sobota, 19 marca 2022

Dźwięk Przestrzenny 5.1 lub 7.1 przez HDMI z komputera lub laptopa

Dźwięk Przestrzenny 5.1 / 7.1 przez HDMI
w Windows na kartach NVIDIA i AMD
[Dolby Atmos, DTS]

Chyba każdy się zgodzi z tym, że dźwięk przestrzenny w filmach to bardzo miły dodatek znacząco polepszający wrażenia oraz odbiór danego dzieła. Jednakże w przypadku gier komputerowych ten nabiera jeszcze większego znaczenia! Możliwość usłyszenia wroga, tego, czy aby nie próbuje zajść nas od tyłu może zadecydować o wyniku starcia. Jak się okazuje, aktywacja dźwięku 5.1 czy 7.1 w systemie Windows 10 lub Windows 11 jest bardzo prosta! Nie ważne czy korzystasz ze słuchawek 5.1, czy potężnego zestawu kina domowego 7.1 z Dolby Atmos podłączonego do telewizora przy pomocy przewodu HDMI. Ten materiał pokaże Ci jak aktywować dźwięk przestrzenny na kartach NVIDIA GTX / RTX oraz AMD RADEON.

⇒Dolby Access⇐

https://bit.ly/Dolby_TMHD

⇒DTS⇐

https://bit.ly/3C6D7ma

Link nie działa? Daj mi proszę znać w komentarzach.

13 komentarzy:

Bertrob pisze...

Hejka! Świetny materiał! Załączam link może ktoś pomoże rozwiązać mój problem
https://youtu.be/GAGQG-9qVzY
pozdrawiam

TechManiacHD pisze...

Czemu w 00:55 masz tak nasiekane z tymi wyjściami? Mogę się mylić, ale jeśli wcześniej próbowałeś ogarnąć dźwięk przestrzenny na inne sposoby coś instalując, czy dodając same wyjścia, to może tu leży pies pogrzebany? Tych z numerem 2 jest coś za dużo :)
- Możesz je pousuwać? Jak tak to restart i próba.
- Może reinstalka samego softu AMD od grafiki? Restart i próba.
- Ewentualnie narzędzie wywalenia, całkowitego wyczyszczenia sterów GPU które się wykonuje z trybu awaryjnego (https://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html).
- Od biedy, co może byłoby szybsze weź jakiś stary dysk, wrzuć go do kompa, ustaw jako bootowalny i postaw na momencie Win10/11 - jeśli masz już instalator raptem 15 minut roboty. Wtedy mniej czasu na to poświęcisz, a wszystkie dziwne zależności związane z "zamieszanymi" driverami, czy innymi softwareowymi zależnościami się wyeliminuje. Jak nie będzie działało na świeżym OS, to problem raczej sprzętowy. Jak pójdzie od strzała to wiadomo w czym szukać.

Bertrob pisze...

Dzięki za próbę pomocy!Okazuje się ,że to była walka z walka z wiatrakami. Prześledziłem liczne fora i okazuję się , że Hdmi Earc Szajsunga nie działa prawidłowo i nie przepuszcza TrueHd , DtsHDM i innych "gęstych"foramtów. Od dawna obiecują ,że ma to się zmnienić przy aktualizacji softu, ale na ten moment oferują wadliwe telewizory. Przykra sprwa ,że człowiek kupuje sprzęt z wysokiej póły (pierwsze miesiące sprzedaży kosztował 20000) , a tu takie kwiatki. W filmach obszedłem to kupując kabel displayport 1.4 na Hdmi2.0 i i wyszedłem z nim do ampli pomijając szajsunga. W grach jeśli jest Atmos to raczej zawsze robiony DD+ a nie TrueHD więc Szajsung też ogarnia. Pozdrowienia również od syna fana kanału!

TechManiacHD pisze...

No to mega słaba akcja. Rok temu, zanim zdecydowałem się wymienić 12 letnią Bravię prześledziłem fora i właśnie sporo speców z branży narzekało na różne dziwne akcje z Sony czy Samsungiem. Za to LG niby ogarniał jak trzeba.

Tota200 pisze...

Witam po instalacji Access dźwięk jest tylko formę demo (domyślam się ze sprzętowo jest wszystko ok)ale z gier i filmów jest cisza po przełączeniu na stereo wszystko wraca do normy tylko bez Dolby pozdrawiam

TechManiacHD pisze...

Wybrałeś wyjście dźwięku jako co? Jako TV? Jeśli tak, to z TV wychodzi do czego? Upewnij się, że ścieżka i przekazywanie jest prawidłowe.

Tota200 pisze...

hdmi jest podłączone bezpośrednio pod ampli (rx-v475) a stamtąd przez hdmi na tv. Po włączeniu DAfHT dźwięku nie ma w ogóle (działa tylko wersja demo po uruchomieniu app z pełną okazałością 😱😱😱 ale nie można regulowac dżwięku ani klaw. ani mysz.) dźwięk wraca po ustawieniu stereo 5.1 itp. wersii stereo na wszystkich głośnikach pozdrawiam (tota200@gmail.com)

TechManiacHD pisze...

Nie znam rozwiązania na problem, który opisujesz. Jeśli dźwięk działa prawidłowo na Stereo, na 5.1, ale nie na DAfHT, z którym nigdy się nie spotkałem, to pewnie problemu należy szukać w formatach obłusgiwanych/nie obsługiwanych przez ampli.

Tota200 pisze...

Ok dzięki 💪

Anonimowy pisze...

moj ampli obsługule D+ a nawet 5.1 mi nie działa..

Macias pisze...

Rzecz w tym, że te aplikacje wysyłają do kina domowego dźwięk tylko w formatach Dolby Atmos lub DTS:X, których mój zestaw nie obsługuje. Czy jest jakieś rozwiązanie, które pozwoli uzyskać chociażby Dolby TrueHD albo DTS-HD?

JamQubson pisze...

Ja mam takie pytanie bo mam stare kino domowe i ma wejście dźwięku zewnętrznego tylko stereo i jak puścić przez stereo dźwięk przestrzenny 5.1 (kino domowe to Panasonic SA-HT 870)

TechManiacHD pisze...

Niestety muszę Cię zmartwić, ale to, co posiadasz, ten Panasonic... Działa tylko w Stereo i to pomimo posiadania głośników 5.1

W teorii DOLBY Surround Pro Logic II robi jako taką symulację aby lepiej to stereo brzmiało (https://professional.dolby.com/tv/dolby-pro-logic-ii/), lecz jest to taki tylko "wałek" :/

Prześlij komentarz