sobota, 19 marca 2022

Dźwięk Przestrzenny 5.1 lub 7.1 przez HDMI z komputera lub laptopa

Dźwięk Przestrzenny 5.1 / 7.1 przez HDMI
w Windows na kartach NVIDIA i AMD
[Dolby Atmos, DTS]

Chyba każdy się zgodzi z tym, że dźwięk przestrzenny w filmach to bardzo miły dodatek znacząco polepszający wrażenia oraz odbiór danego dzieła. Jednakże w przypadku gier komputerowych ten nabiera jeszcze większego znaczenia! Możliwość usłyszenia wroga, tego, czy aby nie próbuje zajść nas od tyłu może zadecydować o wyniku starcia. Jak się okazuje, aktywacja dźwięku 5.1 czy 7.1 w systemie Windows 10 lub Windows 11 jest bardzo prosta! Nie ważne czy korzystasz ze słuchawek 5.1, czy potężnego zestawu kina domowego 7.1 z Dolby Atmos podłączonego do telewizora przy pomocy przewodu HDMI. Ten materiał pokaże Ci jak aktywować dźwięk przestrzenny na kartach NVIDIA GTX / RTX oraz AMD RADEON.

⇒Dolby Access⇐

https://bit.ly/Dolby_TMHD

⇒DTS⇐

https://bit.ly/3C6D7ma

Link nie działa? Daj mi proszę znać w komentarzach.

15 komentarzy:

Bertrob pisze...

Hejka! Świetny materiał! Załączam link może ktoś pomoże rozwiązać mój problem
https://youtu.be/GAGQG-9qVzY
pozdrawiam

TechManiacHD pisze...

Czemu w 00:55 masz tak nasiekane z tymi wyjściami? Mogę się mylić, ale jeśli wcześniej próbowałeś ogarnąć dźwięk przestrzenny na inne sposoby coś instalując, czy dodając same wyjścia, to może tu leży pies pogrzebany? Tych z numerem 2 jest coś za dużo :)
- Możesz je pousuwać? Jak tak to restart i próba.
- Może reinstalka samego softu AMD od grafiki? Restart i próba.
- Ewentualnie narzędzie wywalenia, całkowitego wyczyszczenia sterów GPU które się wykonuje z trybu awaryjnego (https://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html).
- Od biedy, co może byłoby szybsze weź jakiś stary dysk, wrzuć go do kompa, ustaw jako bootowalny i postaw na momencie Win10/11 - jeśli masz już instalator raptem 15 minut roboty. Wtedy mniej czasu na to poświęcisz, a wszystkie dziwne zależności związane z "zamieszanymi" driverami, czy innymi softwareowymi zależnościami się wyeliminuje. Jak nie będzie działało na świeżym OS, to problem raczej sprzętowy. Jak pójdzie od strzała to wiadomo w czym szukać.

Bertrob pisze...

Dzięki za próbę pomocy!Okazuje się ,że to była walka z walka z wiatrakami. Prześledziłem liczne fora i okazuję się , że Hdmi Earc Szajsunga nie działa prawidłowo i nie przepuszcza TrueHd , DtsHDM i innych "gęstych"foramtów. Od dawna obiecują ,że ma to się zmnienić przy aktualizacji softu, ale na ten moment oferują wadliwe telewizory. Przykra sprwa ,że człowiek kupuje sprzęt z wysokiej póły (pierwsze miesiące sprzedaży kosztował 20000) , a tu takie kwiatki. W filmach obszedłem to kupując kabel displayport 1.4 na Hdmi2.0 i i wyszedłem z nim do ampli pomijając szajsunga. W grach jeśli jest Atmos to raczej zawsze robiony DD+ a nie TrueHD więc Szajsung też ogarnia. Pozdrowienia również od syna fana kanału!

TechManiacHD pisze...

No to mega słaba akcja. Rok temu, zanim zdecydowałem się wymienić 12 letnią Bravię prześledziłem fora i właśnie sporo speców z branży narzekało na różne dziwne akcje z Sony czy Samsungiem. Za to LG niby ogarniał jak trzeba.

Tota200 pisze...

Witam po instalacji Access dźwięk jest tylko formę demo (domyślam się ze sprzętowo jest wszystko ok)ale z gier i filmów jest cisza po przełączeniu na stereo wszystko wraca do normy tylko bez Dolby pozdrawiam

TechManiacHD pisze...

Wybrałeś wyjście dźwięku jako co? Jako TV? Jeśli tak, to z TV wychodzi do czego? Upewnij się, że ścieżka i przekazywanie jest prawidłowe.

Tota200 pisze...

hdmi jest podłączone bezpośrednio pod ampli (rx-v475) a stamtąd przez hdmi na tv. Po włączeniu DAfHT dźwięku nie ma w ogóle (działa tylko wersja demo po uruchomieniu app z pełną okazałością 😱😱😱 ale nie można regulowac dżwięku ani klaw. ani mysz.) dźwięk wraca po ustawieniu stereo 5.1 itp. wersii stereo na wszystkich głośnikach pozdrawiam (tota200@gmail.com)

TechManiacHD pisze...

Nie znam rozwiązania na problem, który opisujesz. Jeśli dźwięk działa prawidłowo na Stereo, na 5.1, ale nie na DAfHT, z którym nigdy się nie spotkałem, to pewnie problemu należy szukać w formatach obłusgiwanych/nie obsługiwanych przez ampli.

Tota200 pisze...

Ok dzięki 💪

Anonimowy pisze...

moj ampli obsługule D+ a nawet 5.1 mi nie działa..

Macias pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
JamQubson pisze...

Ja mam takie pytanie bo mam stare kino domowe i ma wejście dźwięku zewnętrznego tylko stereo i jak puścić przez stereo dźwięk przestrzenny 5.1 (kino domowe to Panasonic SA-HT 870)

TechManiacHD pisze...

Niestety muszę Cię zmartwić, ale to, co posiadasz, ten Panasonic... Działa tylko w Stereo i to pomimo posiadania głośników 5.1

W teorii DOLBY Surround Pro Logic II robi jako taką symulację aby lepiej to stereo brzmiało (https://professional.dolby.com/tv/dolby-pro-logic-ii/), lecz jest to taki tylko "wałek" :/

JacekK0000 pisze...

A co dokładnie daje ta instalacja? Obecnie mam PC (Win10) podłączony do TV poprzez amplituner 5.1, całość via HDMI 2.1. Klikając prawym na ikonę głośnika wybrałem 5.1. Testowanie głośników wychodzi dobrze, bo po kolei gra każdy jeden po drugim. Puszczane przez VLC filmy (w tym przeróżne dema) grają dźwięk przestrzenny na wszystkich 6 głośnikach. Jedyny problem to to, że materiały na YouTube z dźwiękiem 5.1 są niestety odtwarzane jako stereo. Czy zainstalowanie tego Dolby Access i/lub DTS da radę to zmienić?

TechManiacHD pisze...

W przeglądarce włączyłeś dźwięk przestrzenny? Poradników w necie mnóstwo pod to :)

Prześlij komentarz