czwartek, 2 czerwca 2016

Sprzęt i gadżety -> Android box itp -> Tronsmart MXIII


W mojej recenzji urządzenia MX3 na YouTube (kliknij by otworzyć) wspomniałem o tym, że więcej szczegółów odnajdziesz tutaj. W takim razie ten post jest odrobinę bardziej techniczny niż to, co zostało powiedziane w trakcie samej recenzji w filmie i kierowany on jest do osób pozytywnie zakręconych takimi tematami :-)

Opiszę tutaj bliżej kwestię sprawdzenia taktowania w urządzeniu z Androidem, throttlingu jak i pośredni sposób na częściowe opóźnienie/zniwelowanie throttlingu w urządzeniu MX3.
Tak więc może zacznijmy pierw od samego Throttlingu... ot tak chociaż pokrótce by móc zrozumieć w czym tkwi sedno.

Urządzenie kupisz tutaj:
Kup teraz: http://amzn.to/2opLODX


Throttling - inaczej też "thermal throttling" jest to zabezpieczenie procesora (w układach firmy ARM również w chipsecie graficznym) polegające na obniżeniu nominalnego taktowania i co za tym idzie również napięcia.
Ma to zapobiec przegrzaniu się procesora lub innych komponentów m. in. baterii, która znacznie obniża swoją żywotność przy wysokich temperaturach.


Każdy kto jest bardziej wtajemniczony wie, że można by było napisać całą pracę magisterską na ten temat jak i polemizować godzinami. Lecz mi zależy na tym, by było stosunkowo prosto i po ludzku.
Więc uogólniając całe to zjawisko throttlingu: procesor jest spowalniany (i ew. chipset grafiki) po to by urządzenie nie uległo przegrzaniu i zniszczeniu - prościej chyba już się nie da :)
Im wyższa temperatura, tym niższa wydajność i tym wolniej urządzenie pracuje.

Jeżeli chcecie to zjawisko przetestować wystarczy włączyć benchmark (test wydajności) po raz pierwszy, drugi trzeci i zapisywać wyniki... najprawdopodobniej każdy kolejny wynik będzie słabszy i to nie chodzi o przekłamanie testu tylko właśnie o sam fakt, że częstotliwość taktowania się zmniejsza wraz ze wzrostem ciepła.
Osobiście pokusiłem się o taki test mojego starszego urządzenia Samsung Note pierwszej generacji gdzie w gorące lato zrobiłem 3 krotnie test benchmarkowy zapisując wyniki. Później włożyłem telefon do lodówki w foliowym, hermetycznym woreczku i po godzinie przeprowadziłem ponownie ten test i okazało się że wyniki te były wyższe (lepsze) średnio o 36%.
Nie radzę nikomu wkładać telefonu do lodówki. Po jego wyjęciu i szybkiej zmianie temp w jego wnętrzu może wytrącać się wilgoć z otaczającego powietrza i osadzać na stykach/płytkach co może później poskutkować jego uszkodzeniem.
Test może dziwny ale potwierdzający tę teorię. 36% wzrost może wydawać się wręcz ogromnym ale rozgrzany Samsung Galaxy Note potrafił obniżać taktowanie na dwóch rdzeniach przy wysokich temp. nawet do 300MHz zamiast referencyjnych 1.2Ghz

 
Dobrze, teraz gdy wiesz już na czym zjawisko polega możemy kontynuować.
Teoretycznie, procesor w MX3 jest taktowany zegarem 2GHz natomiast przy około 50C mamy już taktowanie 1.6Ghz. Po kilkunastu minutach temperatura dochodzi 60C i taktowanie potrafi spaść nawet do 1GHz tak więc throttling daje się we znaki.
Jasne, jest to normalne, wszystko po to by nie uszkodzić sprzętu, by się zwyczajnie nie przegrzał. Prawidłowe pytanie powinno brzmieć „Dlaczego ciepło nie jest odprowadzane wystarczająco dobrze” i tu po zdjęciu dolnej pokrywki wszystko się wyjaśnia (w telefonach często to ciepło jest rozprowadzane na przedni panel ze szkła).
Elementem odbierającym ciepło z procesora w MX3 jest kawałek metalu i nie byłoby w tym nic złego, gdyby sam metal miał możliwość odprowadzenia ciepła dalej do otoczenia... natomiast na tym obieg się kończy. U dołu mamy plastikową pokrywkę (wręcz izolator) co prawda na bokach jest perforacja lecz jest to zdecydowanie za mało.
Gdyby element ten był u góry urządzenia (procesor/grafika) pozwoliłoby to na lepsze oddanie ciepła natomiast na dole, gdy urządzenie stoi np na drewnianej półce ciepło nie ma którędy być odprowadzone co powoduje, że już po około 20-30minutach zwykłej pracy, gdy kawałek metalu sam się już rozgrzeje urządzenie zwyczajnie spowalnia.
Gdy już wiemy co powoduje obniżenie wydajności możemy temu zaradzić na kilka sposobów.
Znowu trochę uogólniając to priorytetem jest zapobieganie przegrzewaniu się spodniej części.
Możecie postawić urządzenie np na szklaną półkę (by lepiej odbierało ciepło z dołu), lub postawić na lekkim podwyższeniu by powietrze mogło swobodnie cyrkulować i odprowadzać nadmiar ciepła. W moim przypadku podłożenie starego radiatora już to dało zauważalny efekt.

Kliknij tu by otworzyć film o rozebraniu MX3 na YouTube w nowym oknie.

Jeżeli chcesz sprawdzić temperaturę jak i taktowanie swojego procesora posłużyć Ci może do tego wiele różnych aplikacji. Dla Android... i w sumie PC najczęściej korzystam z CPU-Z jaki GPU-Z tylko nie każdy program prawidłowo pokazuje te dane w konkretnym sprzęcie. Można zauważyć, że niektóre aplikacje albo w ogóle nie działają i pokazują jakieś stałe, niezmienne wartości. W takim przypadku najlepiej poszukać innej aplikacji, która będzie już dobrze współdziałać z konkretnym sprzętem.


Moją opinię już zdążyliście poznać poprzez film czy też ten post ale jak wiadomo, zdania zawsze są podzielone. W związku z tym poprosiłem moich testerów o dorzucenie jeszcze zdania od siebie. Ja swoje pudełeczko przekażę dalej do nich by każdy z czasem mógł pobawić się nim kilka tygodni czy miesięcy by w przeciągu jeszcze jakiegoś czasu móc tutaj dodać ich zdanie o sprzęcie by całokształt recenzji nie był tylko jednostronny.

Tester1 : Ojojoj, co mogę powiedzieć o box-ie? Demon prędkości to to nie jest ale w porównaniu z innymi "pudełkami" robi swoje, na odpalenie trzeba jak już poczekać chwilę, nie instalowałem jeszcze na nim MMES (poczekam chwilę jak wszystko będzie dopięte na ostani guzik ) co do full HD u mnie śmiga... raz lepiej, raz gorzej tu chyba za wszystko odpowiedzialny jest NET, zważywszy na cenę i parametry jest godny polecenia ,oczywiście gdy nie trafi ci się feralny egzemplarz
(urządzenie zaraz po przyjściu na "dzień dobry" nie działało jak należy. MX3 został odesłany i przysłany nowy, tym razem sprawny)
Kilka zdjęć które zrobiłem na potrzeby miniaturki na YouTube:Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz