poniedziałek, 21 marca 2016

Tom V, pkt 1) Sprzęt, edycja i moje zabawki

Tom V "Sprzęt, edycja, moje zabawki i zainsteresowania"

a) edycja wideo - Swoje filmy edytuję i obrabiam w programie PowerDirector od firmy Cyberlink

Czy jest najlepszy? A w życiu! Ile nerwów mnie program kosztował to trudno pojąć! :D
To, ile przez niego godzin straciłem ciężko zliczyć. Program się lubi zawieszać czy przestawać robić auto-save. Niemal z każdym moim filmem, który robiłem na YouTube były jakieś "numery".
Ostatni jaki robiłem, filmik o mikrofonie audio-technica był błąd, jest i tak został :) jakaś głupia literówka w danych technicznych - tak, chciałem poprawić ale jak włączyłem projekt to co się okazało? - że ostatni auto-save miał miejsce ponad 3h jeszcze przed końcem edycji. Zapytasz więc, czemu nie zrobiłem sam zapisu po edycji i wyprowadzeniu (renderingu) - zrobiłem ale się program zawiesił w czasie zapisywania więc projekt w połowie się zapisał i błąd pliku i nie do otwarcia... Masakra...

W takiej sytuacji mogłem albo znowu zrobić te ostatnie 3,5h edycji albo zostawić literówkę. Literówka została...
Pytasz
więc czemu ten diabelny program a nie najlepszy jaki jest na rynku czyli Adobe Premiere? W pełnym pakiecie kosztuje on podobno 10 000$ Chociaż dokładnie nigdy nie sprawdzałem - jest wiele różnych wersji.
Jeśli chodzi o PowerDirector to jest tani - to mnie przekonało. Raz na kilka miesięcy jest promocja za jakieś 60-70% taniej więc pełen pakiet można dostać nawet za €120 a to jest niewiele przy takim produkcie.
Na plus dla PowerDirector jest również fakt, że robi "ducha" pliku wideo. Tzn tworzy z dużego pliku w wysokiej jakości coś mniejszego, o słabszej rozdzielczości więc i plik jest duuuużo lżejszy dzięki czemu można edytować dobrze filmy nawet na słabszym sprzęcie. W ten sposób, można nagrać materiał w 4K ale pracujemy np na takim 480p który zajmuje 10x mniej więc i komputer pracuje 10x lepiej. Natomiast po ukończeniu pracy program dzieli, obrabia i posiłkuje się plikiem oryginalnym tj w 4K.
AdobePremiere tak nie ma... by pracować z obrazem 4K tam musisz mieć komputer już nie byle jaki. 32 lub 64GB ramu musi być a dla dłuższych projektów i widziałem, że ludzie wsadzają 128GB Ram.
Procesor to oczywiście też musi być gigantyczna wydajnościowo jednostka...
W AdobePremiere praca z dyskiem HDD jest wręcz niemożliwa przy plikach 4K, SSD musi być również. Z PowerDirctor jest już trochę inaczej. Ja swoje pierwsze filmy robiłem na laptopie Dell model 1520. Procesor tam był IntelCore2Duo 2.7GHz, 4GB ram, SSD+HDD i dało się pracować ale przy efektach to już masakra istna gdyż procesor nie dawał rady... no ale o tym to w następnym punkcie.
W każdym razie wszystkie efekty, przejścia jak i napisy wykonane są w tym programie.b) Sprzęt - do obróbki wideo potrzeba "mocnego sprzętu". Ogólnie. Im jednostka szybsza tym cały proces edycji idzie zgrabniej i szybciej. Jeżeli Twoja edycja sprowadza się tylko do pocięcia materiału to akurat wiele nie trzeba. Niestety, dodając jakieś efekty, przejścia, ulepszenie obrazu, stabilizację - te wszystkie elementy mają największy impakt na procesor.
Mój wysłużony laptop z procesorem IntelCore2Duo 2.7GHz wystarczał do podstawowych zadań jak i edycji moich pierwszych filmów na kanale. Lecz później praca z tak wolną jednostką zaczęła się robić uciążliwa tj. rendering materiału na kanał o długości 5min trwał około 4-5h gdzie było to znośne to przy filmach nagranych już w wyższej rozdzielczości 1080p/60fbs 30min i więcej czas ten już zajmował dobę lub dwie.
Tym samym zmuszony byłem do sięgnięcia po mocniejsze rozwiązanie ale wciąż biorąc fundusze pod uwagę zdecydowałem się na zakup z drugiej ręki ale i musiał być to laptop jako że edytuję nagrania w różnych miejscach (nie tylko w domu).Wybór padł na AlienWare M14x R2 - Uznałem, że budowa tego laptopa posłuży mi dobrze jako baza pod rozbudowę. Procesor i5-3210 był zdecydowanie za słaby więc zakupiłem jednostkę około 3x mocniejszą (wg niektórych benchmarków) czyli i7-3820QM.
Laptop wyposażony był w 8GB pamięci RAM lecz było to również niewystarczająco tak więc zmuszony byłem do rozszerzenia do 16GB. Wybór  padł na pamięci HyperX 2133Mhz - laptop domyślnie pracuje na szynie 1600Mhz ale udało mi się "podkręcić" szynę do 1866Mhz i pracuje stabilnie

1866MHz

3.7 3.4 2.7 45W

Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz