czwartek, 17 marca 2016

Sprzęt i gadżety -> Audio-Technica ATR3350iS - mikrofon krawatowy. Test i porównanie.


W filmie omawiam i testuję profesjonalny, miniaturowy mikrofon pojemnościowy. Doskonały do nagrań wideo, zastosowań prezenterskich, prowadzenia wykładów, prezentacji i wielu innych zastosowań.
Mikrofon krawatowy marki audio-technica, model ATR3350iS wyposażony został w klamerkę, która umożliwia przyczepienie go do ubrania a jego kołowa charakterystyka pozwala na zbieranie dźwięku z każdego kierunku.
Ogromną zaletą mikrofonu jest fakt, iż możemy go podłączyć do smartfona z systemem Android lub iPhone, chociaż równie dobrze nadaje się jako mikrofon do lustrzanek czy kamer z wejściem na zewnętrzny mikrofon.

W nagraniu również dzielę się osobistą opinią dotyczącą innych urządzeń, nad których wyborem również się zastanawiałem.
Urządzenia, o których mowa to mikrofon krawatowy Rode smartLav+ oraz iRig MIC Cast.
Film został nagrany przy użyciu mikrofonu ATR3350iS. W trakcie filmów również przeprowadzam krótki test porównawczy jakości dźwięku oraz każdy może go porównać do dźwięku nagranego przy pomocy telefonu Samsung Galaxy Note 3 - początkowo chciałem zostawić oba nagrania w teście w oryginalnej formie. Niestety w czasie postprodukcji okazało się, że dźwięk nagrany z telefonu jest na tyle cichy, że niemal nie było go w ogóle słychać w porównaniu do mikrofonu ATR3350iS. Byłem więc zmuszony podnieść głośność dźwięku z telefonu o 6dB - nic więcej nie zostało zmienione.

Jak i czym przeróbka dźwięku?
Otóż... dźwiękowcem nie jestem, co pewnie zauważyliście ale przy pomocy innych, korzystając z programu Audacity w miarę możliwości udało się poprawić dźwięk w głównej części filmu.
Ogólnie mówiąc, dodałem redukcję szumów (pierw należy uzyskać minimum 5 sekundową próbkę by odfiltrować szumy). Później, kompresja dźwięku by uzyskać równy poziom - ma to na celu wyrównanie wtedy, gdy mówimy ciszej i momentów, gdy jest głośniej.
Dalej, to korektor graficzny i tu, w zasadzie wedle uznania to co dla nas brzmi najlepiej. Wiadomo, że na każdym sprzęcie, czy innych słuchawkach będzie to brzmiało inaczej.
A na końcu normalizacja dźwięku do -2dB.
Czy efekt lepszy? Sami oceńcie :)

Aktualizacja kilka dni później. Jak się okazało, jakość mikrofonu może być jeszcze o niebo lepsza. Materiał o mikrofonie był nagrywany w całości na telefonie lecz zobaczcie film [Kodi Pro#1]. Tam, wstęp do filmu nagrany był mikrofonem podłączonym już nie do telefonu ale do komputera i od razu słychać różnice. 
Gdybyście byli ciekawi reszta filmu nagrywana była na słuchawkach "gamerowych" Sennheiser PC636D

YouTube - audio-technica ATR3350iS test


Specyfikacja:
• Mikrofon pojemnościowy
• Charakterystyka: dookólna
• Pasmo przenoszenia: 50Hz-18kHz
• Impedancja: 1000 Ohm
• Czułość bez obciążenia: -54 dB
• Kabel: 6 metrów
• Złącze: Jack 3,5mm
• Zasilanie: bateria LR44
• Waga: 6g


Mikrofon kupiłem na e-bay w cenie €24.25 plus przesyłka €6.31. Towar szedł z USA ale na allegro sprawdzałem ceny i też jest niewiele drożej:
 


Zdjęcia, które zrobiłem do projektu:


Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz