czwartek, 17 października 2019

Savio BS-023 - recenzja


Savio BS-023
głośnik bluetooth


Savio BS-023


Markę Savio zapewne już znacie, niedawno przedstawiałem na blog ich produkty. Tym razem firma Elmak dostarczyła nam do testów jeden z głośników bezprzewodowych, które posiadają w swojej ofercie. Recenzja dotyczy modelu Savio BS-023, czyli wariantu w czarnej obudowie i z czarną maskownicą. Można też spotkać inne modele z oznaczeniami BS-021 i BS-022, które różnią się jedynie kolorem materiału przedniego - kolejno, niebieski i czerwony.
Zawartość zestawu


Opakowanie składa się z dwóch elementów - białego, tekturowego pudełka oraz kartonowej obwoluty. Zewnętrzna osłona zawiera komplet informacji na temat głośnika. Naprawdę mamy tu wszystkie dane, które wystarczą nawet zamiast instrukcji obsługi - zdjęcie, parametry techniczne czy chociażby, schemat z opisem złącz i klawiszy.

Niestety delikatnie rozczarowanie spotyka Nas po otwarciu pudełka. Znajdziemy w nim luźno spakowane elementy, które z łatwością przemieszczają się po nim. Głośnik owinięty jest tylko w delikatną folię. Producent mógłby to lepiej zabezpieczyć.
Mamy tutaj głośnik, gumowy pasek do niego, krótki czarny kabel USB do ładowania oraz prostą instrukcję w języku polskim.
Wygląd i budowa


Po wyjęciu całości z pudełka, należy samemu przyczepić do głośnika pomarańczowy pasek. Rozciągamy tworzywo i nasuwamy na dwa grzybki wystające z obudowy. Przynajmniej na początku, trzyma się to dość mocno.

Głośnik wykonany jest w całości z plastiku, który jest gumowany. Przednia maskownica to materiałowa siatka rozciągnięta dość mocno i przylegająca do obudowy. W przypadku testowanego modelu BS-023 jest ona czarna. Pod nią skryte są dwa głośniki aktywne. Stabilność zapewniana jest przez płaską powierzchnię z materiału przypominającego welur, zajmującą niemal połowę obszaru podstawy. Spełnia swoją rolę i zapobiega przesuwaniu się głośnika. Delikatnie zgłębione w bokach są dwa pasywne głośniki. Mają one czarne zawieszenia membrany i płaskie, srebrne oznaczenia marki w formie naklejek. Dobrze wyglądającym akcentem jest kwadratowa sygnatura Savio na samej maskownicy - tutaj mały znaczek pełni rolę dekoracyjną, ale też, jak sądzę, pomaga docisnąć siatkę do obudowy. Z tyłu, u dołu jest niewielka czarna naklejka znamieniowa, która zawiera podstawową specyfikację.


Wszystkie złącza umieszczono z tyłu, w górnej części, zagłębiając je w obudowie. Mamy tutaj gniazdo Micro USB do ładowania, slot na kartę pamięci MicroSD, wejście USB (do podłączenia pendrive) i wejście jack 3,5''. W tymi miejscu jest także włącznik w formie suwaka oraz mała dioda nad portem ładowania.
Na górze, trochę schowane pod silikonowym paskiem, znajdują się klawisze sterowania. Są to cztery duże, wytłoczone symbole, które łatwo wyczuć nawet w ciemności. Litera "M" do zmiany trybu, klawisze "+ / -" do zmiany głośności (poprzez ich przytrzymanie) lub przełączania utworu oraz guzik z oznaczeniem ">" jako przycisk Play/Pauza.
Obudowa na pierwszy rzut oka wygląda solidnie i ma ciekawą stylistykę, którą wyróżnia jaskrawy pasek do przenoszenia. Gumowany materiał daje nam pewność uchwytu i zbiera jedynie ślady palców, gdy mamy delikatnie wilgotne dłonie.

Producent chyba zanadto inspirował się wyglądem głośników z logiem JBL, ale jak się wzorować, to zawsze na najlepszych. Głośnik Savio jednak należy do bardziej budżetowej kategorii. Za mniej niż 80 zł, widać spore niedociągnięcia w samym wykonaniu. Co prawda obudowa jest dość twarda i nie trzeszczy przy jej ściskaniu, lecz w wielu miejscach spasowanie nie jest najlepsze. Zaś, w mojej opinii, naklejki na pasywnych głośnikach są elementami zbędnymi i równie dobrze, mogłoby ich nie być.
Głośnik standardowo stawia się w poziomie, ale stabilność można zachować również przy położeniu pionowym. Oba boki są niesymetryczne wobec siebie, ale równie dobrze pełnią rolę alternatywnych podstaw. Ze względu na częściowo otwartą budowę boków oraz zastosowanie tam tylko głośników pasywnych, taka pozycja nie wpłynie znacząco na jakość dźwięku.
Tryby pracy


Savio BS-023 oferuje kilka trybów, pomiędzy którymi przełączamy się klawiszem M na górze obudowy. Domyślnie po włączeniu głośnika aktywny jest tryb parowania bezprzewodowego. Niestety, jak w przypadku wielu budżetowych głośników, i tutaj, komunikaty są odtwarzanie zbyt głośno, a męski akcent lektora nie jest zbyt przyjemny. Wbudowany jest protokół Bluetooth w wersji 4.0 z EDR. Nie było problemów z parowaniem z moim smartphone, tabletem czy laptopem. Głośnik wykrywany jest jako "SAVIO BS-02" i co ciekawe, na smartphone z nowszym Bluetooth pokazuje również zbliżony poziom naładowania jego baterii. Połączenie jest stabilne i nie ma kłopotów z zasięgiem, nawet na kilkanaście metrów od odbiornika. Pozytywnie zaskoczony jestem szybkością parowania głośnika - inne głośniki, które mam obecnie w domu nie dorównują Savio pod tym względem.
Połączenia bezprzewodowego z telefonem można użyć również do trybu głośnomówiącego. Niestety mikrofon zbiera dość słabo i nie do końca rozumiem potrzebę stosowanie tej opcji z głośnikiem.

Oprócz tego, możemy połączyć się również kablem. Głośnik posiada wtyk jack 3,5'', lecz producent nie dołącza żadnego kabla tego typu, choć posiada taki w sprzedaży (Savio CLS-12). Sprawdziłem więc połączenie z laptopem za pomocą własnego kabelka. Działanie jest poprawne - standardowo, po wpięciu, komputer przełącza się z wbudowanych głośników na Savio BS-023, a głośnik komunikuje głosowo o aktywacji trybu AUX. Oczywiście, gdy wolimy swobodę przy komputerze, to możliwe jest również sparowanie bezprzewodowe przez wbudowany w PC bluetooth lub podpięty mały adapter na USB, np. Savio BT-040.
Głośnik posiada slot MicroSD do wsunięcia małej karty pamięci oraz pełnowymiarowe USB na np. pendrive. Obsługiwane są pamięci do 32 GB. Nie miałem problemów z odtwarzaniem plików. Przełączanie między plikami odbywa się za pomocą krótkiego kliknięcia w + lub -. Zmiana utworu jest szybka. Włożenie nośnika pamięci automatycznie zmienia tryb na dedykowany. Zaś wyjęcie karty pamięci powoduje powrót do poprzedniego trybu.

Ostatnim trybem jest radio. Wyszukiwanie stacji możliwe przez wciśnięcie klawiszy + i -. Głośnik, mimo braku zewnętrznej anteny, całkiem dobrze łapie lokalne stacje radiowe. Obsługiwany jest cały zakres pasma fal FM, czyli od 87,5 do 108 MHz. Należy jedynie uważać przy pierwszym aktywowaniu radia, ponieważ głośnik pierwotnie odpala się bez łapania częstotliwości i to dość głośno. Dlatego na początku należy szybko go przyciszyć - inaczej usłyszmy jedynie bardzo mocny szum. Zaletą tego trybu jest działanie bez dodatkowych akcesoriów - nie wszystkie głośniki bezprzewodowe posiadają tryb radia, a jeżeli już go mają, to pracują jedynie z wpiętym kablem AUX, który pełni wtedy rolę anteny.


Dźwięk


W specyfikacji producent podaje obsługiwany zakres częstotliwości od 120 Hz do 20 000 Hz. Od razu wiadomo czego się spodziewać. Dla tej półki cenowej, głośnik gra zadziwiająco czysto i całkiem przyjemnie. Wokale w piosenkach brzmią prawidłowo i to nawet do największego poziomu głośności, który zapewniają dwa głośniki po 5 Watów. Niestety problem zaczyna się przy odtwarzaniu mocniejszych brzmień. Muzyka klubowa ukazuje duże braki w niskich tonach. W momencie gdy oczekujemy solidnego uderzenia basu, mamy jedynie jego namiastkę - zamiast walnięcia, są tylko delikatne puknięcia!

Jakość dźwięku porównywałem z dwoma skrajnie różnymi głośnikami bluetooth, które obecnie posiadam. Jeden to stylizowany na soundbar Alfawise BT-200 z 4 głośnikami po 5 W każdy, który kosztuje niewiele ponad dwukrotność testowanego Savio BS-023. Drugi to jedno-głośnikowy Creative Woof 3 - dostępny obecnie w cenie do 100 zł. Oba te głośniki różnią się budową i mocą. Creative ma bardziej metaliczny dźwięk, a Alfawise cechuje się dość dużą mocą, ale przy górnej granicy zaczynają pojawiać się zakłócenia. Jednak oba mają zauważalnie większy poziom basu od testowanego głośnika stereo - odczuwalny nawet przez wibracje całej obudowy. W porównaniu z nimi jednak, to właśnie Savio ma najlepiej słyszalny i miły, dla mojego ucha, wokal.
Czas pracy


Głośnik ma baterię o pojemności jedynie 1200 mAh. Trochę mało, biorąc po uwagę rozmiar głośnika. W tej obudowie spokojnie można było zmieścić co najmniej dwukrotnie większy akumulator. Od głośnika przenośnego oczekujemy głównie długiego czasu działania, a tutaj w zależności od używanej głośności czy sposobu połączenia udało mi się uzyskać czas od 5 do prawie 7 godzin. Niestety nie testowałem głośnika bez przerw na maksymalnej mocy, ale wtedy należy przypuszczać, że czas ten będzie jeszcze krótszy. W zestawie nie mamy oczywiście ładowarki, ale do ładowania można użyć dowolnego zasilacza USB 5V. Czas ładowania to około 2,5 godziny.
W skrócie


Głośnik w swojej stylistyce prezentuje się całkiem przyjemnie. Gumowana obudowa sprawia lepsze wrażenie niż, typowy w tym segmencie cenowym, połyskujący plastik. Savio z serii BS-02 jest dość mocny, a dźwięk stereo, który się z niego wydobywa, jest czysty od najniższego, do najwyższego poziomu mocy. Nie ma tu szumów podczas ciszy, a szybkość łączenia ze smartphone zaskakuje. Do dyspozycji mamy praktycznie komplet podstawowych złącz i czytników. Głośnik na piknik czy grilla, jak znalazł, nawet gdy nie mamy własnej muzyki, a pozostaje jedynie słuchanie radia.
Szkoda trochę braków w niskich tonach, ponieważ spora podstawka sugeruje, że tylko tak duża powierzchnia styku z podłożem ma zapobiec przesuwaniu się głośnika, który powinien solidnie wibrować w rytm utworów podkręconych przez "bass boosted". Nie zawiedzie się jednak osoba, która lubi posłuchać czegoś z przyjemnym wokalem.
Plusy:

 • lekki,
 • ciekawa stylistyka obudowy,
 • dość głośny,
 • czysty dźwięk nawet na maksymalnym poziomie,
 • nie szumi przy braku dźwięku,
 • szybkie parowanie bluetooth,
 • dobrze wyczuwalne klawisze sterowania,
 • tryb radia z wbudowaną anteną.


Minusy:

 • zbyt głośne komunikaty głosowe o zmianie trybu i parowaniu urządzeń,
 • gumowana obudowa miejscami jest słabo spasowana,
 • brak wodoszczelności,
 • dość mała bateria,
 • brak głębokiego basu!


Gdzie kupić?Głośniki bezprzewodowe Savio z serii BS-02 dostępne są w wielu polskich sieciach RTV zarówno stacjonarnie, jak i sieciowo:
 • Savio BS-021 - niebieski, Bezprzewodowy Głośnik Stereo Bluetooth
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio BS-022 - czerwony, Bezprzewodowy Głośnik Stereo Bluetooth
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl
 • Savio BS-023 - czarny, Bezprzewodowy Głośnik Stereo Bluetooth
  - sprawdź aktualną cenę na Ceneo.pl

Inne głośniki Savio dostępne na Ceneo.pl


2 komentarze:

Unknown pisze...

Opis nie zgodny z prawdą. Po bokach niema żadnych pasywnych głośników. To zwykła imitacja.

Maroo pisze...

Jak dla mnie główne braki to w wysokich tonach. Gra jak taka ciepła klucha, jest taki mocno nijaki. Gra czysto, bez charczenia, trzasków ale dosyc płasko.

Prześlij komentarz