czwartek, 9 czerwca 2022

Sterowanie wentylatorów na podstawie temperatury GPU

Komputer do gier, a zapomniałeś o...

[Ustawianie wentylatorów na podstawie temperatury GPU]
☢️+🔨=🔥


Zastanawiasz się jaka powinna być temperatura karty graficznej podczas grania? 70°C jest OK, a może nic się nie stanie gdy ta dobije do 83°C? Odpowiedź jest prosta - im ta niższa, tym lepiej! Tylko jak to osiągnąć? Podbicie krzywej wentylatorów samej karty to najczęstszy błąd! W ten sposób znacząco zwiększysz hałas wydobywający się z obudowy komputera przy jednoczesnym wzroście możliwej awarii… 

Bez względu czy używasz kartę AMD RADEON, czy NVIDIA GTX / RTX, to kluczem jest zwiększenie obrotów wentylatorów, ale tych w obudowie. Co pozwoli na zasysanie świeżego, chłodnego powietrza znacząco obniżając temperaturę karty. Kwestią i zagadnieniem zagłębionym w tym materiale jest automatyczne dostosowanie prędkości wentylatorów obudowy do temperatury GPU. W rezultacie gdy nie grasz - wentylatory mogą się zatrzymać. To dopiero podczas gamingu i pracy z grafiką mają one dostarczać większe ilości świeżego powietrza.

⇒Sprawdź aktualną cenę kontrolera⇐

Najtaniej - https://bit.ly/3sD5xAH

Komputronik - https://bit.ly/3wcqYef

⇒Chłodzenia pokazane w materiale⇐

AiO z czujnikiem temperatury cieczy - https://bit.ly/KrakenX63

AiO z czujnikiem temp. cieczy i ekranem - https://bit.ly/3z7njQP

Wszystkie chłodzenia powietrzne - https://bit.ly/3a9YxoJ

Wentylatory bezramkowe - https://bit.ly/3LU8TGd

⇒Obudowy pokazane w materiale⇐

Fractal Design Torrent - https://bit.ly/FD_Torrent

Fractal Design FocusG - https://bit.ly/3m1sDNz

CoolerMaster H500P Mesh - https://bit.ly/38ujD0n

NZXT H510 Flow (przewiewna) - https://bit.ly/H510_FLOW

NZXT H510 (minimalistyczna) - https://bit.ly/NZXT_H510

NZXT H510 Elite (oszklona) - https://bit.ly/H510_Elite

⇒Karty Graficzne pokazane w materiale⇐

3080 HOF (biała) - https://bit.ly/3NcJDMZ

3090 (czarna) - https://bit.ly/3z7njQP

3090 (dokładanie radiatorów) - https://bit.ly/38MQq0S

⇒Omówione oprogramowanie⇐

Fan Control - https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases

Argus Monitor - https://www.argusmonitor.com/

NZXT CAM - https://nzxt.com/software/cam
⇒Oświetlenie pod PC⇐


Link nie działa? Daj mi proszę znać w komentarzach.

14 komentarzy:

Marcin pisze...

A da się coś w laptopie zrobić żeby wentylatory chodziły na maksimum wtedy kiedy gram? Mam starszego Asusa na gtx 1060 na ciekłym metalu ale i tak się strasznie grzeje.

TechManiacHD pisze...

Zazwyczaj producenci dorzucają sofcik do zarządzania laptopem. Zwłaszcza jeśli to coś z GTX 1060. Poszukaj czy masz coś w stylu "My Asus" lub właśnie Armoury Crate
Jeśli nie masz, to wejdź na stronę Asusa, odszukaj swój model lapka i pewnie będzie. Zwykle da się wymusić max obrotów wentylatorów, ale wyposaż się w dobrze izolujące słuchawki :)

Druga sprawa, to wymiana pasty i serio... W laptopach jest to obowiązkowe. W parze z odkurzeniem zatkanych radiatorów i wentylatorka. Ostatnio w swoim zmieniłem na tanią pastę GD007 - mam o niej materiał, tu na stornie w temacie chłodzeń. Od razu ciszej... A i temperatura zeszła 12C

Anonimowy pisze...

Hej. Skusiłem się na apkę Fan Control lecz mi nie przypasowała. Usunąłem ją z dysku i teraz mam pewien problem. Wentylator CPU nie chce się zatrzymać mimo ustawienia tej opcji w oprogramowaniu płyty Gigabyte SIV. Dodatkowo wentylator nie wkręca się delikatnie na obroty tylko obroty skaczą z około 700 na 1200 mimo że według krzywej powinien w tym momencie stać. Jakieś pomysły jak to naprawić?

TechManiacHD pisze...

Wentylator CPU nigdy nie powinien się zatrzymać. Przynajmniej takiej opcji żadna płyta główna nie ma, a wręcz BIOS/UEFI krzyczy jeśli wyczuwa że jest 0 i nie uruchomi się dalej.

19Majsteer pisze...

Witam , ostatnio wymieniłem pastę i termopady na karcie graficzne (Gigabyte 2070super) , ale równiez chciałbym ustawić odpowiedną prace wentylatorów. Jak ustawić prędkość wentylatorów , tak żeby nie zepsuć. Teraz np ustawiłem tak , ze przy 40 stopniach , predkosc wentylator to 5 % , przy 55 stopniach 25 % , przy 80 stopniach 40% , a przy 90 stopnach 90%

TechManiacHD pisze...

Jakich, których wentylatorów. Materiał dotyczy wentylatorów w obudowie i jeśli o nich mówisz, to jakie masz, gdzie je masz... ???
BTW. Staramy sie nie przebijać temperatury 72C na GPU

19Majsteer pisze...

Oj Wybacz, pomyliło mi sie okienko :D Mi chodziło o wentylatorach w karcie graficznej :D Jeśli to nie jest problem, czy mógłbyś mi tu wytłumaczyć tutaj jak ustawić krzywą czy zostawić fabryczną ? A Chciałem tu napisac https://www.techmaniachd.pl/2022/11/CzyszczenieWymianaTermopadowPastyNaGPU.html

TechManiacHD pisze...

Osobiście nie widzę potrzeby zmiany krzywej wentylatorów samej karty graficznej, o ile nie ma jakiejś „wyższej” potrzeby. Jeżeli podniesiesz krzywą, aby wentylatory kręciły się bardziej agresywnie to wielkiej korzyści Ci to nie da. Może 15-30MHz na taktowaniu rdzenia kosztem większego użycia energii przez wentylatory, hałasu i szybszego ich zużycia.
Obniżając krzywą względem fabrycznej - sytuacja wręcz odwrotna. Temperatury wyższe więc i kilka MHz mniej na rdzeniu. Mniejsze zużycie energii, ale degradacja szybsza...
Zmiana tych ustawień jest uzasadniona tylko w wyjątkowych przypadkach - budujesz najcichszy zestaw i nie ważne, jaki tego koszt. Lub jak jeszcze do niedawna kopiący kryptowalutę pukali wentylatory na 100%, aby pośredni pomóc obniżyć temperatury pamięci VRAM, która to w końcu odpowiadała najbardziej za kopanie.

Lepszym sposobem jest to, co pokażę w czwartek za tydzień... Zmieni całą branżę tak uważam :)

Anonimowy pisze...

Jest piątek, gdzie ta zmiana branży ? ;)

TechManiacHD pisze...

Hę?

Lubie_plackiiii pisze...

Witam. Ostatnio nadszedł czas na mały upgrade kompa, więc wleciał Fractal Torrent oraz sterownik NZXT (Mam problem z sterownikiem NZXT (AC-CRFR0-B1))
I tu mam mały problem, otóż 18cm wiatraki które są podłączone do sterownika nie chcą wkręcić się na maksymalne obroty, dobijają do jakiś maks 600 rpm, (podłączałem i przez rozdzielacz i bezpośrednio każdy osobno). Po podłączeniu pod płytę główna , bez problemu w biosie można ustawić maks .Z innymi wiatrakami nie ma problemu (noctua, coolink) Czy znasz może jakieś rozwiazenie?

I drugie pytanie NH-D15 chromax i I9 10850k czy ma to sens, na chwile obecna jest na tym jakieś noname AiO 240 i tak średnio.

Pozdrawiam

TechManiacHD pisze...

Rzeczywiście. U mnie te dwa też wbijają na 600-670RPM max. Jednak to i tak daje tyle pozwierza, że nigdy nawet tematu nie badałem.

Zależy, na jakich temperaturach teraz chodzi, czy OC, czy uV... Jeśli jest 240mm AiO i nie ma wycieków, pompa nie brzęczy, to po co zmieniać?

Anonimowy pisze...

Cześć, czy jeżeli będę kupował sterownik od nzxt na komputrniku to dostanę t e rozgałęziacze co Ty/Pan?

TechManiacHD pisze...

Wychodzi na to, że tak: https://nzxt.com/product/rgb-and-fan-controller

Prześlij komentarz