niedziela, 23 października 2016

FAQ i porady -> Antywirus, Firewall


Antywirus, Firewall

Nie działa Ci darmowa telewizja w Kodi, nie możesz włączyć jakiegoś filmu a może nawet nie jesteś w stanie zainstalować nakładki Multimedia Master ?
Jeśli któreś z powyższych Cię dotyczy to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Oprogramowanie antywirusowe, antyphishingowe czy zapory firewall są naszymi sprzymierzeńcami w codziennym surfowaniu po internecie. Przeglądanie sieci bez zainstalowanego antywirusa to ogromne ryzyko i czyha tam niezliczona ilość niebezpieczeństw.
Bez względu na to, na jakie zabezpieczenie się zdecydujesz to posiadanie jakiegokolwiek jest po prostu koniecznością. Jednakże... ochrona nie zawsze jest idealna i zdarza się, że program antywirusowy przepuści coś niebezpiecznego a innym razem zdarza się, że zablokuje coś, co wcale nie jest dla nas zagrożeniem.
W tym artykule chciałbym się skupić właśnie na fałszywych alarmach, które zgłaszają programy antywirusowe... czy jak to później rozwinę na niedotyczących nas alarmach, skoro i tak używamy Kodi.

W drugiej połowie października 2016 roku zacząłem dostawać więcej sygnałów od moich widzów, że darmowa telewizja nie działa... Po przeanalizowaniu zgłoszeń jasnym okazało się, że taka sytuacja występuje tylko u części użytkowników, gdzie u pozostałych wszystko działa tak, jak trzeba.
Problemem okazało się oprogramowanie antywirusowe i nie ważne, czy był to Avast, NOD32, Kaspersky, Symantec czy jakikolwiek inny program. Po prostu w okolicach tego okresu niemal każdy serwis z darmową telewizją został uznany za potencjalnie niebezpieczny i jakiekolwiek łączenie się z adresem było blokowane. Użytkownik mógł klikać dany kanał w Kodi i za każdym razem wyrzucało błąd i informację by zajrzeć do rejestru dziennika diagnostycznego.


Po tym fakcie wiele już zależy od danego antywirusa.
- Jedne programy nie poinformują wcale o tym, że zablokowały połączenie (jeśli użytkownik ukrył powiadomienia)
- inne pokażą tylko mały "bąbelek" w Windows koło zegarka, że dana strona została zablokowana po czym po kilku sekundach takie powiadomienie znika. Problem w tym, że będąc w pełnoekranowym
trybie Kodi taka informacja nam umknie całkowicie.

W takim razie, by móc w pełni korzystać z zawartości w Kodi należy zdjąć te blokady. Problem ten można rozwiązać na kilka sposobów.
1) jednym z nich jest przejrzenie logów Twojego programu zabezpieczającego i sprawdzić co oraz kiedy blokuje. Jeżeli jesteś w stanie stwierdzić, że blokowane są adresy, które próbujesz otworzyć w Kodi to możesz dodać je do wyjątków w programie antywirusowym czy firewallu.
2) jeżeli nie wiesz jak to zrobić to inną opcją jest zmiana programu antywirusowego na taki, który nie będzie wznosił fałszywych alarmów przy otwieraniu linków w Kodi
3) kolejną i najprostszą opcją jest dezaktywowanie/uśpienie programu antywirusowego na czas korzystania z programu Kodi a po wyłączeniu go można wznowić tę ochronę

Dlaczego w ogóle te adresy są blokowane?

Najprawdopodobniej dlatego, że Kodi łączy się z linkami z serwisów na których jest telewizja czy filmy lecz dodatkowa zawartość została uznana za niebezpieczną. Strony te często są zapełnione reklamami, banerami czy linkami do jeszcze innych stron, które zostały zakwalifikowane jako niebezpieczne. W takim wypadku i strona główna będzie blokowana przez program antywirusowy.
Zdecydowana większość niebezpieczeństw przedostaje się przez wtyczki JavaScript oraz Flash Player, które uatrakcyjniają wygląd strony internetowej oraz poszerzają jej możliwości ale też po kliknięciu w nie mogą przekierować nas na fałszywą i zawirusowaną stronę lub zainstalować niechciane oprogramowanie np. program szpiegujący.

Jak to się ma do Kodi?
Nawet jeśli program antywirusowy ma całkowitą rację i prawidłowo blokuje adres np. darmowej telewizji to jeżeli korzystamy z przeglądarki internetowej to uchroni nas to przed niebezpieczeństwem. Jednakże gdy łączymy się z tym samym adresem w Kodi to niebezpieczeństwo nie istnieje jako że Kodi nie obsługuje Flasha, ani JavaScript... ani banerów reklamowych w które moglibyśmy kliknąć. W programie Kodi nie masz zapisanych haseł, nie robisz przez nie zakupów internetowych ani tym bardziej nie logujesz się do banku.
Kodi jest programem który otwiera strumienie audio/wideo co oczywiście nas cieszy i wystarcza jako narzędzie zapewniające rozrywkę.Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz