czwartek, 8 grudnia 2016

Czym jest serwis TRAKT TV


Czym jest serwis Trakt.tv?
Trakt.tv jest to rozbudowana platforma skierowana w stronę wielbicieli kina jak i seriali. 
W filmie opisuję jego główne, zalety choć nie wszystkie. Pozostaje kilka nieporuszonych, takich jak śledzenie kalendarza premier, polecane materiały czy nawet dodanie do znajomych co pozwoli nam na odwiedzenie profilu by porównać swoje kolekcje czy oceny filmów/seriali. Jeśli jeszcze nie widziałeś/aś filmu który przygotowałem o serwisie zapoznaj się z nim.


Poniżej zamieściłem wycinek z mojej strony profilowej trakt.tv widocznej po zalogowaniu. Tą drogą poznasz kilka dodatkowych zalet, które trak.tv ma w swoim rękawie.
Na zrzucie ekranu widać kilka seriali. Idąc od lewej tu możesz zobaczyć, że Simpsonów mam dodanych do kolekcji a brak przy nim haczyka oznacza, że są nowe odcinki, których jeszcze nie widziałem.
Kolejnym obrazkiem jest The Flash i tutaj widać, że obejrzałem każdy odcinek oraz to, że jest dodany do mojej kolekcji.
Jako trzeci serial widnieje "DC's Legends of Tomorrow". Widać, że nie oglądałem go ani nie znajduje się w moich kolekcjach. Te serduszko jak i procenty wstępnie sugerują prawdopodobieństwo, czy spodoba mi się dany serial. Wyliczane jest ono na podstawie obejrzanych przeze mnie filmów i seriali. Serwis analizuje wybory innych użytkowników by móc mi zasugerować coś co naprawdę może mi przypaść do gustu i powiem szczerze, że wiele razy sugestie te były naprawdę trafne.


W dużym uproszczeniu rekomendacje działają w ten sposób, że jeżeli ja oglądałem film załóżmy pt. "300" i oceniłem go 10/10 pkt. a inny użytkownik ocenił ten sam film również wysoko oraz równie wysoko ocenił serial "Spartacus" to byłby mi ten serial polecony.
Rzecz jasna algorytm ten jest dużo bardziej złożony i oparty na setkach tysięcy użytkowników.
Chociaż można działanie to przyrównać jeszcze do prostej sytuacji gdy z Twoim znajomym rozmawiając powiesz, że widziałeś/aś świetny film, który i on widział. Możliwe, że zarekomenduje Ci on inny w podobnym klimacie, który na pewno Ci się spodoba.Budowanie profilu
Długo walczyłem z myślą założenia profilu na Trakt.tv. Od wielu lat prowadzę swój profil na filmweb i oceniłem na nim setki filmów i wiele, wiele seriali... Osobiście nie lubię zmian i preferuję jedno, dobre rozwiązanie niż tak "latać" pomiędzy serwisami. Jednakże wizja tego, że już skończy się moje nieudolne zapisywanie na którym odcinku skończyłem czy który film widziałem była bardzo kusząca. Dodatkowo skończy się sprawdzanie czy jest już nowy odcinek czy też nie... Założyłem profil, połączyłem moje konto w Kodi wraz z Exodusem, którego używam najczęściej i stało się! Byłem zły... bardzo zły o to, że nie dowiedziałem się o tej możliwości wcześniej.

Część może pomyśleć, że zapisywanie na przysłowiowej kartce nie jest wcale takie złe - pewnie tak, jeśli tych seriali czy filmów nie ma tak wiele. Po tym fakcie, gdy trakt.tv tak bardzo mnie przekonał zasiadałem i przeniosłem ręcznie każdy jeden serial i każdy jeden film, który miałem oceniony na filmweb. Niestety żadnego narzędzia do eksportu/importu bazy nie było. Przenoszenie trwało kilka dni po kilka godzin ale dla chcącego nic trudnego a ja jestem uparty! Tylko spójrz na niebieskie okno w moim profilu. 


Trakt.tv na mojej głównej stronie jak widać zliczył wszystkie odcinki seriali, które obejrzałem a zajęło mi to ponad 434 dni. Można powiedzieć, że kilka filmów też widziałem a samych ocenionych mam 1689 na moment pisania tego posta. Po tych ilościach pewnie rozumiesz, dlaczego w moim przypadku karteczki to kiepski pomysł.
Ty nie musisz mieć takiej bazy a na pewno nie od razu. Lepiej wcześniej niż później założyć profil na trakcie. Nikt nie każe Ci oceniać każdego filmu jaki widziałeś/aś w swojej historii ale po sparowaniu i po oglądaniu kolejnych w Kodi same oznaczą się te materiały jako obejrzane. Po pewnym czasie zobaczysz, że wchodząc już do działu "popularne" w Exodusie i zaznaczeniu opcji "ukrywaj obejrzane" zostaną tylko filmy, których jeszcze nie znasz.

Zalet jest naprawdę wiele i im więcej czasu spędzisz z serwisem tym bardziej go docenisz. Nawet jeżeli powyższe argumenty Cię nie przekonują to pomyśl jeszcze o rekomendowanych filmach dla Ciebie. Czy nie masz dość oglądania beznadziejnych filmów? Ile razy zdarza się tak, że włączasz film po czym żałujesz części swojego życia poświęconego na niego? Jeśli zaczniesz już dziś oceniać filmy w Trakt.tv to z czasem współczynnik polecanych dla Ciebie będzie trafniejszy i na tej podstawie możesz omijać "gnioty" szerokim łukiem za to jest szansa, że odkryjesz świetne filmy które czekają na Ciebie.


Aplikacje / App
Paradoksalnie trakt.tv nie posiada własnej, oficjalnej aplikacji. Wpisując słowo Trakt.tv chociażby w Sklepie Google odnajdziemy wiele innych aplikacji lecz nie tą, której szukamy.
Jednakże trakt.tv posiada otwarte API dzięki czemu inni twórcy sami mogą tworzyć aplikacje pod serwis. W rezultacie czego na ten moment mamy od kilku do kilkunastu aplikacji do wyboru na takie platformy jak iPhone, iPad, Android, Windows Phone. Daje to nam naprawdę ogromny wybór różnych środowisk do owocnej współpracy z serwisem. Sama strona trakt.tv wedle mojego osobistego odczucia na zwykłej przeglądarce na telefonie jest wzorowo wyświetlana i aplikacja dodatkowa choć możne przydatna nie jest obowiązkowa. 


Na stronie po wybraniu zakładki Apps otrzymujemy informacje, które aplikacje oficjalnie współdziałają z Trakt.tv


Konfigurujemy serwis w Kodi!
Poniżej znajdują się instrukcje, kliknij w wybraną by otworzyć w nowym oknie.

- Instrukcja rejestracji nowego konta na Trakt.tv
- Instrukcja instalacji podstawowej wtyczki Trakt w Kodi
- Instrukcja łączenia z wtyczką Exodus  
- Instrukcja łączenia z wtyczką Specto


Jeśli podobają Ci się artykuły tutaj przygotowane zostaw proszę łapkę w górę pod filmem na YouTube - w ten sposób będę wiedział że jest on przydatny. Zostaw również komentarz na YouTube.Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz