czwartek, 29 października 2020

Jak aktywować G-Sync na monitorach kompatybilnych tylko z FreeSync?


Jak aktywować G-Sync na monitorach kompatybilnych tylko z FreeSync?


Jak aktywować G-Sync na monitorach kompatybilnych tylko z FreeSync?

Jeszcze kilka lat temu trwała walka pomiędzy firmą AMD i Nvidia w zakresie dodania płynnej synchronizacji obrazu, która będzie kompatybilna z monitorami. W końcu każdemu z graczy zależy na jak najlepszym obrazie, bez niepotrzebnych skoków i rwań klatek na ekranie. Obie firmy we własnym zakresie tworzyły swoje standardy. AMD opracowało swój FreeSync - mówiliśmy już o nim dokładniej w filmie na naszym kanale YouTube. Podczas gdy ten standard ma otwarty kod źródłowy i firma nie pobiera żadnych opłat za dodanie jego obsługi do monitorów, to Nvidia stworzyło funkcję G-Sync. Kompatybilna jest ona oczywiście jedynie z kartami oznaczonymi zielonym logiem tej marki.

Niestety, aby używać G-Sync oprócz karty Geforce GTX lub RTX wymagany jest stosowny monitor. Tutaj dochodzi kwestia pieniędzy. Monitory certyfikowane przez Nvidia posiadają wbudowany moduł, za który firma dolicza sobie opłatę licencyjną. Dlatego zwykle monitor z G-Sync jest droższy od odpowiednika, który posiada jedynie wsparcie synchronizacji FreeSync.

Na szczęście nawet jeżeli Twój monitor nie posiada oznaczenia Geforce, a jedynie działa na nim tryb od AMD, to wciąż możesz spróbować uruchomić go w trybie G-Sync. Metoda jest całkiem bezpieczna i nie kosztuje zupełnie Nic - no może oprócz 5 minut, które zajmie Ci sprawdzenie reszty artykułu.


Czym dokładnie jest Nvidia G-Sync?


Do wyświetlania obrazu z komputera niezbędny jest monitor oraz karta graficzna - oczywiście w dużym uproszczeniu. Jednak często występuje konflikt związany z częstotliwością odświeżania obrazu na ekranie, który związany jest z szybkością generowania poszczególnych klatek. Mając przykładowo monitor o częstotliwości 60 Hz, może on wyświetlić do 60 klatek na sekundę. Niestety standardowe ustawienie większości gier nie pozwala na utrzymanie dokładnie takiej wartości. Nie zawsze jest to problem zbyt małej ich ilości spowodowanej przez słabe podzespoły PC. Czasem zbyt duża liczba klatek również powoduje liczne komplikacje.

Od dawna stosowana jest metoda synchronizacji pionowej zwana V-Sync, która ma za zadanie niwelować błędy zacinania się obrazu, “rozrywania” go na dwie części (ekran nie nadąża - w tym samym czasie wyświetla w górnej i dolnej połowie ekranu dwie różne klatki), rozmazywania i ogólnego zminimalizowania opóźnień. Ta metoda jest jednak zwykle bardziej zasobożerna i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Dlatego też mając już kartę graficzną Geforce warto aktywować dedykowaną metodę synchronizacji.


Jak wymusić wsparcie G-Sync?


Zacznijmy od sprzętu. Musimy mieć kartę graficzną wyposażoną w port DisplayPort w wersji co najmniej 1.2, dlatego minimum to karty z serii 10xx. Oczywiście do kompletu potrzebny jest też kabel obustronnie zakończony portem DisplayPort. Zalecam sprawdzone przewody, np. polskiej marki Savio.

KUP KABEL
DisplayPort 1.2:


Również nie każdy monitor będzie odpowiedni. Absolutne minimum to ekran z obsługą AMD FreeSync. Istnieją liczne listy, w których użytkownicy podają czy dany monitor działa poprawnie z aktywnym G-Sync. Możecie zajrzeć chociażby tutaj, ale nie zrażajcie się, jeżeli Waszego modelu nie ma na liście, po prostu zróbcie to co poniżej i przekonajcie się sami.

Pewnie macie już zainstalowane sterowniki od karty graficznej, ale lepiej się upewnić czy jest to wersja nie niższa niż 417.71. Klikamy prawym przyciskiem myszki na pulpicie i z menu kontekstowego wybieramy “Panel sterowania NVIDIA”.
W górnym menu przechodzimy do “Pomoc” i “Informacje o systemie”. Widać tam od razu model naszej karty graficznej oraz wersję sterownika. W razie konieczności zaktualizowania należy pobrać odpowiedni sterownik ze strony nvidia.com


Teraz należy jeszcze się upewnić czy Nasz monitor działa w odpowiednim trybie. Większość monitorów domyślnie nie jest aktywna dla synchronizacji FreeSync. Musimy za pomocą fizycznych przycisków odnaleźć odpowiednie menu i włączyć tryb FreeSync.


Wracamy do panelu sterowania Nvidia i w lewym panelu szukamy menu “Konfigurowanie funkcji G-SYNC”. Zaznaczamy w punkcie pierwszym “Włącz funkcje G-SYNC, G-Sync Compatible”. Do gier wystarczy jak wybierzemy poniżej jedynie “Włącz dla trybu pełnoekranowego”. Jeżeli mamy więcej niż jeden ekran to zaznaczamy, na którym mamy aktywować G-Sync. W punkcie trzecim dajemy ptaszek przy “Włącz ustawienia dla wybranego modelu monitora”. Ostrzeżenie poniżej możemy zignorować, poniewaz Nvidia obecnie ma na liście około 10 monitorów zalecanych do aktywacji tego trybu synchronizacji, co nie znaczy, że ten konkretny ekran nie będzie działać z G-Sync.


Warto jeszcze sprawdzić menu “Zmiana rozdzielczości” czy monitor ma ustawioną natywną rozdzielczość oraz najwyższe dostępne odświeżanie.Sprawdzamy czy to działa


Działanie synchronizacji ekranu będzie widoczne w przypadku głównie gier, które mają zmienne odświeżanie obrazu. Jeżeli liczba klatek znacznie odbiega od możliwości naszego monitora, to w przypadku brak kompatybilności naszego monitora zauważymy chociażby efekt rozjeżdżania się ekranu. Możecie to zobaczyć na poniższych ujęciach. Jest to na tyle trudne do uchwycenia, że niezbędne było zastosowanie kamery z trybem slow-motion. Dopiero sprawdzenie nagrania klatka po klatce pozwoliło na ukazanie tego dla Was.


W zależności od wybranej opcji tryb G-Sync może aktywować się w aplikacjach pełnoekranowych lub także okienkowych. Przy czym jest pewne ograniczenie i G-Sync może być aktywny jednocześnie tylko w jednym programie. Jeżeli chcemy widzieć to dokładnie, to wystarczy zaznaczyć w panelu karty graficznej opcję jak na zrzucie poniżej.


Od teraz każda gra, która działa u Nas z G-Sync, wyświetli odpowiedni znaczek na ekranie monitora.


Mam nadzieję, że trafiłem w sedno i Twój monitor okazał się obsługiwać G-Sync, choć oficjalnie nie ma nigdzie takiej informacji. Jeżeli pomogłem, to napisz jaki to model w komentarzu - wiadomość przyda się innym czytelnikom.

KUP MONITOR
z obsługą synchronizacji AMD FreeSync:

sprawdź oferty na Ceneo.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz