czwartek, 26 stycznia 2023

underVolting GPU

✅ Poprawny underVOLTING karty graficznej! 

📶 Zwiększ wydajność energetyczną GPU o 48% 📶
Wykonanie underVoltingu jest stosunkowo łatwe oraz bezpieczne dla sprzętu - oczywiście jeżeli wykonamy je prawidłowo! Niestety, jak się okazuje, wszelkie media, poradniki czy filmiki na YouTube wykonywały tę procedurę w sposób nie do końca prawidłowy… Informacje zawarte w niektórych materiałach doprowadzały do podawania wyższych napięć, aniżeli niższych, co jest całkowitym zaprzeczeniem idei! Taki stan rzeczy sprawiał, że sprzęt użytkownika pracował na niższych zegarach niż fabrycznie przy wyższych napięciach, co jednocześnie ograniczało wydajność oraz przyśpieszało proces zużywania się sprzętu, czyli tak zwanej degradacji.

Niniejszy materiał, ze względu na złożoność problemu podzielony został na dwie części. W pierwszej przeprowadzam Was przez proces na kartach z serii RTX 2000 i 3000. Tłumaczę też, dlaczego producenci w ogóle decydują się na podawanie wyższych napięć niż domyślnie procesory mogłyby pracować.


Druga część zaprezentuje Wam prawidłowo przeprowadzony proces underVoltingu na najnowszych kartach z serii RTX 4000 oraz tych najstarszych aż po GTX 770. Omówimy również to, na czym polegał błąd innych w tej materii. Zobaczycie na przykładach oraz benchmarkach, jaką wydajność oraz zegary osiągamy przy underVoltingu wykonanym moim sposobem, oraz tym, proponowanym w przeszłości przez inne media. Znajdzie się tu również kilka dodatkowych porad, które pomogą Ci jeszcze lepiej zoptymalizować dostosowanie krzywej zegarów i napięć.


Jeśli wciąż potrzebujesz mojej indywidualnej pomocy (Discord, e-mail, kontakt telefoniczny), to takiej udzielam wspierającym kanał - Bezpośrednio na YouTube: https://bit.ly/MembershipTMHD

Lub Patronite: http://bit.ly/patroniteTMHD


FAQ - CZYLI NAJCZĘSTSZE PYTANIA OD WIDZÓW WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI

1) Mam kartę AMD Radeon i w Afterburner widzę dwie linie.

Odp: UnderVolting możesz wykonać przez program Wattman lub w samym oprogramowaniu AMD Adrelanline.


2) Pomimo zapisania profilu uV, zegary i napięcia i tak żyją swoim życiem. Afterburner przestawia zapisany profil.

Odp: Jeden z widzów zauważył, że jeśli przed zapisaniem profilu zaznaczymy całą krzywą z shiftem, lub zdejmiemy zaznaczenie (Shift + 2x klik), to ten nie będzie już zmieniany. Jest to informacja, którą dopiero sprawdzamy. Jeśli borykasz się z tym, że Afterburner robi to, co chce z Twoją ładnie wypłaszczoną linią, spróbuj tego triku. Jeśli sposób zadziała lub nie zadziała, to bardzo bym prosiłbym o komentarz poniżej.


3) Chcę zweryfikować maksymalne zegary, lecz te ciągle skaczą.

Odp: Powodem niestabilnych zegarów jest najczęściej TPG, czyli limit mocy układu graficznego. Bez względu, czy masz laptopa z limitem 60, 90, 130W - w zależności od rozdzielczości wybranej w grze i ustawień łatwo „odbijać” się od tej blokady. W kartach graficznych (desktopowych) limit ten jest zwykle na wyższym poziomie, lecz jak sami widzieliście w moim materiale, nawet RTX 3090 z TGP na poziomie 350W też łatwo się dławi, przez co na ustawieniach fabrycznych odnotowywałem niższy średni klatkaż, ale przede wszystkim sporo niższe 1 oraz 0.1% FPS. Jeśli masz trudno zrozumieć, czym jest limit TGP, to pozwól, że spróbuję to uprościć na przykładzie futryny w drzwiach. Jeśli ta jest na wysokości 220cm i Ty masz 220cm to jest niby OK. Ale gdy włożysz buty, które dodadzą Ci 2cm, to przechodząc „zaryjesz” głową, co spowoduje, że się zegniesz na chwilę. Tak samo robią zegary GPU zawsze wtedy, gdy uderzają w limit mocy. Z tą myślą obejrzyj drugą część poradnika i połącz te fakty. Innymi słowy. Choć karta ma wyznaczony limit, to pewne, bardziej wymagające procesy mogą sprawić, że ta przekroczy limit, chociażby o 0.5 - 2W (w zależności o konstrukcji), po czym dostaje „po głowie” od oprogramowania układowego, które brutalnie przycina jej zegary, aby obniżyć pobór. Tak samo, jak futryna brutalnie przytnie Ci chęć prostowania się. Powrót do pozycji normalnej zajmie Ci chwilę. Tak samo karta potrzebuje pewnego odcinka nim znowu zegary spróbują wejść na wyższe częstotliwości.


Jak problem rozwiązać? Obniż ustawienia w grze. Niektóre procesy są bardziej energochłonne niż inne. Przytnij część ustawień. Drugą opcją jest podniesienie limitu mocy w Afterburnerze. Raz, nie każdy układ może zwiększyć ten poziom. Dwa, nawet jeśli go zwiększysz, to pamiętaj, że wzrośnie pobór, co za tym idzie teraz temperatury mogą blokować wchodzenie na wyższe temperatury.


Mając tę wiedzę, chyba jeszcze bardziej docenisz to, czym jest uV :)


4) Od czasu wykonania underVoltingu w moim laptopie szybko rozładowywana jest bateria. Wygląda na to, jakby układ Nvidii nie przechodzi w stan uśpienia.


Choć przyczyn może być wiele, to jedną z nich może być sklep Epic Games. W moim przypadku ten nieustannie korzysta z układu NVIDIA i nie pozwala przejść dedykowanej grafice w stan uśpienia. Co jest przyczyną dodatkowego, zwiększonego poboru energii tak samo na baterii, jak i podczas zasilania sieciowego. To co mogę poradzić, to w ustawieniach proponowałbym wyłączenie automatycznego uruchamiania się sklepu oraz jego zamykanie po skończonej rozgrywce.Kolejną przyczyną może być sam Afterburner. Czasem, nawet gdy ten pracuje niezauważalnie w tle też może blokować przełączenie się dedykowanego układu Nvidii na mniejszy, energooszczędny wbudowany układ graficzny.


⇒ Programy do pobrania ⇐

MSI Afterburner - https://bit.ly/TMHD-MSI_Afterburner

Powiększ okno Afterburner - https://bit.ly/TMHD-SkalowanieAfterburner

Pobierz Fortnite - https://store.epicgames.com/pl/p/fortnite


⇒ Sprawdź cenę RTX 4070Ti

https://bit.ly/3wuNkHe


⇒ Dla starszych kart NVIDII
https://bit.ly/MaxwellBIOStweaker

https://bit.ly/BIOSy-GPU

NVIDIA NVFlash (5.792.0) Download | TechPowerUp


Link nie działa? Daj mi proszę znać w komentarzach.

97 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Bardzo dobre informacje dziękuję

Meowkowhy pisze...

Model: Radeon rx480 Sapphire Nitro+ 8GB. Undervolting robiłem przez Radeon Software, więc wyglądało to trochę inaczej, jednak. Ustawienia fabryczne. 1306MHz, 1150mV. Moje profile: 1. 800MHz, 810mV. 2. 900MHz, 830mV. 3. 980MHz, 840mV. Żeby mieć jakieś wyniki odpaliłem benchmark z SOTR (1440p, ustawienia "norm", tekstury ultra) i prezentują się one następująco: Ustawienia fabryczne. 134W (maksymalna zaobserowana moc karty), 48fps (5% min), 57fps (średnie), 100% (wydajność energetyczna w porównaniu do fabrycznych), 100% (średnie klatki w porównaniu do fabrycznych). 1. 48W, 32fps, 38fps, 186%, 67%. 2.54W, 36fps, 42fps, 183%, 74%. 3.58W, 38fps, 45fps, 182%, 79%. Różnica wyników w porównaniu z pierwszym komentarzem wynika z: 1.140W zaobserwowałem w innej grze, SOTR po prostu ich nie osiągnął (wykorzystanie cpu wahało się pomiędzy 60%, a 90%, przy 100% gpu, więc myślę, że to nie jego wina). 2.50W miałem w głowie z profilu 1., a 75% z profilu 3. (980 to prawie idealnie 75% z 1306). Należy jeszcze nadmienić, że w każdym profilu mam zarówno taktowanie jak i napięcie na vram zjechane maksymalnie w dół (state drugi z dwóch 2000MHz ->1750MHz, 1000mV->800mV (Napięcie na rdzeniu nie będzie mniejsze niż to na vramie, ustawienie fabryczne vramu na profilu 3. spowodowało: 1. Napięcie na poziomie 1020mV (zamiast 840mV). 2. Spadek fps o 2 (5% low) oraz 4 (średnie). 3. Niestabilność taktowania (skakało od 900MHz do 980MHz, co się przełożyło na fps, jak widać), gdy na moim profilu jest cały czas 980MHz). Reasumując, dla profilu 3. używamy 43% mocy, a dostajemy 79% wydajności w tej konkretnej grze.

Anonimowy pisze...

Jesteś mistrzem... szacun ogromy za przygotowane materiały.

Anonimowy pisze...

W nawiązaniu do FAQ. Niestety, ale te porady dotyczące zmieniających się profili w afterburner nie przynoszą efektu, nadal to robi po restarcie systemu. Wersja mojego afterburnera, to 4.6.5 beta 4. Jak ktoś ma jakieś pomysły, to proszę pisać w komentarzach.

Anonimowy pisze...

Niestety, MSI AB w dalszym ciągu wraca do swoich ustawień po kliknięciu zatwierdzenia...

TechManiacHD pisze...

Możesz nagrać krótki filmik, wrzucić na YT i tu dać linka z tego, jak to u Ciebie wygląda? Czy jest to zatwierdzenie i od razu kasuje nastawy, czy tylko je lekko przestawia?

Maks pisze...

Na swojej karcie Gigabyte RTX 3060 Gaming OC 12GB uzyskałem moim zdaniem naprawdę bardzo dobre wyniki.
Wykonałem 3 poziomy uV (w drugim oraz trzecim zastosowałem krzywą 2.0. W pierwszym nie dało rady jej zastosować, ponieważ podwyższając krzywą trzymając Ctrl i w moim przypadku "łapiąc" na punkt odpowiadający napięciu powyżej 962 mV podwyższała się prawa część krzywej, a nie lewa).
Do ustalenia stabilnego zegara boost użyłem wbudowanego benchmarka w RDR2. Karta na ustawieniach fabrycznych boostowała do 1980MHz przy napięciu 1080mV. Jako cel ustanowiłem sobie, że: pierwszy poziom uV to zegary wyższe o 15MHz przy jak najniższym stabilnym napięciu, drugi to najniższe napięcie przy fabrycznych zegarach boost, a trzecie to najniższe napięcie dla zegara niższego o 150MHz.
Udało mi się uzyskać następujące wyniki: 1 poziom uV - 1995MHz przy napięciu 975mV, 2 poziom uV - 1980MHz przy napięciu 950mV, 3 poziom uV - 1830MHz przy napięciu 850mV. Temperatura z 61°C spadła na poszczególnych profilach o kolejno: 3, 4 i 9°C.
Odniosę się też do problemów związanych z Afterburnerem. Prawdą jest, że Afterburner nagminnie zmienia krzywą, jednak w moim przypadku dzieje się tak tylko i wyłącznie podczas gdy karta nie jest obciążona do wartości, na których pracuje podczas trwania benchmarku lub grania w RDR2 oraz inne gry, które obciążają kartę na podobnym poziomie. Np. na pierwszym profilu podczas grania w RDR2 karta bez problemu utrzymuje stałe 1995MHz, czyli tak jak ustawiłem. Jednak w Wiedźminie 3 w lokacjach nie obciążających karty graficznej tak mocno, jak w RDR2 napięcie pozostaje na tym samym poziomie, ale zegar skacze do 2002MHz. Gdy przejdę do lokacji, która obciąża kartę na podobnym poziomie co w RDR2, natychmiastowo zegary są zrzucane na poziom 1995MHz. Na drugim oraz trzecim profilu zegary zachowują się w ten sam sposób.
Moim zdaniem to, jak dobrze uda nam się wykonać uV zależy od tego, jakiego programu bądź gry użyjemy do obciążenia karty. Dla testu spróbowałem wykonać uV na podstawie benchmarka Superposition. W tym oto benchmarku na presecie 1080p High zegary nagminnie skakały między 1965 a 1987MHz, a na 1080p Extreme - między 1972 a 1987, a na ułamek sekundy nawet 1995MHz. Postanowiłem wybrać wartość 1987MHz, która odpowiadała napięciu 1087mV. Niestety, Afterburner co chwile zmieniał zegary, zaczynając od 1972 aż po 2010MHz przy napięciu 987mV bez względu na obciążenie. Także, jeżeli użyje się odpowiedniego narzędzia do obciążenia karty, wtedy Afterburner będzie zmieniał zegary, ale tylko wtedy, gdy karta będzie na to pozwalać (mniejsze lub większe obciążenie).
Podsumowując: Pawle, zrobiłeś coś naprawdę wielkiego! Twoje dwa materiały na temat uV to moim zdaniem jedne z najważniejszych filmów technologicznych, jakie kiedykolwiek powstały. Każdy powinien się o nich dowiedzieć. Oby tak dalej i życzę wszystkiego dobrego!

TechManiacHD pisze...

Ustawiając TMHD 2.0 możesz łapać czy to lewy skrajny punkt, czy prawy, aby ją „wycyrklować” tak, aby punkt był +- w wyznaczonym poziomie.

Zwróć uwagę na, to kiedy boost jest obniżany. Żeby to dokładnie wytłumaczyć, musiałbym nagrać oddzielny odcinek i jest to trochę... Nudne do tłumaczenia XD
Ale... Odpal sobie FurMarka i połącz kropki. Te kropki w przenośni :) Czyli w różnych, zwłaszcza wyższych rozdzielczościach w FurMarku zobacz, jak zegary spadają. Kedy spadają? Ano wtedy, gdy TGP karty dobija do limitu energetycznegol. Jeśli chcesz ustabilizować zegary lepiej np na Superposition, to podbij PWR Limit suwaczkiem w Afterburnerze. Oczywiście pamiętaj, że zwiększy się pobór, hałas i temp, ale karta będzie próbowała utrzymać wyższe zegary.

Maks pisze...

Nie pomyślałem o tym, że krzywą można w ten sposób ustawić.

Tak jak napisałeś, podwyższyłem Power Limit o 10%, gdyż dopiero od tej wartości zegar jest stabilny i utrzymuje się na poziomie 1972MHz nie zależnie od benchmarku. Zrobiłem uV od nowa i uzyskałem minimalnie lepsze efekty niż za pierwszym razem. Dzięki za pomoc.

Anonimowy pisze...

Mam starszą kartę GTX 950m wraz z i76700hq. Problemem mojego laptopa jest strasznie wysoka temperatura ( jest to zazwyczaj stałe 50°C podczas normalnego używania i 90°C podczas grania). Próbowałem różnych sposobów od wymiany pasty aż po wiercenie dziur w obudowie aby dostarczyć powietrze prosto do wentylatora( skończyło się to mniejszymi temperaturami na karcie graficznej i procesorze ale za to sekcja zasilania osiągała takie temperatury że komputer po prostu się wyłączał). w związku z tym mam kilka pytań. Czy masz jakieś pomysły co zrobić w tej sytuacji ponieważ karta jak u ciebie nie pokazuje napięcia więc nie bardzo wiem jak wykonać uV. dodam też że nie jestem jakimś super specem jeżeli chodzi o komputery po prostu nie mam pieniędzy aby kupić nowy a chciałbym czasem pograć w tytuły typu gta v więc szukam sposobu aby obniżyć temperatury.

TechManiacHD pisze...

W pierwszej części poradnika mówię, na co patrzeć, jak nie pokazuje w oknie napięcia. Te w sumie możesz poznać po włączeniu nakładki z CapFrameX.

Sekcja gorąca - wymień termopady... O paście wspominasz, ale co z padami. Zostawiłeś stare wyschnięte? Wymień na coś lepszego.

Anonimowy pisze...

wymieniałem termopady chodzi mi bardziej o to że nie pokazujesz jak wykonać uV w BIOS Tweaker. tłumaczysz dokładnie jak to zrobić w MSI Afterburner a przy Tweakerze mówisz tylko że mamy dostęp do tego samego co w najnowszych kartach po czym dodajesz że można tam sporo namieszać. jak już mówiłem nie znam się na tym i boje się sam kombinować. nie pokazujesz też jak wykonać overclocking. jeżeli pomaga on starszym kartom to mógłbyś pokazać jak dokładnie go wykonać.

TechManiacHD pisze...

W przypadku starszych kart, chociażby takich jak Twoja GTX 950 musisz szukać dokładnych informacji na archiwalnych forach. Poczytaj fora, zobacz czy ludzie dawali -50, -75 czy -100 w których partiach zegarów.

Anonimowy pisze...

Nie mogę wgrać biosu ze zmienionymi napięciami do GTX 750 TI

TechManiacHD pisze...

Nie mam żadnej ze starszych kart już. W tej sprawie nie pomogę. Musisz posiłkować się forami.

Anonimowy pisze...

Pomimo obniżenia ustawień w fortnite i tak zegary nie przestały ciągle skakać. Pacjent to Lenovo Legion 5 z RTXem 3060.

TechManiacHD pisze...

Przeczytaj dokładnie jeszcze raz to, co napisałem w FAQ wyżej.

Anonimowy pisze...

czy działa to na nvidia quadro 2000 z 2012 roku

Anonimowy pisze...

Witam. Dziękuję za ogrom wiedzy w tym materiale, bardzo mi się podoba sposób jej przekazu. Był bardzo pomocny. Jednak po odnalezieniu, dzięki waszej pomocy, złotego środka dla mojej 4090, nie umiem obniżyć wprowadzonych wartości z maksymalnie ustawionych do minimalnych nastaw, automatycznego minimum. Musze resetować komputer aby MHz(2505) spadły do minimalnych MHz.
Proszę o pomoc.

Anonimowy pisze...

Przeczytałem jeszcze raz i nadal nie do końca rozumiem. Obniżenie ustawień w grze jak i zwiększenie limitu mocy nic nie zmienilo. Zegary wciąż skaczą. Mam wtedy na oko wybrać sobie najwyższe taktowanie, którego nie przekraczają?

TechManiacHD pisze...

Przyczyną może być zbyt wysoka temperatura też... Dlatego nie utrzyma tych wyższych zegarów bez undervoltingu. Spróbuj tych najwyższych, które tam momentalnie widzisz w takim razie. To byłby taki ideał, chociaż wiadomo, że bardzo mocno napięcia wysokim zegarom nie przytniesz, ale to już jakiś start.

TechManiacHD pisze...

Odpowiadając na komentarz:
"Witam. Dziękuję za ogrom wiedzy w tym materiale, bardzo mi się podoba sposób jej przekazu. Był bardzo pomocny. Jednak po odnalezieniu, dzięki waszej pomocy, złotego środka dla mojej 4090, nie umiem obniżyć wprowadzonych wartości z maksymalnie ustawionych do minimalnych nastaw, automatycznego minimum. Musze resetować komputer aby MHz(2505) spadły do minimalnych MHz.
Proszę o pomoc."

Wygląda na to, że zablokowałeś zegar. Odblokuj go w ustawieniach ogólnych, lub wciskając L na krzywej.

Anonimowy pisze...

Niestety Quadro T600 po kliknięciu zastosuj przywraca krzywą do ustawień fabrycznych :(. Nie wiem czy robię po prostu coś źle, czy to to sterowniki, czy karta ma w jakiś sposób zablokowaną możliwość undervoltingu, ale przy tym chłodzeniu jakie ma bardzo by się ten undervolting przydał :(.

TechManiacHD pisze...

Jako że nigdy nie miałem do czynienia z taką kartą, trudno mi wypowiedzieć się na ten temat. Musiałbyś poszperać na forach za tym.

Anonimowy pisze...

A więc tak; jako, iż zegary ciągle skakały pomimo zastosowania powyższych zaleceń to wybrałem coś w okolicach najwyższej wartosci (maksymalnie osiągały coś w granicach 2000-2017 dla 1050-1075mV bo tyle to chyba wynosi dla Legiona). Ostatecznie skończyłem na 1860Mhz dla 825mV. Wszystko ładnie pięknie tylko pojawia się następujący problem: Gdy stworzony profil włączam pod obciążeniem (fortnite) i następnie przeprowadzam pomiar w superposition benchmark to wszystko trybi jak należy, zegary cały czas stoją na poziomie 1860 (ewentualnie spadają do 1852) i ostateczny wynik wynosi ponad 7200. Problem pojawia się w momencie gdy ten sam profil włączam bez obciążenia karty(po prostu z poziomu pulpitu). Wtedy gdy chcę przeprowadzić ten sam pomiar to zegary ciągle skaczą w granicach 1400-1600 a wynik ledwo przekracza 6000. Jak temu zaradzić?

TechManiacHD pisze...

A jak wtedy wygląda TGP? Ta sama rozdzielczość, wszystko to samo? Sam takiego zachowania nie doświadczyłem jeszcze.

Anonimowy pisze...

Co masz na myśli pytając o TGP? Rozdzielczość taka sama, wszystko to samo. Gdy włączyłem zapisany profil(krzywa lekko się rozjechała) a następnie odpaliłem powtórkę z fortnite to przez pierwsze 3 minuty wartości zegarów spadały w odstępach po kilkanaście sekund 1897-1882-1875-1867 i na tej wartości się zatrzymywały. Kolejną obserwacją jest fakt ze gdy staram się włączyć profil 1860 juz na włączonej powtórce to i tak krzywa lekko przeskakuje na wartość 1867 i na niej się utrzymuje natomiast gdy ją zaznaczę i ręcznie ustawię na 1860 to trzyma 1860.

TechManiacHD pisze...

TGP - Total Graphic Power. Czyli ile watów zaciąga. Czy nie dobija do limitu? Jeśli tak, zegary nie będą mogły utrzymywać wyższych częstotliwości.
Kolejną sprawą temperatury. Jeśli te będą zbyt wysokie, to zegary będą sukcesywnie redukowane wraz z obniżaniem TGP.

Anonimowy pisze...

na stworzonym profilu tgp 85-90v i temperatura nie przekracza 70 stopni(Raczej waha się w okolicach 68-69 z chwilowymi skokami do 70) natomiast na ustawieniach fabrycznych temperatura szybko dochodzi do 75 stopni i po czasie łapie więcej a tgp to ciągłe odbijanie od bariery 120/130

TechManiacHD pisze...

Dlatego dobrze dać mu trochę oddechu i odsunąć się od limitu TGP. Pobór jest OK, temperatury też.
Wracając do tematu skaczących zegarów, to te nigdy nie będą stały idealnie - wiecznie na max. Zależy od rodzaju obliczeń, jakie GPU musi wykonać. Niektóre są cięższe i konsumują więcej energii nawet przy sporo niższych zegarach. Jednak ta zależność występująca u Ciebie. Tzn. wczytanie profilu na obciążaniu i podczas IDLE są co najmniej dziwne. Może mieć to związek z przełączeniem się na iGPU.

Anonimowy pisze...

Cześć, jak znaleźć ustawienia odpowiednie do RTX2070Super? Bo nie wiem czy takie wartości zegara jak pokazujesz na filmie będą odpowiednie

Anonimowy pisze...

Wczoraj ustawiłem krzywa tak samo jak na filmiku noi zapisuje ( 1898mhz 912mV . Wychodzę z gier i wchodzę do innych i nadal wszystko cacy. Reset kompa patrzę na krzywa i nagle połowa końcówki mi podskoczyła do 1911mhz i 943mV. Wziąłem każdy kwadracik z osobna i obniżyłem do wartości 1898 . Jak narazie wszystko gra ale nie wiem jak to będzie później . Nie wiem czy to tylko jest przy uruchamianiu kompa i wejściu do gry ale zegary skaczą mi do 1923 mhz ale napięcie nie przekracza 912mV i po jakiś 1min może 2 taktowanie stabilizuje się na 1898 mhz przy napięciu 912mV. Nie wiem czy tak powinno być ale narazie działa i oby tak było . Karta to gtx 1080ti

TechManiacHD pisze...

Obniż jeszcze o oczko i zobacz, czy będzie tak stabilnie trzymało.

Anonimowy pisze...

Jeżeli napięcie daje niżej niż 912 mV to taktowanie mi spada do 1885

TechManiacHD pisze...

No to zostaw na 1885. Ile stracisz... 0.1 klatki?

Anonimowy pisze...

Jak napięcie daje na 900mV i ustawione taktowanie 1885 to skacze mi czasem do 1898 . Próbowałem tez dać 912mV i 1885mhz ale wtedy dzieje się bardzo podobnie. Wracając do początku jak mam ustawione 1898mhz i 912mV to skacze mi czasem taktowanie na 1923mhz a później np w pubg spadnie mi do tych ustawionych 1898mhz a np w csgo skacze na 1911mhz i się tak ciagle utrzymuje przy 912mV

TechManiacHD pisze...

Wyślij tu link do screenshota swojej krzywej w takim razie. 1080Ti ma "dziwne" zegary jak widzisz. Trzeba więc zostać przy tym, które zegary lubi. A takie 1898MHz przy 900mv?

Anonimowy pisze...

Podesłałem coś na pw na fb i to może mieć chyba związek z tym ponieważ jak nie ma wgranego żadnego profilu to karta ma nawet taktowanie 1974mhz a powinna mieć max 1923mhz . Ta karta wyglada jakby była po OC a żadnego nie robiłem . Jak dam 1898 i 900 to nagle zbija do 1885. Ona strasznie dziwnie działa w sensie tak jakby od tylu

Anonimowy pisze...

Ciężko jest zrobic screena ponieważ dzieją się takie dziwne rzeczy( ustawione jest 1898mhz i 912mV) ze po odpaleniu komputera patrzę na krzywa i pokazuje mi ze przy napięciu 912mV jest taktowanie 1923mhz. Później wbijam do gry i wychodzę i znowu patrzę na wykres i przy 912mV jest 1911mhz i później po jakimś czasie dopiero przy 912mV pojawia się 1898mhz

TechManiacHD pisze...

Można przechwycić ekran i wrzucić to na YT zawsze :)

Anonimowy pisze...

Siema
ja posiadam MSI GTX 750 Ti Gaming 2GBGDDR5 i oglądając film i patrząc na maxwella nie wiem kompletnie jak sie zabrać za to i aż robi mi się słabo
wydaje mi się to trudniejsze niż oczekiwałem .Mam pytanie czy to coś w ogóle da przyniesie jakieś lepszą wydajność ?

Anonimowy pisze...

Hey, bardzo fajny poradnik i naprawdę super się to ogląda zwłaszcza, że jestem zielona w temacie. Mam KFA2 3070 Ti 1-click OC (nie wiem czy to ma wpływ na undervolting). Otóż robię zgodnie z filmikiem i ustawiam sobie 1 poziom na 1905mhz przy 918mV, 2 poziom na 1800 przy 850, 3 poziom 1650 przy 775 (krzywą 2.0). Na fortnite wszystko spoko, ale kiedy przełączę się na inną grę - Watch Dogs Legion przy 1 poziomie zegary skaczą do wartości 1920/1935mhz przy 981mV. Na innych poziomach to samo - nie ważne na jaki poziom przyłącze, zegary ustawiają się wyżej o 15-30mhz z większym mV niż ustawiłam to w AB. Na ustawieniach fabrycznych zegary utrzymują się na 1890mhz przy 1081mV. Nie ważne też na jakim poziomie jestem moja karta w grach zawsze jest wykorzystana na 99%.

Anonimowy pisze...

Hey, bardzo fajny poradnik i naprawdę super się to ogląda zwłaszcza w przypadku gdy się jest zielonym w tym temacie. Natrafiłam u siebie na problem. Mam KFA2 3070 Ti 1-click OC (może to jest problemem?). Fabrycznie karta utrzymywała się na poziomie 1890 MHz przy 1081mV. Stworzyłam 3 poziomy undervoltingu: 1.1905mhz przy 918 mV, 2.1800mhz przy 850 mV, 1650mhz przy 775mV (krzywa 2.0). W fortnite wszystko spoko, wszystko utrzymywało się na wyznaczonych parametrach, mimo że często trzeba było krzywą poprawiać przy przeskakiwaniu między poziomami. Przeskakując na inną grę - Watch dog's Legion, okazuje się że na wszystkich poziomach zegary przestawiają się na 15-30mhz wyżej wraz z napięciem, a po jakimś czasu gra się zacina i trzeba restartować komputer.

カツペル pisze...

Przywędrowałem z youtube'a. Wygląda na to, że pomysł widza z odznaczeniem wykresu lub zaznaczeniem jego całości u mnie zadziałał. Zmniejszyłem napięcia o 100mv i bez ruszenia taktowania i temperatura momentalnie spadła o jakieś 5/6 stopni zależnie od obciązenia GPU jak i pobór mocy z 220/230 do 170/180 W. Jednym słowem wow i czapki z głów

Anonimowy pisze...

RTX 3060 Gigabyte Vision 12 GB
Zrobiłem krok po kroku według filmu i mogę powiedzieć że jestem bardzo zadowolony. Spadek pobory prądu 70 wat, temperatura karty spadek o 16 stopni czyli teraz jest 54 stopnie, ale też spadek 6 FPS. Ale ta cisza, miód malina, wentylatorki ledwo się kręcą, cisza, cisza cisza. Dzięki za pomoc.

TechManiacHD pisze...

Super :)

Anonimowy pisze...

Siemka jak ustawić uv do rtx 3070ti bo coś nie umiem znaleźć tej odpowiedniej

Anonimowy pisze...

Czy da się to zrobić na gigabyte geforce rtx 3060 eagle?

TechManiacHD pisze...

Tak

Anonimowy pisze...

Jakie ustawienia dać w fortnite żeby wszystko było ok?

SuBer pisze...

Dzień dobry,
na wstępie muszę powiedzieć że materiał wyśmienity, pierwszy raz udało mi się zrobić UV samodzielnie i już dzielę się ze znajomymi korzyściami z niego płynącymi.
Mam jednak mały problem z samym programem Afterburner. Otóż I poziom UV zrobiłem, karta Gigabyte RTX 3070 aorus master działa stabilnie na 1980 MHz przy 975 mV i 8000 MHz na pamięciach. Jednak jak odpalam sobie Wiedzmina 3 do testów to zaraz po wczytaniu gry karata leci na 1995MHz przy niezmiennym napięciu, działa tak przykładowo 10 minut i schodzi kulturalnie do 1980MHz jak było ustawione. Tak się dzieje niezależnie od ustawień nawet na niższych taktowaniach i napięciach. Gra spokojnie działa na 1995 MHz ale jak sam je ustawie i zapisze np na 2 profilu to znowu karta wrzuca po uruchomieniu gry +15 MHz i na 2010MHz po chwili się crashuje. To samo mam w przypadku testu TIME SPY.
Dodatkowo przy ponownym uruchomieniu komputera Afterburner ma jakieś odchyły i mimo zastosowania danego profilu on sam z siebie robi na każdym napięciu +15 MHz i jedyne co pomaga to ręczna zmiana krzywej. Nie wiem jak to mogę naprawić.
Chciałem też zrobić ostatni etap UV z przytrzymaniem CTRL ale krzywa podnosi się z prawej a nie z lewej strony. Jest Pan w stanie w którejś z tych spraw pomóc?

TechManiacHD pisze...

Jeśli nie wiesza się na tych 15MHz więcej, to czym się przejmować? Jeśli zabraknie stabilności to obniż 15MHz i tyle... Czasem tak jest, że się podnosi, ale obniżając jeden krok, już zwykle zostaje.
Przeciągnij z CTRL lewą stronę.

Piotr pisze...

Dzień dobry.
Nie do końca wiem jak to zrobić w AMD Adrenaline. Mam tam wykres i krzywą z trzema punktami. P1, P2 i P3, odpowiadają one za napięcie i częstotliwość. Moja karta podczas obciążenia ma 1,2V i rozkręca się taktowanie do 2010 Mhz. I teraz nie wiem czy mam ustawić linie prostą na cały wykres? W sensie żeby punkt 1,2 i 3 miały np. 1,5V (undervolting) i 2010 Mhz, i tak na całym zakresie pracowały? Czy mam tutaj też jakąś krzywą robić, np. ustawić 2 i 3 punkt na sztywno na 1,5V i 2010 Mhz a punkt 1 zostawić taki jak jest domyślnie bądź lekko go podnieść do góry ale żeby był niżej i żeby ta krzywa była od dołu do góry i ten max wchodził dopiero od tego 2 punktu? Prosiłbym o poradę. Dodaję link do zdjęcia jak to u mnie wygląda: https://ibb.co/n7WLpGx

TechManiacHD pisze...

Ja tutaj nie mam jak pomóc... :/

Markz pisze...

Hej
Mam jedno pytanie co do undervoltingu mojej 3070ti .
Czy powinno się robić under przy biosie OC czy silent? Czy raczej to nie ma znaczenia ?
Pozdro

TechManiacHD pisze...

Bez znaczenia, i tak zmieniasz nastawy. Aczkolwiek... Nim Afterburner się odpali, to lepiej mieć ją na BIOSie silent.

Markz pisze...

Trochę pogrzebałem i jeśli chodzi o fortnite to nie do końca tak jest jak mówisz w tym filmie ,w moim przypadku ten tytuł nigdy nie wchodzi na maksymalne obroty i jeszcze ani razu mi się nie wykrzaczyla czego nie mogę powiedzieć o Days gone.Proba zejścia z napięcie poniżej 900 zawsze kończy się crashem. A testowałem już różne zegary do 1875 w dół

Anonimowy pisze...

Hej, błagam o pomoc bo zaraz się popłaczę. RTX 2080 SUPER. Zegary skaczą jak zające, ustawienia fortnite najniższe, taktowanie od 400 do 1965. temperatura cały czas ok 76-78 oC i co jakiś czas wentylatory włączają tryb suszarki do włosów. Mam aż tak zdupiony system chłodzenia czy coś robię nie tak?

Kuba pisze...

Nie działa, mam dokładnie po środku tę linie (dokładność 0,001mm) i po wciśnięciu 2x enter nic się nie dzieje z wykresem.

TechManiacHD pisze...

W takim razie coś robisz źle. Obejrzyj materiał uważnie raz jeszce.

Anonimowy pisze...

Ja również mam problem z tym, że po uruchomieniu systemu ponownie, krzywa "żyje swoim życiem" i nie wiem co już z tym zrobić. Próbowałem metody z FAQ i też nie przynosi skutków . Jest może jakiś inny program do tego w którym takich cyrków by nie było ?.

Anonimowy pisze...

Witam, szkoda że wcześniej nie widziałem tego materiału gdy miałem jeszcze radeona rx 480. Wymieniłem go nie dawno na rtx 3060 ti i moje zdziwienie było gdy karta ta chodziła prawie tak samo głośno jak poprzednik. Oczywiście nowa karta dźwigała o wiele większą grafikę niż wcześniej ale i tak było głośno i gorąco. Moje pytanie brzmiało...Po co mi nowa karta skoro i tak jest znowu gorąco i głośno ? I wtedy trafiłem na film undervolting :D . Kolega prowadzący zrobił świetną robotę. Wyjaśnione czysto i przejrzyście . Teraz mam :
Przed: Po:
200w 925mV 130w 825mV
nawet do 80 st C 68 st C (Średnie 56-58 st C)
Wentylatory na max ok 3000obr/m teraz do 1300obr/m
No i oczywiście trzyma stabilne 60kl/s
Dziekuję.

TechManiacHD pisze...

Piękne wyniki! Robi to ogromną różnicę jak widać :)
Mam nadzieję, że obejrzałeś drugą część poradnika też ;)

Anonimowy pisze...

Co mam zrobić jesli krzywa gpu w afterburnerze mimo zapisaniu profilu zmienia swoje wartości po włączeniu ponownie komputera ? Próbowałem metody wyżej i nie działa

TechManiacHD pisze...

Jesteś na koncie administratora? Program też uruchomiony jako Admin?

Anonimowy pisze...

Tak, administratora

Anonimowy pisze...

Włączony jako administrator, zalogowany też jako administrator i tak są takie cyrki już nie wiem co z tym zrobic

Tomasz pisze...

Witam a u mnie msi afterburne wcale nie działa ma poblokowane ikonki core voltage power limit jak to odblokować ma laptopa msi ge73 raider rgb 8rf z gtx1070

TechManiacHD pisze...

W materiale wyraźnie mówię, że nie każdy laptop pozwala na zmianę PWR limitu...

Anonimowy pisze...

Cześć! UV zadziałał na moim 4090 świetnie w Wiedźminie 3 z łatką NG + masa modów. Temp. w dół o 10 stopni, FPSy praktycznie bez spadku z wszystkim na max włącznie z DLSS3 z FG. Mam jednak 3 pytania.
1: Czy jeśli wypłaszczamy wykres od zadanego punktu w prawo, to jednocześnie nie limitujemy karty do zadanego zegara, nawet jeśli jakaś gra miałaby chęć chodzić na szybszych zegarach?
2: Sprawdzaliście może jak taki UV i zlimitowanie zegara wpłynie na rendering grafiki w programach typu Blender?
3. Czy to normalne że mój Gigabyte 4090 GAMING OC 24G teoretycznie wg. oficjalnych danych powinien chodzić na 2535 mHz, a chodzi na średnio 2700 mHz na defaultowych ustawieniach bez podnoszenia mu power limitu?

TechManiacHD pisze...

1. Limitujemy, dlatego też blokujemy ją na najwyższym zegarze, który ona stosunkowo osiąga. Jednak musisz pamiętać o tym, że obniżenie maksymalnego taktowania o 15 czy nawet 45MHz da Ci 1 - 2 FPS niżej, z kolei potrafi obniżyć pobór powiedzmy o 100W. Lecz i tu warto pamiętać, że czasem obniży, innym razem podniesie wydajność. Co z tego, że w pierwszej minucie w stocku utrzyma zegar 45MHz wyżej, skoro przez temperatury po chwili spadnie o 100MHz niżej niż uV.

2. Mierzyłem tak sam dla siebie ile czasu trwa rener akurat odcinka #1. Bez uV było to 8h25m. Po uV ponad 30 minut krócej. Później jeszcze sobie wycyrklowałem profil do renderu z VRAM o 1000MHz wyżej.|

3. Tak, nie podają pełnego boostu.

Anonimowy pisze...

Cześć.

Mam dwie sprawy - czy da się to ogarnąć na GTX1660 Ti (w laptopie) i czy jest możliwość udostepnienia powtórki z Fortnite? Sam nie jestem zwolennikiem tej gdy (czytaj- jestem noobem), i nie bardzo mam chęć w nią grać, tym bardziej, że pewnie od razu padnę.

TechManiacHD pisze...

Tak, da się ogarnąć na Twojej karcie.

Wiem co masz na myśli. Brzydziłem się tego cukierkowego dziadostwa dla dzieci też początkowo. Później zacząłem trochę grać i w sumie nie taka zła jak się ogarnie, czy jak gra się z kimś obok razem.
Powtórka działa tylko do czasu aktualizacji, a te czasem są częściej, czasem rzadziej. Więc choć może ktoś Ci taką dać i wrzucisz do folderu z replayem, to może podziałać tydzień, może od razu przestanie działać.

Za to mam rozwiązanie dla Ciebie genialne! Na początku jak mnie wstręt do szpiku kości przechodził patrząc na tę grę, to odpalałem ją, chowałem się w jakimś zadu**u. Tam, gdzie lodowce i śniegi jest skarpa i nikt tam nigdy nie wchodzi. Zostań tam, idź zrób herbatkę, do toalety. Jak wrócisz może mecz się skończy lub prędzej chmurka Cię zabije, ale o to chodzi. Włącz replay, przełącz kamerę na dowolnego innego gracza, który nie noobuje paskudnie i tyle. Zapamiętaj czasówkę gdzie zaczynasz test i można mierzyć. H chowa interfejs. Można zostawić linię czasu lub schować wszystko jak Ci wygodniej i sobie bryka w tyle z zerowym niemal wysiłkiem, a Ty obserwujesz zegary, napięcia czy robisz test przez CapFrameX.

Misiu pisze...

Cześć! Przychodzę z pytaniem. Czy da się zrobić UV na procesorze od intela? A jak tak to opiszesz to tak, żebym zbił temeperture na moim przyszej i7 13700k?

TechManiacHD pisze...

Tutaj pokazywałem jak wykonać uV na intelu - https://www.techmaniachd.pl/2020/09/maibenben-xiaomai-5-dobrze-wykonany-i.html

Anonimowy pisze...

Mam strixa 3060ti, ustawiam 850mv/1800Mhz, pod benchmarkiem heaven podbija mi napięcie na 870-900 i zegar zostaje na około 1830Mhz, robię wszystko jak w poradniku. Jak temu zaradzić żeby nie podbijało napięcia na tych 1800?

TechManiacHD pisze...

Próbowałeś punkt 3) z FAQ?

Anonimowy pisze...

Fortnite odpalony w oknie, powtórka leci i po przejściu do after obciążenie gpu spada...
Druga rzecz, to po wciśnięciu CTRL+F mam okno z osobnym wykresem dla napięcia i osobnym dla mhz. Na krzywej nic nie da się zaznaczyć, tylko punkt początkowy i końcowy na krzywej.
Karta RX6800.

TechManiacHD pisze...

Masz pewnie odpalone w oprogramowaniu karty coś, co zrzuca FPS gdy okno nie jest na pierwszym planie. Może jakieś AMD Chill lub w coś ten deseń.
Druga część pytania to FAQ 1)

LODOMIR pisze...

Karta rtx 2060 cały czas undervolting crushuje mi każdą gre po ustawieniu tak jak pokazałes na filmie

Anonimowy pisze...

Jeśli chodzi o tego 3060Ti strix 850mV/1800Mhz, ciągle wymuszałem te ustawienia jak tylko mi zmieniało tę wartość po resecie kompa, graniu i za którymś razem już mi przestał i nawet nie drgnie rdzeń na 1830. Resetowałem Afterburner do podstawowych ustawień i na nowo z sziftem robiłem jak w poradniku.
Przeszedełem całego RE Village, resetowałem już kilkadziesiąt razy w ciągu ostatnich tygodni kompa i linia prosta, nie podbija ani mV ani Mhz :)
Mam nadzieję, że już tak zostanie i po prostu trzeba było na siłę wymuszać, aż karta da sobie spokój i zaakceptuje to co chcemy ^^

Anonimowy pisze...

Witam, mam problem żeby ustabilizować zegary i niestety sposób z pkt 2 nie działa, mimo zaznaczonego limitu na 1770Mhz przy napięciu 900mV zegary podbijane są do 1785/1800Mhz. Przez co pobór idzie w górę i temperatury też. Wyłączenie komputera powoduję też iż program sam dokonuje zmian w mojej prostej robiąc ją krzywą

TechManiacHD pisze...

Spróbuj ustawić na 1785MHz w takim razie z 900mV i zobacz czy znowu będzie przestawiało. Jak nie, to 1740 spróbuj.

Anonimowy pisze...

Zmieniłem napięcie na 918mV i jest stabilnie jak na ten moment, 1770MHz GPU a pamięci chodzą na 9900MHz moja karta to PNY GeForce RTX 3070 Ti XLR8 Gaming Revel 8GB. Niestety nie jest to cicha karta w porównaniu do innych RTX3000 ale w momencie zakupu kierowałem się ceną gdyż inne 3070Ti były wtedy dużo droższe. Dzięki Twojemu poradnikowi udało się ją jakoś okiełznać i jest znacznie ciszej, zużycie prądu spadło o jakieś 70W 😁

TechManiacHD pisze...

Ślicznie! :)

Anonimowy pisze...

Cześć
Podczas gry w Wiedźmina w pewnym momencie napięcie z 900mv samo z siebie podbiło się na 1125mv przy 1890mhz. Czy jest jakiś sposób aby temu zaradzić? Często też przy restarcie komputera krzywa się zmienia a sposób z podpunktu 2) w moim przypadku nie działa. Mam 3060 ti TUF gddr6x

TechManiacHD pisze...

Zapoznałeś się z FAQ?

Anonimowy pisze...

Tak. Próbowałem drugiego sposobu ale nie pomaga.

TechManiacHD pisze...

Może masz jakiś inny soft w tle, który przejmuje kontrolę. Soft PNY wywal i zobacz, co innego może nadpisywać ustawienia.

Anonimowy pisze...

Pytabie o gwarancje takiego sprzetu oraz czy po resecie komputera zostaje slad takiej operacji jak undervolting

TechManiacHD pisze...

Nie, nie zostaje ślad po uV. Co najwyżej, że karta nie była tak przemęczona jak normalnie by była.

Anonimowy pisze...

Witam pacjent rtx 3070 aorus master rev 1 1950mhz przy 1081mV niestetyy maks mozna zejsc na 981mV bo wywala aplikacje probowalem nizej jak 950 czy 925 i niestety wyrzuca

Anonimowy pisze...

1080 evga sc2 udało mi się zejśc o 100mv czyli do 950mv przy 100% obciążonym gpu. Czyli spadek o 30 w pobór prądu. Ale co z tego skoro gram zwykle na 50% obciążonym gpu więc karta pracuje na napięciach rzędu 7xx mv i wtedy mam oszczędność około 100w bez żadnego kombinowania po prostu przestawiam wajchę na 50% power limit i tyle...

TechManiacHD pisze...

Właśnie nikt Ci nie każe pałować karty wiecznie na 100%. Właśnie na tym polega moja, prawidłowa wersja uV, że bez względu na jakich zegarach zawsze masz uV. To co inni pokazywali działało tylko w momencie dwóch kroków z najwyższej częstotliwości, czyli bez sensu. Obejrzyj drugi odcinek, to powinno Ci rozjaśnić zasadę.

Hajbankan pisze...

Czy można dokonać zbyt dużego undervoltingu? To znaczy że karta będzie działać stabilnie, ale przez długotrwałe ograniczanie jej napięcia będziemy ją "głodować" co może prowadzić do jej awarii? Spotkałem się z taką tezą na jednym z forów dlatego konsultuje się z ekspertem :D. I dodatkowo czemu mój RTX 4070 w grze ma zegary rzędu 2745-2790 MHz a wedle specyfikacji w trybie boost powinien mieć maks 247
5... Pozdrawiam!

TechManiacHD pisze...

Słyszałem tę teorię, ale nie ma to miejsca w przypadku undervoltingu wykonanego moim sposobem, który opisuję w obydwu materiałach.
Zbyt niskie napięcia dla danego zakresu taktowania spowoduje niestabilność, migotanie, crashowanie gry/programu, a w skrajnych przypadkach BSOD lub reset komputera — to może uszkodzić Twoją instalację Windowsa (tak samo jak każdy inny reset)

Karta domyślnie pracuje w boost tak długo i tak często jak pozwalają na to temperatury. Wartości, które podajesz, to zegar bazowy. Wiele lat temu to on był podstawowy i tak już zostało. Tak samo dzisiaj przykładowy procesor ma 3.2 bazowe, ale i tak podawane jest np. 5.5 GHz w booście.
Po co? A bo jak kupisz naprawdę mega felerną sztukę i ta nie będzie trzymała na jednym rdzeniu 5.5 GHz, a np 5 GHz, to i tak Ci powiedzą, że zegar bazowy, to 3.2 GHz :)
Tak samo większość producentów podaje, że auto może zużyć do 1L oleju silnikowego na 1000 km. Wiemy wszyscy, że taki stan rzeczy byłby mocno "nieidealny". Jednak du*a kryta jest i w ten sposób można uniknąć zwrotów a tym samym zwiększyć zyski.

Anonimowy pisze...

Probowalem zrobic undervolting z twojego materialu, i moja karta co chwile skacze jej zegary oraz napiecia i ciezko mi jest ustalic prawidlowy zegar

Prześlij komentarz