piątek, 21 października 2016

Dostęp do MM -> Wymagania


Wymagania Kodi i Multimedia Master

Kodi do pobrania jest na stronie www.kodi.tv/download
Poprzednie wersje dostępne są tutaj http://mirrors.kodi.tv/releases/
 Jeśli nie wiesz którą wybrać z tych wersji zobacz poniższy film.


Gdy pierwszy raz spojrzymy na Kodi czy nawet na zaawansowaną nakładkę jaką jest Multimedia Master można odnieść wrażenie, że wymagania sprzętowe programu są naprawdę wysokie, lecz jest to dalekie od prawdy. Kodi jest oficjalnie wspierane przez wiele systemów operacyjnych jak i sprzętów, które można podłączyć do telewizora a dzięki sprzętowej obsłudze dekodowania wideo nawet bardzo słaby sprzęt może poprawnie działać.

W swoim domu mam stary komputer jeszcze z 2004 roku i nakładka MM działa na nim bez najmniejszego problemu ale ten temat rozwinę trochę niżej w dziale o Windows.

W każdym razie, wiesz już, że Kodi mimo tego wszystkiego co oferuje specjalnych wymagań nie maJak to się ma do samej nakładki Multimedia Master? Otóż jeśli Kodi w wersji 16 lub 16.1 działa i masz przynajmniej 2GB wolnej przestrzeni to i nakładka powinna działać.
No ale jak wszystko, jednak pewne warunki trzeba spełnić. Tak więc co do nich należy?


1) Zacznijmy od systemu Android.
- Kodi w v16 potrzebuje przynajmniej Android 4.2 (Jelly Bean)
- Kodi w v17 wymaga już Android 5.0
- Program współpracuje zarówno na procesorach x86 jak i ARM (kliknij tu by dowiedzieć się więcej)
Procesory nVidia Tegra 3 i nowsze są już wspierane lecz Tegra 2 i starsze już nie.

Większość telefonów, tabletów, telewizorów z Android czy przystawek AndroidBox będzie działać bez najmniejszego problemu.
Jeżeli chcesz szybko i skutecznie zweryfikować czy aby na pewno będzie działać na Twoim sprzęcie najłatwiej jest wejść do Sklepu Google i zainstalować Kodi. Jeżeli zadziała, to już praktycznie połowa sukcesu. Następnie można pobrać nakładkę MM nawet w wersji podstawowej ot tak na próbę i sprawdzić czy podstawowe elementy nakładki działają.
Kliknij TU by do wiedzieć się więcej w temacie Android i Kodi...


2) Windows
System Microsoftu jest statystycznie najczęściej wybieranym systemem w Polsce dlatego mu poświęcę odrobinę więcej uwagi.
Oficjalne wymagania wg Wikipedii są proste, należą do nich:
- Nazwa profilu/użytkownika nie może zawierać znaków diakrytycznych! Kliknij TUTAJ gdyż jest to niezwykle częsty problem z którym stykają się użytkownicy Windowsa.
- Procesor oparty na architekturze x86
- Karta graficzna obsługująca minimum DirectX w wersji 9.0c
- Windows Vista lub nowszy

Powyższe wymagania są takie jak... żadne. W praktyce oznaczają, że niemal każdy "domowy" komputer młodszy niż 10 lat będzie działał ale i w niektórych przypadkach trzeba mu w tym pomóc.

Pierwszym elementem, który starszy komputer może nie spełnić to wersja systemu.
Wiele maszyn po dziś dzień działa na Windows XP i tu mój drogi czytelniku pewnie na wstępie załamałeś ręce ale naprawdę niepotrzebnie, gdyż i starszy komputer może działać z Windows 7, 8 czy nawet z Windows 10. Wystarczy po prostu zainstalować inny system i jeżeli sam tego nie potrafisz to na pewno ktoś Ci w tym pomoże.
Wielu może stwierdzić, że system będzie chodził wolno. Niby tak... ale taki komputer i tak chodzi wolno, więc co za różnica?
Jeżeli chcesz, by Kodi działało nawet na starszym komputerze, który technicznie ma parametry do tego by stać się Twoim centrum rozrywki i jedyną przeszkodą jest właśnie WinXP to po prostu go zmień. Rzecz jasna w zależności od parametrów sprzętu 720p czy 1080p może być już problem by uzyskać płynność ale jeżeli to Twoja jedyna możliwość to... warto spróbować i samemu się przekonać.

Jako że mój blog... jest blogiem to pozwolę sobie dorzucić na luźno 3 gorsze do tematu:
Najstarszy komputer który posiadam to pofirmowy HP Compaq. Były masowo oddawane pracownikom, jako że nawet fundacje charytatywne ich nie chciały i wszystko szło na śmietnik. Tak więc jednego postanowiłem przygarnąć i dać mu nowy dom.
Wewnątrz znajdował się Pentium 4 wyprodukowany w pierwszej kwarcie 2004 roku. Dysk 40GB i 512MB RAM, które rozszerzyłem przebierając w innych skrzynkach do 2,5GB.
Oczywiście był tam WindowsXP który chodził topornie wolno. Zmieniłem go na Windows 10 i też chodzi a ja nie widzę wielkiej różnicy... wolno to wolno...
Z kolei przy uruchamianiu Kodi pojawił się kolejny błąd i dotyczył on bezpośrednio karty graficznej, która w tej skrzynce była stricte do prac biurowych i w zasadzie była ona na płycie głównej z 4MB pamięci :)
To też nie koniec świata. Jeżeli napotkasz taki problem dołóż kartę graficzną. Na pewno ktoś ze znajomych ma takie starocie w piwnicy i pewnie chętnie odda za butelkę z kapslem. Sama taka karta nie jest warta praktycznie nic w dzisiejszych czasach. No może na Allegro ktoś taką odda w cenie przesyłki pocztowej za fatygę... Mi się poszczęściło i znajomy miał w starych "rupieciach" Radeona HD5450 a to już karta nawet lepsza niż potrzeba i Kodi oraz MM bez trudu działa tak, jak trzeba.

Morał z tego taki, że z odrobiną wiary i czasu można nawet tak starej skrzynce przedłużyć żywot.
Teraz spełnia rolę komputera retro w moim domu... a prądu tyle bierze, że w zimie nagrzewa cały pokój :) Tak... podkręciłem i procesor... i RAM... i kartę graficzną ale nie było to konieczne a zrobiłem to jednie w ramach, że nie mogłem sobie odpuścić :) Sprawdza się też do starszych gier dla mojej pociechy.


Kliknij by powiększyć i tak.. jest tam stacja dyskietek :)
Część może stwierdzić, że nie jest to tak stary komputer i że są osoby starsze ode mnie mające więcej doświadczenia. Chylę czoła przed nimi z wyrazami szacunku.
Ja zaczynałem od AMD x86 386SX 33MHz, którego mając około 10 lat podkręciłem do 40MHz, sam wpadłem na to by dodać mu pasywne chłodzenie, które trzymało się na plastelinie (jako dziecko nie miałem wielkiego zaplecza technicznego). Później z braku stabilności zaimplementowałem chłodzenie aktywne, które podpiąłem pod wtyczkę dysków. Kolejno rozszerzyłem pamięć z 512Kb w dwóch kościach do magicznego 1MB w czterech kościach. W DOSie maszyna pracowała jak marzenie. Norton Commander śmigał aż miło a Win3.11 instalowałem tysiąckroć z dyskietek.
W tamtych czasach nie było internetu, wiedzy ani książek do których mógłbym mieć dostęp jako że i tak mnie z księgarni dorośli przeganiali... dzisiaj.... dzisiaj każdy kto nie ma lenia może wiedzieć wszystko i o wszystkim. Co było przeszłością niech przeszłością pozostanie ale miłe wspomnienia pozostaną :)
Zapomniałem jeszcze, że podstaw programowania uczyłem się w BASICu na Atari 130XE i to było jeszcze na długo przed tamtym PC... a co robi dzisiejsza młodzież?


Tutaj więcej informacji na temat Kodi pod Windows


3) iOS
Kodi można zainstalować na poniższych urządzeniach z iOS. Jednakże by móc dokonać instalacji należy mieć zrobiony jailbreak z systemem iOS w wersji 5.1.1 lub nowszym.
iPad (1,2,3,4), iPad Air (1,2), iPad Mini (1,2,3), iPhone (4, 4s, 5, 5c, 5s, 6, 6+, 6s, 6s+), iPod touch (4, 5, 6). AppleTV2 już nie jest wspierane 
Kliknij TU by do wiedzieć się więcej...


4) Mac OS X
Kodi w wersji 15/16 wymaga systemu MacOS 10.7 (Lion) lub nowszego
Kodi w wersji 17 wymaga już wersji 10.8
Wymagania samego sprzętu są stosunkowo proste - o ile system w wersji 10.7 tak i Kodi 16 będzie działać.


5) Linux
W tym przypadku mnogość urządzeń jak i sprzętów jest naprawdę duża dlatego zapraszam do wątku poniżej
Kliknij TU by do wiedzieć się więcej...Poradnik oparty o oficjalne informacje z http://kodi.wiki/view/Supported_hardware
Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz