wtorek, 11 stycznia 2022

Instalacja Windows 11

Jak pobrać i zainstalować Windows 11

Czysta, świeża instalacja z tworzeniem partycji


Złożyłeś, lub dopiero co kupiłeś komputer i ten pozbawiony jest systemu operacyjnego? A może chcesz przejść ze starego Win7 lub 10 na czystą i świeżą wersję Windows 11? Bez obaw! Ten poradnik w przystępny i jasny sposób pomoże Ci utworzyć nośnik USB oraz przeprowadzi Cię przez cały proces instalacji systemu Windows 11 włącznie z formatowaniem, tworzeniem oraz ustalaniem rozmiarów oraz ilości nowych partycji. Instalacja produktu Microsoft jeszcze nigdy nie była tak łatwa jak teraz!

⇒ FAQ, czyli często zadawane pytania i odpowiedzi na nie ⇐


1) Jakie warunki należy spełnić, aby móc dokonać instalacji?
Odp. Twój procesor musi być koniecznie 64-ro bitowy. Musisz posiadać 4GB pamięci RAM, wyświetlacz 720p, kartę graficzną zgodną z DirectX 12, ale to co jest najczęstszym problemem, to “Trusted Platform Module” w wersji 2.0. Aby sprawdzić czy posiadasz ten moduł i na sprzęcie na którym chcesz dokonać instalacji masz jeszcze zainstalowany system Windows, to wciśnij na klawiaturze klawisz Windows + R, w tym miejscu wpisz “tpm.msc” i naciśnij enter. Tu powinno pojawić się okienko zarządzania modułem TPM na komputerze lokalnym. Jeśli je widzisz to super! Jeśli nie, to może jeszcze nie wszystko stracone - zapraszam do punktu nr 3.


2) Błyskawiczny sposób na sprawdzenie kompatybilności mojego komputera?
Odp. pobierz malutkie narzędzie https://bit.ly/33SIRmt. Jeśli te nawet się nie uruchomi oznacza to, że Twój procesor jest 32 bitowy i tego etapu nie przeskoczysz. Jeśli narzędzie się uruchomi to informuje ono o tym, czy sprzęt jest kompatybilny.


3) Nie mam TPM 2.0 (Trusted Platform Module)
Odp. Moduł ten jest specjalnym podzespołem połączonym z płytą główną komputera, lub dodanym oddzielnie do procesora. Służy on do obsługi kluczy szyfrowania, danych uwierzytelnienia i generalnie wzmacnia on ochronę systemu operacyjnego oraz zabezpiecza użytkownika przed wyrafinowanymi atakami. Windows 10 tego nie wymagał, ale aby uczynić Win 11 lepszym, bezpieczniejszym systemem, Microsoft podjął taką decyzję o konieczności jego posiadania. Mamy teraz trzy opcje.

a) Możliwe, że TPM 2.0 znajduje się w Twoim komputerze, ale zwyczajnie nie jest włączone. Przy uruchamianiu komputera wejdź do UEFI (zwanym niekiedy BIOSem). Tam dokładnie przejrzyj ustawienia w poszukiwaniu czegoś jak “Security Chip Type” (lub podobnego), powinien to być TPM 2.0 i “Security Chip”. Te należy ustawić na ENABLED. Choć w zależności od płyty głównej komputera/laptopa ustawienie te może nazywać się inaczej, ale tak długo jeśli będzie ono wyłączone, czyli DISABLED, to Windows 11 nie zainstalujemy w sposób nieinwazyjny. Koniecznie więc zmień je na ENABLED.

b) Jeżeli jest to komputer desktopowy, to istnieje szansa, że na jego płycie głównej znajduje się miejsce na podłączenie modułu TPM 2.0. Wygląda to mniej więcej w ten sposób: https://bit.ly/3Hb5JvU / https://bit.ly/32zO1mW. Jeśli masz takie miejsce, to tu sprawdzisz ceny modułów: https://bit.ly/3H6v3TC

c) Istnieje też opcja trzecia - ominięcie go podczas sprawdzania. Sam Microsoft zdradził ten sposób aby można było go stosować tam, gdzie jest to faktycznie niezbędne. Np. podczas instalacji systemu na maszynie wirtualnej, lub u każdego komu nie przeszkadza jego brak i wciąż chce używać Win 11 na starszym komputerze. Planuję stworzyć taki materiał i gdy tylko będzie on gotowy, odnajdziesz go na www.techmaniachd.pl w dziale Komputery -> Windows.


4) Informacja o zbyt małej ilości wolnego miejsca przed przystąpieniem do tworzenia dysku flash.
Odp. Ten komunikat potrafi być czasem niejasny, gdyż dotyczy on braku wolnej przestrzeni na partycji C:\\ Twojego komputera. Możesz zapytać “co ma piernik do wiatraka skoro instalator ma być na pendrive”. Otóż… Media Creation Tool najpierw pobiera wszystko na partycję systemową C:\\, a dopiero później przenosi te dane na nośnik USB. W skrócie - musisz zwolnić co najmniej 8 GB przestrzeni na C!


5) Czy komputer z systemem Windows 11 będzie działał wydajniej, czy wręcz przeciwnie?
Odp. Niestety nie można na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli masz procesor Intel 12 generacji, to najprawdopodobniej optymalizacja dla nowej technologii procesorów poczyniona w Win 11 pomoże w uzyskaniu pełnego potencjału, który drzemie w sprzęcie. Po drugiej stronie spektrum znajdują się starsze komputery, które w odpowiedniej konfiguracji nie powinny poczuć spadku wydajności. Lecz… jedno jest PEWNE! Jeśli wciąż Twój komputer bazuje na dysku mechanicznym HDD, to spadek wydajności może okazać się wręcz brutalny! Choć Win 11 z HDD będzie działał, to wielu użytkowników narzeka na kilkuminutowe przestoje i ciągłe spowolnienia. Rozumiem, że niekiedy nie chcemy inwestować w “stary” komputer, ale ten opór bywa niecelowy. Wymiana nośnika danych na szybki SSD spowoduje, że nawet stary laptop może ożyć! Jeśli masz komputer z którego jesteś zadowolony/a, czy używasz laptopa który wciąż jest OK - ma dobre jakości wyświetlacz, głośniki i nic się jeszcze nie “pourywało”, to naprawdę warto wykonać instalację systemu już na nowym nośniku danych. Przygotowałem dla Ciebie 3 materiały na ten temat, każdy dotyczy innego typu nośnika:
NVMe M.2 - https://bit.ly/32m8LyN
SATA M.2 - https://bit.ly/32HhSKd
SATA 2,5” - https://bit.ly/3z3ODgH


6) BIOS / UEFI - jak zmienić rozruch, jak wskazać, aby komputer startował z nośnika zewnętrznego?
Odp. Aby rozwiązać ten problem wyłącz komputer na około 5 sekund i włącz go ponownie ale czym prędzej zacznij wielokrotnie przyciskać klawisz który spowoduje wejście do “BIOS”, który w nowszych komputerach nazywany jest już mianem “UEFI”. W większości przypadków jest to przycisk na klawiaturze opisany jako Delete, choć w zależności od producenta może to być również przycisk F1, F2, F10 a czasem nawet przycisk Escape (Esc). Pamiętaj też, że w niektórych laptopach przyciski funkcyjne, takie jak F2 mogą być drugorzędnymi i aby tak naprawdę taki F2 działał jako przycisk F2, trzeba przytrzymać też klawisz funkcyjny, czyli “Fn”. Zdarza się też tak, że aby wejść do tych ustawień należy przyciskać całą kombinację klawiszy. Chociażby taką jak Ctrl + Alt + Esc. Lub Ctrl + Alt + Delete. Jeśli żaden z tych nie poskutkuje, to w przypadku komputera desktopowego wpisz do google “HOW TO ENTER BIOS” z dopiskiem modelu płyty głównej. Jeśli to laptop, to dopisz tam nazwę modelową.

a) Gdy już uda Ci się wejść do BIOS/UEFI, to zobaczysz tam całe mnóstwo ustawień. Nieumiejętna zmiana i zapis niektórych z nich może spowodować, że komputer już się nie uruchomi. Dlatego jeśli przestawisz coś “niechcący” to możesz wyjść przyciskiem Esc. Zazwyczaj tylko przycisk F10 zapisuje zmienione ustawienia i te wymagają dodatkowego potwierdzenia. Więc jeszcze spokojnie, ale aby nie narażać Ciebie na dodatkowy poziom stresu wolałbym, abyś wszedł/weszła nawet nie do ustawień BIOS/UEFI, a do menu rozruchowego, bowiem wiele laptopów i komputerów stacjonarnych takie posiada. W zasadzie, tam nie ma czego popsuć, a jest to tylko przejrzysta lista z wyborem tego, z którego nośnika chcemy wystartować. Nasz nośnik USB zwykle będzie oznaczony, jako “coś” z dopiskiem USB. Czasami może nazywać się też jako “Removable Devices” - co oznacza “wymienne urządzenia. Tu ponownie przykładów można mnożyć, ale oto dwa stosunowo najczęściej występujące: https://bit.ly/3sD9Wof lub https://bit.ly/3JglL9L. Jednak tutaj musisz się zdać na metodę dedukcji no i z samego Boot Menu niemal niemożliwym jest cokolwiek zepsuć. Więc jeśli jedno okaże się nie być naszym nośnikiem USB z Win 11, to warto zrestartować komputer i powtórzyć proces oraz spróbować wybór innego urządzenia.

b) Jeśli nie możesz przejść do samego menu wyboru rozruchu, to pozostaje zmiana z poziomu BIOS/UEFI. Tu nie jestem w stanie dać Ci dokładnej ścieżki, gdyż u każdego producenta płyty głównej czy każdego producenta laptopa droga wejścia do tych ustawień jest inna. Aczkolwiek ogólna zasada jest taka, że szukamy tam zakładki o nazwie “BOOT” (rozruch) lub czegoś, co ma słowo boot w nazwie.
- W UEFI na płycie głównej ASUSa wygląda to tak - https://bit.ly/3pz0Dnc (po prawej jest boot priority, tam na dole jest urządzenie o nazwie UEFI: KingstonDT microDuo 3.0, który jest moim urządzeniem USB). Wtedy wystarczy ten porządek rozruchu przestawić - https://bit.ly/3FzxVrP. Po czym zapisujemy ustawienia przy wyjściu z F10.
- W starszym laptopie ACER BIOS wygląda w ten sposób - https://bit.ly/3HedEZm (przchodzimy do zakładki boot). Klawiszami F5/F6 przesuwamy USB do góry - https://bit.ly/3ECAFU2 i zapisujemy przy użyciu F10 (zobacz prawy dolny róg ekranu)


8) Wkładam pendrive, ale w lewym górnym rogu ekranu mruga mi znak " _ " i nic się nie dzieje.
Odp. Czekaj! Oznacza to, że Twój pendrive jest wolny i komputer potrzebuje dłuższej chwili, aby odczytać z niego interfejs i cały instalator systemu.


9) Brak reakcji myszki i klawiatury.
Odp: Wejdź do BIOS/UEFI. Tam poszukaj opcji związanych z USB lub do nich zawiązujących. Szukaj zakładki/opcji gdzie można włączyć symulację myszy i klawiatury. Wybierz ją na ENABLE i zapisz ustawienia (zwykle F10 i save) Tutaj przykładowe zdjęcie jak to wygląda na płycie głównej Asus - https://www.dropbox.com/s/yz328jlj6uhznua/screenshot.94.png?dl=0


10) Tworząc nośnik instalacyjny nie miałem mniejszego pendrive jak 64GB i zwyczajnie szkoda mi go trzymać na samą instalkę Windowsa…
Odp. Jest sposób aby odzyskać część z tego miejsca i wciąż zachować w pełni funkcjonalny nośnik rozruchowy systemu. W filmie sobie to darowałem, bo tylko mały procent osób byłby tym realnie zainteresowany. No i ten działa tylko w przypadku nośników 64GB i większych. Zwyczajnie wejdź do zarządzania dyskami i utwórz nową partycję z nieprzydzielonego miejsca. Tutaj jak to zrobić - https://youtu.be/QytZyzps9ww


11) Co ze sterownikami?
Windows 11 sam w sobie jest ogromną bazą sterowników i w zdecydowanej większości system ma właściwe sterowniki do kart graficznych, sieciowych, audio itd. Jednakże dodatkowe oprogramowanie producenta jak najbardziej warto zainstalować.
- W przypadku kart graficznych NVIDIA pobieramy NVIDIA Experience z poniższej strony: https://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl
- w przypadku AMD: https://www.amd.com/pl/support

Dla wszystkich innych sprzętów powtarzasz podobną operację. Wpisujesz w google markę, model z dopiskiem download / sterowniki / oprogramowanie lub software i tyle.
W 99.9% przypadków dźwięk będzie działał. Lecz jeśli chcesz dodatkowe oprogramowanie do układu dźwiękowego zajrzyj na stronę producenta laptopa, lub płyty głównej jeśli mowa o komputerze typu desktop.


12) Windows 11 jest zainstalowany, wszystko fajnie, ale chociaż system mam na SSD, to mam wrażenie że “zamula”
Odp. Faktem jest, że świeżo postawiony system operacyjny nie jest jeszcze zawalony zbędnymi aplikacjami i owszem, powinien on działać lżej i sprawniej. Jednak w pierwszych dniach od momentu instalacji, a w zasadzie i później co kilka dni Windows 11 wykonuje tak zwane indeksowanie plików. Te służy “szybszemu” ich wyszukiwaniu. Dzięki temu pliki są sprawdzane nie tylko pod kątem nazw, ale też pod kątem zawartości. Bywa to przydatne, jednak proces ten potrafi znacząco obciążyć komputer o słabszych parametrach. Więc jeśli praktycznie nigdy nie zdarza Ci się korzystać z wyszukiwania plików, to nie ma potrzeby pozostawienia tej opcji włączonej. Nawet jeśli ją dezaktywujesz, to wyszukiwanie wciąż będzie działało, ale potrwa ono dłużej. Aby dostosować te ustawienia w Windows 11 naciśnij przycisk start i wpisz “opcje indeksowania” po czym wciśnij enter. Tam dokonasz wszelkich zmian które uznasz za odpowiednie w Twoim przypadku.

13) Po instalacji windowsa rozmiar dysku jest o wiele mniejszy niż jego pojemność podana przez producenta.
Odp. W trakcie tworzenia partycji nie została utworzona kolejna partycja z reszty dostępnego miejsca. Ewentulanie, sama litera dysku nie została nadana. Aby to naprawić skorzystaj z tego poradnika - https://www.techmaniachd.pl/2022/01/jak-zmienic-usunac-i-stworzyc-partycje.html


X) Jeśli pomogłem Ci i chcesz się odwdzięczyć poprzez ufundowanie kawy czy sernika (których fanem jestem), to zapraszam do wybrania opcji poniżej:
Patronite - https://patronite.pl/TechManiacHD
PayPal - https://paypal.me/TechManiacHD
YouTube - https://bit.ly/PomóżTMHD

Jeśli sytuacja finansowa Ci na to nie pozwala, to nie ma sprawy. Możesz mi pomóc w inny sposób. Wystarczy włączyć moją listę odtwarzania. Algorytm YouTube bardzo lubi gdy twórca ma długie czasy odtwarzania na materiałach. Takie wręcz… Od początku, do końca! Kliknij w link poniżej i przyciśnij “ODTWÓRZ WSZYSTKIE”. Z góry dziękuję za pomoc w rozwoju kanału. Tutaj playlista - https://bit.ly/ListaOdtwarzaniaTMHD. Pozdrawiam!

13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Fajne twoje filmy Paweł

Anonimowy pisze...

mam pytanie jaki rozmiar alokacji na pendrive ustawic do instalcji win11 czy może jest to bez znaczenia

TechManiacHD pisze...

Samo się zawsze ustawi na 32GB FAT32

Anonimowy pisze...

Witam, mam problem niedotyczący akurat instalacji windowsa, ale jego rozruchu, po włączeniu komputera podświetla się lekko monitor i pokazuje czarny ekran, dopiero po kilku minutach wyświetla się erkan blokady, oprócz tego nie wiem czy może to jest przyczyną, ale przy każdym wejściu na obojętnie jaką stronę internetową, wyświetla mi się komunikat od avast z zatrzymanym oprogramowaniem URL:Scam, powiadomienie jest uciążliwe i spamuje alertem cały czas.

TechManiacHD pisze...

Uszkodzenie systemu, zawirusowanie, może jakiś koń trojański, ewentualnie dysk może być uszkodzony i powodować błędy odczytu/zapisu. Ba! Czasem nawet nadłamany przewód SATA potrafi robić takie akcje (długi czas wczytywania i błędy).
Pomagamy w takich przypadkach wspierającym kanał jak możemy, ale to na naszym Discordzie lub mailowo

Co do Avasta, to od czasu ich agresywnej kampanii zmuszającej użytkowników do zakupu nie korzystam z programu. Ostatnio jednak zakupił ich Norton, to może będzie lepiej.

Anonimowy pisze...

Zakupiony nowy dysk SSD 1Tb, przy próbie instalacji win11 i przejściu wszystkich wcześniejszych procedur aż do dzielenia dysku, po stworzeniu nowych partycji i zaznaczenia na której ma instalować otrzymuję komunikat :"nie znaleziono partycji i brak możliwości stworzenia partycji. Co może być przyczyną? Czy może wcześniej sformatować?

TechManiacHD pisze...

Więc utworzyłeś partycje w odpowiednim rozmiarze, są one pokazane i mimo wszystko po próbie instalacji na konkretnej partycji jest napisane, że nie znaleziono partycji i brak możliwości stworzenia?
Trochę bez sensu... Pokaż screeny z tego jak partycje utworzyłeś i następnego komunikatu.

Anonimowy pisze...

Jest juz ok, nie sformatowałem nowego dysku.

Anonimowy pisze...

Po instalacji windowsa rozmiar dysku jest o wiele mniejszy niż jego pojemność podana przez producenta. Z 512gb dostępne mam tylko 99, co mogło być przyczyna?

TechManiacHD pisze...

Dodałem 13 punkt odpowiadający na Twoje pytanie.

Anonimowy pisze...

Działa, dziękuje za pomoc

Anonimowy pisze...

Dzień dobry.
Oglądam często Pana filmiki. Jestem początkującym w sprawach instalacji WIN11. Jestem w trakcie składania PC. Na filmikach jest dla mnie nie jasna sprawa instalacji BIOS. Kupiłem 4 lata temu płytę główną, ale nie miałem czasu zabrać się za montaż. W między czasie bateria (pastylka 2035) się wyładowała i BIOS zniknął. Co zrobić żeby BIOS przywrócić, a najlepiej wgrać aktualny ?
Dla informacji podaję dane sprzętu : płyta ASUS RAMPAGE VI EXTREME, PROCESOR INTEL i9 10980XE EXTREME, CHŁODZENIE PROCESORA I/O CORSAIR ICUE 150i ELITE CAPELLIX, WIN11 ORYGINALNY PUDEŁKOWY Z PENDRIVE.
Za udzielenie odpowiedzi na adres e-mail letrek1958@gmail.com z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam Leszek.

TechManiacHD pisze...

BIOS nie zniknął, wciąż tam jest. Po utracie energii baterii jedynie skasowały się wprowadzone ustawienia i przywrócone zostały te domyślne.
- baterię zmienić
- zainstalować system
- pobrać nowy BIOS i go wgrać zgodnie z instrukcją producenta
- włączyć profil XMP i inne ustawienia w BIOS wedle uznania (robimy to po aktualizacji, bowiem często wszystkie ustawienia i tak się kasują)

Prześlij komentarz