego pomocą możemy przeskakiwać pomiędzy opcjami, gdy na ekranie widzimy oznaczenie strzałek góra i dół. Samo pokrętło działa bardzo lekko, ale z wyczuwalnym przeskokiem co każdą pozycję. Jego umiejscowienie może okazać się problematyczne, gdy planujemy umieścić radio we wnęce, której wysokość jest niewiele większa od samego urządzenia. W takim przypadku pełna obsługa będzie możliwa tylko przy użyciu pilota. Odbiornik sygnału podczerwieni z pilota został umieszczony poniżej wyświetlacza.


Wszystkie złącza znalazły się na tylnym panelu. Jest tutaj okrągły wtyk na zasilacz 12V oraz dwa gniazda jack 3,5" - jedno służy jako wyjście dźwięku (do podłączenia słuchawek czy zewnętrznych głośników), drugie do wejście AUX (można użyć wbudowanych w radio głośników i odtwarzać np. muzykę z tabletu). Nie mogło tutaj zabraknąć również teleskopowej anteny. Ta przymocowana jest na stałe i po całkowitym wysunięciu ma około 64 cm długości. Z tyłu mamy też tunel basowy głośników oraz naklejkę znamionową. Jeżeli komuś zależy na dostaniu się do środka obudowy, to znajdzie z tej strony wiele widocznych śrubek mocujących.


Gładki spód uzupełniają cztery białe, gumowe nóżki. Dobrze utrzymują sprzęt na miejscu i tworzą 3-4 milimetrową przestrzeń pod radiem.Menu i konfiguracja


Po każdym podłączeniu do prądu musimy uzbroić się w cierpliwość. Radio posiada w końcu  jakiś uproszczony system operacyjny, więc na uruchomienie potrzebuje kilkadziesiąt sekund. Na szczęście każde wyłączenie guzikiem na obudowie czy z pilota powoduje jedynie uśpienie urządzenia i wtedy start jest niemal natychmiastowy.


Pierwsze odpalenie radia wiąże się z przejściem przez prosty kreator podstawowych ustawień. Na początku wybieramy język polski i łączymy się z naszą siecią WiFi. Dalej możemy przeskanować lokalne stacje radiowe FM oraz zaprogramować do 10 kanałów cyfrowych. Dobrze jest też wybrać menu ustawień i wskazać swoją lokalizację, która zostanie użyta do wyświetlania aktualnej pogody, gdy radio jest nieaktywne. Widoczny czas można ustawić ręcznie lub po prostu skorzystać z automatycznego aktualizowania daty i godziny bezpośrednio z sieci internet.
Menu jest proste w obsłudze. Wszystkie źródła dźwięku mają przypisane swoje ikony, pomiędzy którymi przełączamy się za pomocą przycisków na boki. W przypadku wyboru poszczególnej pozycji, np. na liście stacji lub w podmenu opcji używamy pokrętła na górze obudowy.Radio, to za mało - źródła dźwięku


Podstawową funkcją jest oczywiście odbiór stacji radiowych. Mamy tutaj możliwość słuchania stacji na falach ultrakrótkich FM. Po wysunięciu anteny i dopasowaniu miejsca odbiornika w mieszkaniu udało mi się znaleźć wszystkie lokalne stacje radiowe w promieniu 25-35 km. Sharp wypada tutaj bardzo podobnie do mojego codziennego radia marki Ferguson.

Przyszłość tradycyjnego radia leży jednak w technologii cyfrowej, czyli standardzie DAB+. Dziś w Polsce w zasięgu DAB+ jest niewiele ponad połowa populacji kraju. W/g zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji do końca 2021 roku dostęp do tego radia będzie miało ponad 80% obywateli. Niestety sam ubolewam nad faktem braku pokrycia sygnału w mojej okolicy. Już 3-4 lata temu zapowiadane było uruchomienie lokalnego nadajnika i w tym czasie zakupiłem stosowne radio, ale chwilę przed startem całkiem wstrzymano rozwój DAB+ w kraju. Miejmy nadzieję, że niedługo będę mógł sprawdzić rzeczywiste działanie technologii. Jednak w przypadku radia Sharp nic nie jest stracone, ponieważ wbudowana lista internetowa ma również lokalne stacje DAB.


Samo radio internetowe składa się z dwóch grup w menu. Mamy tutaj dostęp do wszystkich stacji pogrupowanych w kategorie tematyczne lub ze względu na ich lokalizację. Stacje pochodzą z listy getdigitalradio.com i jest ich ponad 10000. Możliwe jest wyszukiwanie z poziomu samego odbiornika lub przy użyciu dedykowanej aplikacji na smartphone. Oprogramowanie pozwala również na ręczne dodanie ścieżki do strumienia audio i zapisanie na liście ulubionych.
Najciekawszą opcją radia jest Spotify Connect. Do działania nie jest wymagane posiadanie płatnego abonamentu w usłudze. Coraz częściej spotykam się z obsługą Spotify w głośnikach. Największą bolączką tego rozwiązania jest konieczność posiadania niezależnej aplikacji. I nie mówię tu o aplikacji od Sharp, bo ta nie wystarczy do odtwarzania muzyki z tego serwisu streamingującego. Przynajmniej do pierwszego uruchomienia usługi w radiu niezbędna jest instalacja programu, czy to na smartphone, czy też komputerze. Sprawdziłem działanie zarówno na systemie Android, jak i stacjonarnie w Windows. Obie odmiany mają różne interfejsy, ale obsługa jest podobna. Wystarczy tylko, aby radio miało aktywne połączenie z tą samą siecią i wykrywane jest jako głośnik Sharp, przez co łatwo wysyłamy aktywną playlistę na urządzenie typu Spotify Connect. Od teraz możemy już wyłączyć aplikację, a muzyka w radiu pozostaje. Nawet po odłączeniu zasilania zapamiętywana jest aktualna lista. W ten sposób aplikacja Spotify służy nam jako pilot dla tej usługi w radiu. Działa to bardzo sprawnie.

Jeżeli nie znajdziemy nic w radiu lub po prostu zechcemy posłuchać naszej muzyki, to mamy do wyboru jeszcze dwie opcje. Połączenie kablowe AUX lub bezprzewodowe Bluetooth. Z kablem nie ma problemu, należy tylko zwrócić uwagę, że mamy na tylnym panelu zarówno wejście, jak i wyjście dźwięku - te oznaczone jest symbolem słuchawek. Sharp zastosowała standard BT 4.1. Nie będę zbytnio rozpisywał się jak on działa. Zasięg w obrębie mieszkania jest OK i łączy się bezproblemowo z każdym moim urządzeniem.


Dodatkowe funkcje


Bardzo podoba mi się wykorzystanie wyświetlacza w trybie gdy radio nie pracuje. Domyślnie widoczny jest duży, aktualny czas (w formie analogowej lub cyfrowej) oraz data. Zaś co kilka sekund pojawia się plansza z obecnymi danymi pogodowymi. W tym czasie można za pomocą strzałek i pokrętła sprawdzić prognozę na kilka najbliższych dni.

Radio może też służyć jako budzik. Na dodatek w opcjach znajdziemy też minutnik - niezwykle przydatny, gdy używamy radia w kuchni.


Trochę jakby na siłę dodane są też notowania giełdowe. Brak im jakichkolwiek ustawień, więc zupełnie tracą na przydatności. Może w przyszłości zostanie to rozwinięte, ale możemy liczyć tylko na udostępnienie przez Sharp aktualizacji oprogramowania. Na dzień publikacji tej recenzji nie ma dostępnego nowszego softu.Wśród stacji internetowych wydzielono też kategorię, nazwijmy ją, relaksacyjną. Zebrano tutaj stacje nadające non stop jedynie odgłosy przyrody, takie jak szum deszczu czy śpiew ptaków.


Można również ustawić czas automatycznego wyłączenia urządzenia. Guzik do tego znajduje się zarówno na obudowie, jak i pilocie.Aplikacja


Choć sterowanie radiem możliwe jest wyłącznie za pomocą guzików i pokrętła na obudowie, to dużo wygodniejsze jest użycie pilota. Działa on dobrze, kliknięcia są wyczuwalne, i dzięki temu możemy zmieniać stacje nawet z większej odległości. Tym bardziej podoba mi się, że pilot posiada dodatkowe guziki, przez co szybko dostaniemy się do naszego radia dodanego do pozycji w ulubionych. Jako, że liczba stacji z internetu jest duża, to Sharp wyposażył swój odbiornik w możliwość wyszukiwania ich po nazwie. Wpisywanie słów po literce przy użyciu pilota jest trochę łatwiejsze niż z poziomu guzików na obudowie, ale wciąż dla wielu młody osób stosowanie klawiszy cyfr do pisania liter to masochizm.Zwykle opcjonalna aplikacja na smartphone jest tutaj bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Aplikację Sharp Smart Control pobrałem bezpośrednio ze sklepu Google Play. Wystarczy tylko, aby radio korzystało z tej samej sieci WiFi co smartphone, aby aplikacja wykryła urządzenie. Z jej poziomu możemy poruszać się bezpośrednio po menu, widząc na ekranie smartphone/tabletu niemal to samo co na wyświetlaczu DR-I470. Muszę jednak przyznać, że obsługa aplikacją jest bardzo przyjemna. Wyszukiwanie internetowych stacji zajmuje dosłownie chwilę. Następnie możemy łatwo przypisać ją do ulubionych i lista pozostaje od razu zapamiętana w radiu. Jeżeli zdarzy się, że w pobranej liście nie występuje konkretne radio, to możemy wprowadzić ścieżkę ręcznie. Przykładowo, wpisanie ciągu "http://radioparadise.com/m3u/mp3-128.m3u" bez użycia aplikacji mogłoby zająć kilka minut, a ten czas może się wydłużyć nawet kilkukrotnie jeżeli w trakcie wpisywania pominiemy nawet jeden znak. Na szczęście, moje ulubione radio Paradise, udało się znaleźć bezpośrednio i mogę cieszyć się muzycznymi klimatami w każdej chwili po odpaleniu sprytnego radia marki Sharp.Mimo, że mamy w urządzeniu wbudowane Bluetooth, o którym już wspominałem. To możemy skorzystać jeszcze z jednego rodzaju przesyłu bezprzewodowego. Tutaj też przychodzi z pomocą aplikacja. Dalej korzystając z połączenia wewnętrznej sieci WiFi możemy utworzyć listę odtwarzania z plików dostępnych na smartphone i udostępnić ją dla radia.

A jeżeli zawieruszy nam się pilot, to skorzystamy z wirtualnego odpowiednika. Jedną z ciekawych funkcji aplikacji jaką znalazłem, jest też możliwość pewnej personalizacji. Możemy ustawić własną grafikę dla ekranu startowego radia. Plik wymaga tylko wykadrowania pod format wyświetlacza, zaś samo zdjęcie jest w trakcie przesyłania delikatnie kompresowane.Nie może być jednak zbyt pięknie, ponieważ muszę trochę skarcić producenta za stabilność aplikacji - parokrotnie po prostu się wyłączała. Na szczęście, ponowne jej uruchomienie nie zajmuje długo. W sklepie Google widnieje wersja 1.0 udostępniona w maju, więc można oczekiwać, że wszystko zostanie jeszcze usprawnione.


Zagraj mi to jeszcze raz - parę słów o jakości dźwięku


Radio wyposażono w dwa głośniki grające w trybie stereo - każdy o mocy 7W. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tak dobrej jakości dźwięku - od takie zwykłe radio kuchenne, które ma umilić czas podczas przygotowywania posiłków. Tym bardziej podoba mi się i ten aspekt Sharp DR-I470 Pro. Separacja kanałów jest odczuwalna, w końcu głośniki są od siebie oddzielone. Dodatkowy tunel, tzw. bass reflex dobrze współgra z drewnianym pudłem. Dźwięk jest niezwykle czysty, a sama głośność nawet większa niż potrzeba do nagłośnienia pomieszczenia 40 m². Zmierzony maksymalny poziom to około 101-102 dB. Jeżeli komuś nie do końca podpasuje ton głośnika, to można jednym guzikiem przełączyć się na predefiniowane ustawienia equalizera lub w menu opcji dostosować poszczególne pasma przenoszenia. Różnice między trybami są zauważalne, ale w ostateczności, sądzę, że domyślnie głośniki dostrojone są najlepiej.Podsumowanie


Samo urządzenie łączy w sobie klasyczną stylistykę drewnianej obudowy, z nowoczesnym wyglądem. Jak widać, nawet zwyczajny radioodbiornik można wzbogacić o liczne funkcje. Kolorowy wyświetlacz nie jest może ogromy, ale spełnia swoją rolę. Menu jest przejrzyste, a po odpowiednim ustawieniu ulubionych stacji, można szybko zaspokoić swoje muzyczne potrzeby. Do tego Spotify Connect, który jest wisienką na torcie. Pokazuje w jakim kierunku powinni dążyć producenci różnych odtwarzaczy i głośników. Minęły już czasy, gdy trzymało się setki płyt, czy konwertowało je na pliki MP3, aby mieć do nich łatwy dostęp. Teraz oczekuje się, aby muzyka była z nami w każdym miejscu. Dzięki takiemu radiu internetowemu jak Sharp DR-I470 Pro, jest to możliwe i do tego wygodne.

  PLUSY

+  
 • ładny design całości,
 • naprawdę dobry dźwięk stereo,
 • aplikacja pozwala na pełne wykorzystanie możliwości urządzenia,
 • wbudowane Bluetooth,
 • wejście i wyjście AUX,
 • wyświetlanie pogody w trybie uśpienia,
 • obsługa FM/DAB+,
 • dostęp do wielu stacji internetowych z wyszukiwaniem i opcją ręcznego dodawania,
 • funkcja Spotify Connect.

  MINUSY

-  
 • antena przymocowana na stałe,
 • brak możliwości odtwarzania z USB czy karty MicroSD,
 • początkowo nie do końca intuicyjna obsługa z poziomu obudowy,
 • włączony wyświetlacz jest słabo wkomponowany w stylistykę sprzętu,
 • aplikacja wymaga jeszcze drobnych poprawek w stabilności działania.
 • wyświetlacz pozwala tylko na delikatne ściemnienie, w nocy może być zbyt jasny
  (edycja: opcja dostrojenia minimalnej jasności ekranu znajduje się w ustawieniach radia)


Gdzie kupić?


Produkty marki Sharp dostępne są w większości polskich sieci RTV stacjonarnie, jak i internetowo:

 • Sharp DR-I470 Pro BK - radio internetowe stereo w kolorze czarnym
  - TESTOWANA WERSJA - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Sharp DR-I470 Pro GR - radio internetowe stereo w kolorze szarym
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Sharp DR-I470 Pro WH - radio internetowe stereo w kolorze białym
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl

Inne radia Sharp znajdziecie również na Ceneo.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz