poniedziałek, 14 marca 2016

Tom I, pkt 8) problemy techniczne


Ogólne pytania”
 

8) Problemy techniczne
a) Czarny ekran po uruchomieniu filmu? / brak płynności podczas odtwarzania w EPG e-TVGuide?Przyczyną najczęściej jest niezgodność akceleracji sprzętowej w Kodi. Wystarczy ją wyłączyć lub ogólnie pobawić się ustawieniami, gdyż urządzenia czasami mają inne oprogramowanie/ grafikę/ procesor.
To co na jednym urządzeniu zdaje świetny rezultat na innym nie musi, ale to poniżej.

By wejść do zakładki akceleracji wystarczy wejść w Kodi -> System -> Wideo -> Akceleracja
Na niektórych Android Box'ach dobrze sprawdza się pozostawienie włączonej akceleracji ALE z wyłączoną akceleracją powierzchniową. Dzięki temu filmy o wysokim bitrate działają płynnie ale i wtyczka EPG e-TVGuide zachowuje płynność.
Uwaga: Akceleracja jest widoczna dopiero po zmianie poziomu ustawień na zaawansowany lub ekspercki. Czyli poniżej pod zakładkami mamy napis “Poziom Ustawień” i tam klikamy by go zmienić.
b) Dźwięk 5.1 oraz zmiana "liczby kanałów"
Zmiana "liczby kanałów" tyczy się tylko wyjść analogowych (nie cyfrowych).
Natomiast jeśli podłączysz Android Box kablem optycznym to by uzyskać dźwięk przestrzenny to:
- zostaw "liczbę kanałów" na 2.0
- odznacz "Miksowanie stereo w górę"
- zaznacz "Przekazuj do urządzenie odbiorczego" oraz zaznacz trzy poniższe opcje: Obsługuje format Dolby Digital AC3, Transkoduj do formatu AC3, Obsługuje format DTS


Tak mając zaznaczone na moim Android Box MX3 uzyskuję dźwięk 5.1 przy pomocy kabla optycznego. Lecz gdy puszczam dźwięk razem z obrazem przez HDMI do TV, a później z TV do głośników mam tylko stereo a po włączeniu transkodowania na urządzeniu zewnętrznym słyszę tylko piski i trzaski...
Więc reasumując - dźwięk przestrzenny na android box jest możliwy ale przez Optical (toslink)
c) Nie można uruchomić Kodi błąd - d3d11.dll - jest to biblioteczka, odpowiedzialna za DirextX11 (DX11)
Problemów, dla którego nie możesz włączyć Kodi w DX11 jest wiele:
- namieszane w systemie Windows
- stara i kombinowana wersja (najlepsza reinstalacja)
- Windows XP gdzie DX11 musisz doinstalować w pakiecie najlepiej z jakąś grą lub update online - Twoja grafika tego nie obsługuje (stary laptop?)
- Można zrobić aktualizację do Win10 jeżeli teraz masz Win7 (jest szansa, że to się naprawi)

Za to jest łatwiejsza droga. Zainstaluj Kodi w wersji 15.2 - ona się opiera tam na poprzedniej wersji DirectX9, która ogólnie w Kodi wygląda identycznie do DX11 (tylko Geek, taki jak ja wykryje różnice).

Tu proszę link:
http://mirrors.kodi.tv/releases/win32/
Pobierz kodi-16.0-Jarvis.exe

d) Wyłączony dźwięk (przekreślona, czerwona ikona w prawym górnym rogu)

Włącz jakikolwiek plik wideo/ kanał. Na dole w pasku najedź na symbol głośnika - pojawi się okno o nazwie "Ustawienia dźwięku i napisów".
Pierwszy suwak to Głośność - przesuń to maksymalnie do prawej.
Wzmocnienie głośności obniża jakość dźwięku ale jeżeli korzystasz z Kodi na cichym urządzeniu możesz podnieść głośność w ten sposób jeżeli standardowo jest za cicho.


e)  Brak dźwięku (bez przekreślonej, czerwonej ikony w prawym górnym rogu)
Wejdź w Kodi kliknij System -> (jeszcze raz) System -> Odtwarzanie dźwięku -> Urządzenie odtwarzania
Tutaj możesz zmienić jakim źródłem dźwięk ma być wysyłany. Jeżeli posiadasz wiele urzadzeń, kart dźwiękowych czy odbiorników lista ta może być dłuższa. Spróbuj kilka ustawień lecz czasami po każdej zmianie koniecznym może być prawidłowe zamknięcie programu Kodi oraz uruchomienie ponowne urządzenia by nowe wartości się "przyjęły".
Pierw spróbuj przełączyć bez ponownego uruchamiania, jeżeli to nie przyniesie zamierzonego efektu wtedy dopiero po każdej próbie wyłącz i uruchom ponownie - długi proces ale może okazać się skuteczny.f) Kodi i DLNA
Poradnik napisany przez użytkownika "tanierozmowy"
Mam TV Samsunga i sobie puszczam z Kodi PC na dużym ekranie po DLNA - chodzi pięknie na Full HD.
jak to zrobić - prosto:
1. Komputer i muszą być w tej samej sieci (sieci lokalnej) czyli jak masz router WiFi w domu i korzystasz z Internetu na TV i na komputerze to już masz sieć lokalną. Ja miałem drobny problem bo komputer i TV nie widziały się na wzajem. W ustawieniach routera sprawdź czy nie masz włączonej opcji "isolated mode" lub podobnej - bo to właśnie u mnie nie działało. Jak nie masz internetu w TV to skonfiguruj (opis jest w instrukcji TV)
2. Domyślnie DLNA w telewizorze jest włączone - jeśli nie to w konfiguracji włącz.
3. W komputerze na Windows włączasz ekran rozszerzony (u mnie się nazywa Extend) można to zrobić na kilka sposobów ale najprościej klawisz windows + P (klawisz windows jest najczęściej koło klawisza CTRL)- na laptopach może być osobny klawisz do włączania drugiego ekranu zazwyczaj FN+F4 lub FN+F5.
4. pojawi się okienko i wybierasz "dodaj ekran bezprzewodowy" - powinien na liście pojawić się twój wykryty telewizor - kliknij w niego i już masz obraz ze swojego komputera na ekranie. Jeśli widzisz to samo na TV co na PC to znaczy że masz tryb klonowania (to samo na obu) przełącz więc na tryb Extend (ponownie klawisz windows + P) i opcja która powoduje że masz dwa osobne ekrany.

5. Odpal KODI. Potem zmień ustawienia: na ekranie głównym SYSTEM potem w okienku SYSTEM potem wyświetlanie obrazu - tryb wyświetlania i strzałeczkami wybierasz tryb wyświetlania pełny ekran #2.
Kodi sam wskoczy do TV :-)

6. W tym samym oknie kliknij odtwarzanie dźwięku - urządzenie odtwarzania (u mnie drugie w kolejności przełącza fonię do telewizora)

To na tyle. Większość ustawień można robić też w panelu sterowania - zaawansowanych opcjach ekranu. http://goo.gl/F7L9Hm

Można również użyć programu Samsung link https://link.samsung.com/ lub Samsung Smart View http://www.samsung.com/pl/support/smartview/

Poradnik o DLNA stworzony przez użytkownika:


Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz