poniedziałek, 17 lipca 2023

Spacedesk

🖥️ DODATKOWY MONITOR! 📱
ZE STAREGO SMARTFONA LUB TABLETU

[SPACEDESK]


Smartfon jako bezprzewodowy, w tym wypadku, trzeci ekran.
Posiadanie drugiego monitora to marzenie wielu osób. Praca na dwóch ekranach jest bardzo
wygodna. Ale co w sytuacji kiedy nie możemy pozwolić sobie na zakup drugiego wyświetlacza, bo np. nie mamy miejsca na biurku, albo po prostu nie mamy kasy na zakup. Sytuacja absolutnie nie jest beznadziejna. Jeśli tylko dysponujemy starym laptopem, tabletem lub telefonem, to możemy wykorzystać ich ekrany i w ten sposób uzyskać drugi monitor w naszym ekosystemie. W jaki sposób?
Spacedesk – to jest narzędzie, które bardzo nam ułatwi pracę.


Od dłuższego czasu korzystam z oprogramowania Spacedesk od Datronicsoft. To darmowy, ale bardzo użyteczny program, dzięki któremu chociaż na co dzień mam tylko jeden monitor, to wystarczy, że uruchomię na telefonie Spacedesk i już moja przestrzeń robocza zyskuje kilka brakujących cali. Niech Was nie zwiedzie opis na stronie producenta. To, że program nadal jest w wersji BETA nie wpływa ani na jego funkcjonalność, ani stabilność pracy. Wszystko działa sprawnie i co ważne, przy tego typu połączeniach dosyć szybko. Spacedesk ma bardzo szerokie zastosowanie. Pozwala rozszerzyć systemowy pulpit, ale też uzyskać dodatkowy ekran dotykowy lub po prostu zdublować/sklonować nasz system.


Spacedesk ma bardzo szerokie zastosowanie. Pozwala rozszerzyć systemowy pulpit, ale też uzyskać dodatkowy ekran dotykowy lub po prostu zdublować/sklonować nasz system.Aby skorzystać ze Spacedesk musimy mieć dwa urządzenia podłączone do tej samej sieci WiFi lub Ethernet. Połączenie między nimi może odbywać się przez USB (np. Tethering), przez kabel LAN lub bezprzewodowo. Nie ma znaczenia, że np. komputer mamy wpięty do sieci po kablu, a telefon działa po WiFi. Ważne jest jedynie to, aby oba korzystały z tego samego routera.


Spacedesk działa w konfiguracji SERVER -> CLIENT, czyli jedno z naszych urządzeń jest tym nadrzędnym (SERVER) a drugie pełni wyłącznie rolę pomocniczą (CLIENT) 

Ponieważ chcemy rozszerzyć nasz system komputerowy, dlatego to właśnie na komputerze instalujemy Spacedesk Server a na drugim urządzeniu (w moim wypadku to telefon) instalujemy Client’a. 

Spacedesk (Server) może być instalowany tylko na komputerach z systemem Windows. Najniższa obsługiwana wersja systemu to Windows 8.1 w wersji 32- i 64-bitowej. Zatem serwera nie postawimy na Linuxie, czy iOS.


Lepiej to wygląda w przypadku CLIENT’a. Do wyboru mamy wersję windowsową, na urządzenia Apple’a oraz Androida. CLIENT’a możemy uruchomić także bezpośrednio w oknie przeglądarki obsługującej HTML5, bez konieczności instalowania.


Po tym przydługim wstępie przejdźmy wreszcie do zainstalowania i skonfigurowania Spacedeska zarówno na komputerze jak i na telefonie. Poniżej przeczytasz szybką instrukcję, jak prawidłowo przeprowadzić tę procedurę i rozszerzyć swój system o dodatkowy ekran, nie wydając przy tym nawet złotówki.


1. Uruchamiamy na komputerze przeglądarkę i wpisujemy adres: spacedesk.net, następnie na stronie głównej klikamy na DOWNLOAD.2. Pobieramy wersję Spacedesk zgodną z zainstalowanym na naszym komputerze systemem operacyjnym. (w moim wypadku to wersja Windows 10/11 - 64bit).

3. Uruchamiamy instalator programu.4. Klikamy NEXT na pierwszym ekranie.

5. Akceptujemy umowę licencyjną i klikamy NEXT

4. Klikamy NEXT na pierwszym ekranie

5. Akceptujemy umowę licencyjną i klikamy NEXT4. Klikamy NEXT na pierwszym ekranie.

5. Akceptujemy umowę licencyjną i klikamy NEXT.6. Wybieramy folder docelowy, gdzie będzie zainstalowany nasz program, domyślnie to folder Program Files – i tam radzę go zainstalować.

7. Jeśli mamy uruchomionego firewall’a, instalator podpowie nam, aby dodać stosowny wyjątek w naszych zabezpieczeniach, aby Spacedesk mógł prawidłowo pracować.8. W ostatnim oknie klikamy na INSTALL[WAŻNE] musimy mieć uprawnienia Administratora, aby instalacja zakończyła się powodzeniem.9. Kiedy program zainstaluje się na naszym komputerze naciskamy FINISH.10. W ten sposób wykonaliśmy pierwszy krok, aby korzystać z programu Spacedesk. Mamy zainstalowany SERVER. Dalsze czynności wykonamy na telefonie/tablecie (ewentualnie na starym laptopie, czy innym urządzeniu obsługiwanym).


11. Ponieważ mój telefon działa na Androidzie, więc wchodzę do Google Play i wpisuję w wyszukiwarkę Spacedesk.12. Kiedy aplikacja zainstaluje się na telefonie, można ją od razu uruchomić.13. Proponuję od razu przejść do menu programu klikając w trzy poziome paski, wybieramy Settings.14. Możemy od razu podkręcić Image Quality.

15. Proponuję także w ustawieniach Custom FPS Rate wskazać 60 FPS.16. Wracamy do ekranu głównego.

17. Klikamy w ustanowione połączenie między komputerem a naszym telefonem.18. Czekamy kilka chwil na połączenia.

19. I po chwili na naszym telefonie mamy już podgląd naszego pulpitu, tym samym uzyskaliśmy drugi monitor w systemie.20. W przypadku telefonów można cieszyć się z ekranu dotykowego w systemie. Wszystko działa tak jak powinno. 

21. W systemowej wyszukiwarce można teraz wpisać: spacedesk i wcisnąć ENTER, w ten sposób będziemy mogli podejrzeć ustawienia naszego działającego serwera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz