środa, 12 października 2016

FAQ i porady -> Buforowanie

Buforowanie
Uwaga! W Kodi 17 zaszły zmiany w nazwach. Więcej w pkt. 3 pod tym linkiem:
http://kodi.wiki/view/HOW-TO%3AModify_the_video_cache

Użytkownik może dowolnie zmieniać rozmiar buforu jak i jego typ.
Wyróżniamy dwa typy buforowania:
- jedno na pamięć stałą urządzenia (np. dysk twardy czy pamięć podstawową w Android),
- drugie zaś na pamięć RAM

Nie ma czegoś takiego jak lepszy czy gorszy typ. Wybór uzależniony jest głównie od urządzenia które posiadasz i by wybrać właściwie musisz też dobrze zrozumieć na czym polega samo buforowanie jak i to, który rodzaj lepiej się sprawdzi w Twoim przypadku i na danym urządzeniu.
Rozumiem też, że wiele osób zagląda do tego wątku z nadzieją że wyeliminują problemy z ciągłym zacinaniem jak i buforowaniem telewizji, lecz to co zmieniamy tutaj nie ma na to wpływu. Telewizja na żywo charakteryzuje się tym, że samego buforu nie można zmienić i jest on odgórnie ustalony przez serwis na ich serwerach. Zobacz poniżej w tym wątku na często zadawane pytania by dowiedzieć się więcej w kwestii samej telewizji.Przygotowałem do tej pory dwa filmy na temat buforowania i warto się z nimi zapoznać by zrozumieć metodę działania. Pierwszy film powstał jeszcze przed stworzeniem Multimedia Master ale mimo wszystko jeżeli chcesz posiadać większą wiedzę na ten temat to zapraszam do materiału.

Kolejny film powstał już z myślą o nakładce Multimedia Master i pokazuję tutaj o wiele prostszy sposób samej zmiany dzięki wtyczce już zaimplementowanej. W podanym filmie poniżej zmień tryb buforowania z 1 na 2 (obydwa tryby dotyczą buforowania na pamięć RAM)Jeżeli wciąż nie rozumiesz zjawiska jakim jest buforowanie i kwestia techniczna jest Ci niezrozumiała to mogę podać Ci przykład z życia by chociaż odrobinę postarać się to zobrazować - Wyobraź sobie szklankę, do której powoli kapie woda z kranu (woda z kranu to analogia internetu). Jeżeli internet masz wolny to tak jak woda - kapie wolno a szklanka to twój bufor. Im mniejszy, tym szklanka mniejsza.
Jeżeli masz szybki internet to tak jak wysokie ciśnienie z kranu więc i szklanka wielka być nie musi... gdyż przychodzisz, odkręcasz wodę i możesz niemal na bieżąco pić tę wodę.
Z kolei jeśli internet masz wolny (ale i jeśli serwer z materiałem wideo jest wolny co ma miejsce równie często) to wtedy większa szklanka ma sens. Jako że odkręcasz wodę, idziesz się zająć czymś innym a woda sukcesywnie napełnia szklankę.
Mała szklanka to niski rozmiar buforu - szybko się zapełni nawet wolno kapiącą wodą ale może to być niewystarczająca ilość do ugaszenia pragnienia (analogia do zobaczenia filmu w całości, np. w połowie filmu buforu zabraknie i znowu trzeba będzie czekać aż się wypełni).
Duża szklanka to wysoki rozmiar buforu - długo się zapełnia ale też na dłużej starczy dzięki czemu możesz odkręcić kran (włączyć film ale wcisnąć pauzę) ale gdy już włączysz film będzie na tyle wczytany "do przodu" że bez żadnych wymuszonych przerw możesz cieszyć się materiałem wideo lub jak w tym wypadku, wody będzie do oporu :)

Cała zabawa ze zmianą buforu ma sens u użytkowników z wolnym łączem internetowym lub w momentach, kiedy serwer z którego oglądamy materiał jest wolny.
Często zadawane pytania:
1)
Jeżeli zmiana rozmiaru buforu nie ma wpływu na telewizję oglądaną na żywo to co mogę zrobić?

Odp: Przyczyn zacinania czy ciągłego buforowania może być naprawdę wiele. Poniżej postaram się opisać kilka z najważniejszych.

a)
Jako pierwsze sprawdź swoje połączenie, czy jest wystarczająco dobre. Skorzystaj ze strony www.speedtest.net i wykonaj test łącza 3x w przeciągu dnia. Rano, po południu i wieczorem. Najlepiej by to było jeszcze zrobione przy piątku czy sobocie (największe obciążenie sieci i otrzymasz prawdziwsze dane).
Zapisz otrzymane wyniki prędkości jak i PING, który podany jest tam w milisekundach i w ten sposób wstępnie możesz ocenić jakiej jakości jest Twoje łącze internetowe.
Wyniki tam osiągnięte należy traktować z lekkim przymrużeniem oka, jako że domyślnie wybierany tam jest najbliższy serwer Twojej lokalizacji.
Jeżeli oglądasz telewizję przez internet to zapewne korzystasz i tak z serwera, który znajduje się gdzieś o wiele dalej od Ciebie i w ramach testu możesz spróbować wykonać taki test do miasta leżącego kilkaset kilometrów dalej i w ten sposób można przekonać się jak wraz z wzrostem dystansu spada prędkość i rośnie opóźnienie (PING) co ma negatywy wpływ na odbiór telewizji.
Niektórzy dostawcy telewizji internetowej dają możliwość zmiany serwera. GoldVOD daje taką możliwość i jest ich kilka do wyboru (zobacz więcej w temacie o GoldVOD)

b) Technologia Wi-Fi również nie jest idealna i w niektórych przypadkach może mieć kolosalny wpływ na to, czy będziemy mogli oglądać telewizję, czy też nie.
Wiele zależy od takich elementów jak standard sieci (2,4GHz lub 5GHz), od ilości nachodzących się sygnałów w naszej okolicy, jakości routera jak i samej karty sieciowej w naszym urządzeniu.
Ogólnie temat sieci WiFi jest bardzo szeroki i jest kilka trików, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszej stabilności jak i szybkości takiej sieci ale tym się tutaj nie będziemy zajmować.
Moja porada jest prosta - podłącz urządzenie kablem ethernet. W ten sposób dowiesz się czy jest lepiej, czy też nie. Jeżeli jest lepiej to zostaw już kabel na stałe lub jeżeli nie jest to możliwe to poszukaj w internecie jak poprawić jakość sygnału WiFi.


2) Korzystam z nielimitowanego buforu na dysk (tryb 0) lecz teraz ubywa mi miejsce na dysku/pamięci mojego urządzenia.
Odp: Po zmianie buforowania wszystkie pliki "cache" - "zbuforowane" znajdują się w Windows standardowo na dysku C:\Użytkownicy\"Twoja nazwa profilu"\AppData\Roaming\Kodi\cache (by wejść w ten sposób należy odznaczyć opcję ukrycia plików i katalogów w Windows)
W systemie Windows najszybszą drogą do dostania się do tego katalogu jest wciśnięcie klawisza Start i zacznij pisać bez cudzysłowów "%appdata%/Kodi" wciśnij klawisz Enter.
Ta komenda bezpośrednio zabierze Cię do katalogu Kodi ukrytego w Twoim profilu użytkownika.

-Dla Android jest to 0/android/data/org.xbmc.kodi/files/.kodi/userdata
-Dla iOS /private/var/mobile/Library/Preferences/Kodi/userdata/

Wszystkie pliki o nazwie takiej jak "filecache000.cache" 0001 0002 itp można usunąć.
Standardowo Kodi sam kasuje plik zbuforowanego wideo gdy klikamy STOP. Natomiast jeśli wyjdziemy z programu przy pomocy Alt+F4 lub kliknięcia X w trybie okienkowym Kodi zwyczajnie pozostawia te pliki jako że wyjście z programu było nieprawidłowe.
Tak się zdarza również gdy program się "zawiesi". Tak więc warto raz na jakiś czas tam zajrzeć, czy aby nie ma zbędnych pozostałości.
By te pliki nie gromadziły się tam pamiętaj o tym by po obejrzeniu materiału wideo wcisnąć klawisz STOP a to skasuje ów zbuforowany plik z pamięci. Jeżeli masz z tym notoryczne problemy przestaw się na buforowanie na pamięć RAM.3) Obejrzałem nowszy film odnoszący się do szybkiej zmiany rozmiaru buforowania w oparciu o nakładkę Multimedia Master. Jakie wartości mam wpisać?
Odp: Z dniem 01/10/2016 do Edycji Specjalnej została dodana możliwość błyskawicznej zmiany rozmiaru buforowania na pamięć RAM ze standardowych 125MB na 750MB (Wskazane tylko dla urządzeń z minimum 3-4GB pam. RAM). Jeżeli szukasz innych rozmiarów zobacz pkt 4)
By skorzystać z tej szybkiej zmiany na 750MB wystarczy pod programami kliknąć w EasyAdvancedSettings i kolejno we "Write XML File" po czym ponownie uruchomić Kodi i zrobione.


4) Jakie rozmiary wpisać do pliku / do programu EasyAdvancedSettings?
Odp: Jeżeli wybierzesz buforowanie na pamięć RAM przygotowałem dla Ciebie wyliczone rozmiary.
a) Idąc wytycznymi z pierwszego filmu i standardowego Kodi po prostu zmień ciąg znaków w pliku pomiędzy cachemembuffersize
b) dla EasyAdvancedSetting (film drugi w oparciu o MM) wpisz poniższe wartości.
W filmie widać też że typ buforowania jest ustawiony na 1. Jeżeli jest on również u Ciebie wpisany jako 1 zmień go na 2 - obydwa te tryby odnoszą się do buforowania na pamięć RAM lecz obecnie MMES potrzebuje trybu 2

- 20 MB to 20971520 (Standard w Kodi)
- 100 MB to 104857600
- 125 MB to 131072000 - zalecam dla urządzeń z 1GB RAM
- 150 MB to 157286400
- 200 MB to 209715200
- 250 MB to 262144000
- 300 MB to 314572800
- 350 MB to 367001600
- 400 MB to 419430400 - stosunkowe maksimum dla urządzeń z 2GB RAM
- 450 MB to 471859200
- 500 MB to 524288000
- 550 MB to 576716800
- 600 MB to 629145600 - taki rozmiar miałem ustawiony na telefonie Note3 z 3GB RAM
- 1GB to 1073741824     - tyle mam ustawione w laptopie z 16GB RAM i jest wszystko w porządku


Jeżeli obawiacie się, że coś pójdzie nie tak, nie trzeba. Jeżeli przypiszecie za dużo pamięci to Kodi po prostu się zamknie (w Android wraca do ekranu głównego i tyle) Wtedy zmniejszcie wartość o oczko lub dwa i tyle.Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz