niedziela, 19 lutego 2017

Niebezpieczne wtyczki


Niebezpieczne wtyczki

Praktycznie każdy z nas od czasu do czasu pokusi się o samodzielne doinstalowanie wtyczek do programu Kodi. Jest to świetny sposób na poznanie innych repozytoriów, wtyczek czy sprawdzenia ich zawartości, gdyż istnieje szansa, że jest tam coś ciekawego. Jednakże należy być niezwykle ostrożnym i zadać sobie pytanie, czy wtyczka pochodzi z bezpiecznego źródła i czy nie spowoduje żadnych szkód.

W regulaminie dotyczącym korzystania z Multimedia Master (link tutaj) zawarty jest punkt mówiący o tym, iż Autor nakładki Multimedia Master nie bierze odpowiedzialności za działanie ani za ewentualne szkody wyrządzone przez poszczególne wtyczki bądź repozytoria.
To twórcy kodu wtyczek są odpowiedzialni za to, by były one wolne od wad lub od złośliwych/niebezpiecznych skryptów.
Na pewno do jednych z najbardziej znanych i niebezpiecznych wtyczek należą wszystkie z repozytorium "Ramic". Działają one prawidłowo ale tylko do czasu gdy zainstalowana jest jedynie podstawowa skóra Kodi. Posiadanie zainstalowanej jakiejkolwiek innej dodatkowej skórki w najlepszym przypadku powoduje usunięcie całej zawartości Kodi a w najgorszym, co został zgłoszone przez wiele osób nawet usunięcie całego profilu użytkownika w Windows. Coś takiego skutkuje nieodwracalną utratą wszystkich danych w profilu użytkownika tak jak dane aplikacji, poczty, pulpitu, muzyki, zdjęć itd.
W kilku skrajnych przypadkach użytkownicy zgłaszali nawet uszkodzenie dysku lecz jest to trudne do zweryfikowania.

Inną grupą niebezpiecznych wtyczek dla użytkownika są te, oparte o technologię P2P (peer-to-peer). W ogólnym znaczeniu są to wtyczki działające tak jak popularne torrenty, czyli użytkownik nie tylko pobiera dane ale również wysyła je dalej co w zależności od prawa obowiązującego w danym kraju może być uznane za rozpowszechnianie tych treści i karalne.


Takich wtyczek jest wiele w Kodi a co najgorsze, użytkownik podczas korzystania z nich nie jest tego świadomy, że wysyła dane dalej. Wtyczki te w żaden sposób nie informują na jakiej zasadzie działają i okazać się może, że korzystanie z nich będzie niezgodne z prawem.
W innych nakładkach spotkałem się z występowaniem wtyczek opartych na tej technologii. W Multimedia Master takich wtyczek nie ma preinstalowanych, o ile użytkownik samodzielnie ich nie doinstaluje. Jednak należy na to zwracać uwagę i być świadomym ich istnienia.
Do jednych z najbardziej popularnych działających na P2P należy Sports Devil, Moneysports, Popcorntime, P2P streams.

Dlatego uważaj co instalujesz i korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł.
Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz