środa, 30 marca 2016

Sprzęt i gadżety -> Android box itp -> Raspberry Pi


 Raspberry Pi

Raspberry Pi Model B

- wbudowany jest interfejs sieci bezprzewodowej i Bluetooth.
Kodi działa na Raspberry Pi 3 bez problemów i odtwarza prawie każdy plik wideo absolutnie płynnie.
Nakładka Multimedia Master również działa na tych urządzeniach.
Uwaga, obecnie chyba najlepszym sposobem jest instalacja OSMC zamiast Kodi
https://osmc.tv/




By wszystko działało niezbędne są elementy:
- Raspberry Pi Model B 3
- Zasilacz (5V, 2A)
- Karta Micro SD Class10 8 GB
- Kabel HDMI z CEC Wsparciem
- [Opcjonalnie] bezprzewodowa klawiatura lub pilot

Ponieważ Raspberry Pi 3 ma funkcję "CEC", można także użyć pilota od telewizora do kontrolowania Kodi. Sygnał pilota jest przekazywany do urządzenia za pomocą kabla HDMI pod warunkiem, że i Kabel HDMI i telewizor jest w stanie sterować urządzeniem zewnętrznym.

Pobierz OpenELEC (Na stronie pobierania OpenELEC Raspberry Pi trochę przewinąć w dół, aby odnaleźć malinkę tam należy wybrać odpowiedni Disk image)
http://openelec.tv/get-openelec

Najpierw sformatuj kartę SD w tym programie:
EN - https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/
DE - http://www.chip.de/downloads/SD-Formatter_72605634.html

Pobierz Disk Image Tool: Tym programem trzeba wgrać OpenELEC na Micro SD kartę (Czytnikiem kart MicroSD w komputerze).
https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/files/latest/download
Zakończenie instalacji.
Masz system operacyjny Media Center OpenELEC pomyślnie zapisany na karcie SD. Teraz można wyjąć kartę SD z komputera i włożyć ją do Malinki a następnie włączyć ją do prądu.

Ten poradnik instalacji Kodi 16: https://mtantawy.com/quick-tip-how-to-update-to-latest-kodi-16-jarvis-on-raspberry-pi/

Kolejna porada w kwestii aktualizacji Kodi do wersji 16 podesłana przez jednego z widzów:
https://www.youtube.com/watch?v=Xy4Wcbqm5qM



Klient TV w MMES

Wystarczy otworzyć terminal raspberry pi i wpisać dwie komendy:
sudo apt-get install kodi-pvr-iptvsimple potwierdzając klawiszem Enter (czekamy aż wszystko się zainstaluje).Następnie podajemy drugą komendę : sudo apt-get install kodi-pvr* i znów klikamy Enter.
Kiedy wszystko zainstaluje się, aktualizujemy komputer komendami sudo apt-get update oraz sudo apt-get upgrade.Następnie restartujemy sprzęt i aktywujemy opcję klient tv w MMES.



Poradnik o Raspberry Pi Model B stworzony przez użytkownika Manfred Pieper.
Poradnik o instalacji klientTV stworzony przez Świętego Mikołaja
Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

poniedziałek, 21 marca 2016

Tom V, pkt 1) Sprzęt, edycja i moje zabawki

Tom V "Sprzęt, edycja, moje zabawki i zainsteresowania"

a) edycja wideo - Swoje filmy edytuję i obrabiam w programie PowerDirector od firmy Cyberlink

Czy jest najlepszy? A w życiu! Ile nerwów mnie program kosztował to trudno pojąć! :D
To, ile przez niego godzin straciłem ciężko zliczyć. Program się lubi zawieszać czy przestawać robić auto-save. Niemal z każdym moim filmem, który robiłem na YouTube były jakieś "numery".
Ostatni jaki robiłem, filmik o mikrofonie audio-technica był błąd, jest i tak został :) jakaś głupia literówka w danych technicznych - tak, chciałem poprawić ale jak włączyłem projekt to co się okazało? - że ostatni auto-save miał miejsce ponad 3h jeszcze przed końcem edycji. Zapytasz więc, czemu nie zrobiłem sam zapisu po edycji i wyprowadzeniu (renderingu) - zrobiłem ale się program zawiesił w czasie zapisywania więc projekt w połowie się zapisał i błąd pliku i nie do otwarcia... Masakra...

W takiej sytuacji mogłem albo znowu zrobić te ostatnie 3,5h edycji albo zostawić literówkę. Literówka została...
Pytasz
więc czemu ten diabelny program a nie najlepszy jaki jest na rynku czyli Adobe Premiere? W pełnym pakiecie kosztuje on podobno 10 000$ Chociaż dokładnie nigdy nie sprawdzałem - jest wiele różnych wersji.
Jeśli chodzi o PowerDirector to jest tani - to mnie przekonało. Raz na kilka miesięcy jest promocja za jakieś 60-70% taniej więc pełen pakiet można dostać nawet za €120 a to jest niewiele przy takim produkcie.
Na plus dla PowerDirector jest również fakt, że robi "ducha" pliku wideo. Tzn tworzy z dużego pliku w wysokiej jakości coś mniejszego, o słabszej rozdzielczości więc i plik jest duuuużo lżejszy dzięki czemu można edytować dobrze filmy nawet na słabszym sprzęcie. W ten sposób, można nagrać materiał w 4K ale pracujemy np na takim 480p który zajmuje 10x mniej więc i komputer pracuje 10x lepiej. Natomiast po ukończeniu pracy program dzieli, obrabia i posiłkuje się plikiem oryginalnym tj w 4K.
AdobePremiere tak nie ma... by pracować z obrazem 4K tam musisz mieć komputer już nie byle jaki. 32 lub 64GB ramu musi być a dla dłuższych projektów i widziałem, że ludzie wsadzają 128GB Ram.
Procesor to oczywiście też musi być gigantyczna wydajnościowo jednostka...
W AdobePremiere praca z dyskiem HDD jest wręcz niemożliwa przy plikach 4K, SSD musi być również. Z PowerDirctor jest już trochę inaczej. Ja swoje pierwsze filmy robiłem na laptopie Dell model 1520. Procesor tam był IntelCore2Duo 2.7GHz, 4GB ram, SSD+HDD i dało się pracować ale przy efektach to już masakra istna gdyż procesor nie dawał rady... no ale o tym to w następnym punkcie.
W każdym razie wszystkie efekty, przejścia jak i napisy wykonane są w tym programie.



b) Sprzęt - do obróbki wideo potrzeba "mocnego sprzętu". Ogólnie. Im jednostka szybsza tym cały proces edycji idzie zgrabniej i szybciej. Jeżeli Twoja edycja sprowadza się tylko do pocięcia materiału to akurat wiele nie trzeba. Niestety, dodając jakieś efekty, przejścia, ulepszenie obrazu, stabilizację - te wszystkie elementy mają największy impakt na procesor.
Mój wysłużony laptop z procesorem IntelCore2Duo 2.7GHz wystarczał do podstawowych zadań jak i edycji moich pierwszych filmów na kanale. Lecz później praca z tak wolną jednostką zaczęła się robić uciążliwa tj. rendering materiału na kanał o długości 5min trwał około 4-5h gdzie było to znośne to przy filmach nagranych już w wyższej rozdzielczości 1080p/60fbs 30min i więcej czas ten już zajmował dobę lub dwie.
Tym samym zmuszony byłem do sięgnięcia po mocniejsze rozwiązanie ale wciąż biorąc fundusze pod uwagę zdecydowałem się na zakup z drugiej ręki ale i musiał być to laptop jako że edytuję nagrania w różnych miejscach (nie tylko w domu).



Wybór padł na AlienWare M14x R2 - Uznałem, że budowa tego laptopa posłuży mi dobrze jako baza pod rozbudowę. Procesor i5-3210 był zdecydowanie za słaby więc zakupiłem jednostkę około 3x mocniejszą (wg niektórych benchmarków) czyli i7-3820QM.
Laptop wyposażony był w 8GB pamięci RAM lecz było to również niewystarczająco tak więc zmuszony byłem do rozszerzenia do 16GB. Wybór  padł na pamięci HyperX 2133Mhz - laptop domyślnie pracuje na szynie 1600Mhz ale udało mi się "podkręcić" szynę do 1866Mhz i pracuje stabilnie

1866MHz

3.7 3.4 2.7 45W

Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

czwartek, 17 marca 2016

Sprzęt i gadżety -> Audio-Technica ATR3350iS - mikrofon krawatowy. Test i porównanie.


W filmie omawiam i testuję profesjonalny, miniaturowy mikrofon pojemnościowy. Doskonały do nagrań wideo, zastosowań prezenterskich, prowadzenia wykładów, prezentacji i wielu innych zastosowań.
Mikrofon krawatowy marki audio-technica, model ATR3350iS wyposażony został w klamerkę, która umożliwia przyczepienie go do ubrania a jego kołowa charakterystyka pozwala na zbieranie dźwięku z każdego kierunku.
Ogromną zaletą mikrofonu jest fakt, iż możemy go podłączyć do smartfona z systemem Android lub iPhone, chociaż równie dobrze nadaje się jako mikrofon do lustrzanek czy kamer z wejściem na zewnętrzny mikrofon.

W nagraniu również dzielę się osobistą opinią dotyczącą innych urządzeń, nad których wyborem również się zastanawiałem.
Urządzenia, o których mowa to mikrofon krawatowy Rode smartLav+ oraz iRig MIC Cast.
Film został nagrany przy użyciu mikrofonu ATR3350iS. W trakcie filmów również przeprowadzam krótki test porównawczy jakości dźwięku oraz każdy może go porównać do dźwięku nagranego przy pomocy telefonu Samsung Galaxy Note 3 - początkowo chciałem zostawić oba nagrania w teście w oryginalnej formie. Niestety w czasie postprodukcji okazało się, że dźwięk nagrany z telefonu jest na tyle cichy, że niemal nie było go w ogóle słychać w porównaniu do mikrofonu ATR3350iS. Byłem więc zmuszony podnieść głośność dźwięku z telefonu o 6dB - nic więcej nie zostało zmienione.

Jak i czym przeróbka dźwięku?
Otóż... dźwiękowcem nie jestem, co pewnie zauważyliście ale przy pomocy innych, korzystając z programu Audacity w miarę możliwości udało się poprawić dźwięk w głównej części filmu.
Ogólnie mówiąc, dodałem redukcję szumów (pierw należy uzyskać minimum 5 sekundową próbkę by odfiltrować szumy). Później, kompresja dźwięku by uzyskać równy poziom - ma to na celu wyrównanie wtedy, gdy mówimy ciszej i momentów, gdy jest głośniej.
Dalej, to korektor graficzny i tu, w zasadzie wedle uznania to co dla nas brzmi najlepiej. Wiadomo, że na każdym sprzęcie, czy innych słuchawkach będzie to brzmiało inaczej.
A na końcu normalizacja dźwięku do -2dB.
Czy efekt lepszy? Sami oceńcie :)

Aktualizacja kilka dni później. Jak się okazało, jakość mikrofonu może być jeszcze o niebo lepsza. Materiał o mikrofonie był nagrywany w całości na telefonie lecz zobaczcie film [Kodi Pro#1]. Tam, wstęp do filmu nagrany był mikrofonem podłączonym już nie do telefonu ale do komputera i od razu słychać różnice. 
Gdybyście byli ciekawi reszta filmu nagrywana była na słuchawkach "gamerowych" Sennheiser PC636D

YouTube - audio-technica ATR3350iS test


Specyfikacja:
• Mikrofon pojemnościowy
• Charakterystyka: dookólna
• Pasmo przenoszenia: 50Hz-18kHz
• Impedancja: 1000 Ohm
• Czułość bez obciążenia: -54 dB
• Kabel: 6 metrów
• Złącze: Jack 3,5mm
• Zasilanie: bateria LR44
• Waga: 6g


Mikrofon kupiłem na e-bay w cenie €24.25 plus przesyłka €6.31. Towar szedł z USA ale na allegro sprawdzałem ceny i też jest niewiele drożej:
 


Zdjęcia, które zrobiłem do projektu:














Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

poniedziałek, 14 marca 2016

Kodi na SmartTV


Smart TV z Android… a może nie jest to Android?


Twój telewizor to nie Android?
Upewnij się, że Twój telewizor pracuje pod systemem Android gdyż jest wiele innych systemów w tv, które nie pozwalają na tak wiele jak Android - do nich należą:
Tizen, webOS, Firefox OS, mogą być też jeszcze inne. Te systemy nie pozwalają na instalację Kodi (zawsze jest jakaś droga ale wiąże się ona z utratą gwarancji lub nawet uszkodzeniem oprogramowania producenta)

Wybaczcie za moją postawę ale sprzedawcy telewizorów znają się jak świnie na gwiazdach... Sprzedają Smart TV "będziesz Pan zadowolony" - mówią! "Aplikacje można ściągać" - mówią.
Mój kolega ostatnio kupił Samsung Smart TV 48" - nie powiem, jako sam telewizor super! Ładny, cienkie ramki, piękny obraz niby wszystko perfekt lecz żaden sprzedawca mu nie powiedział, że to Tizen Smart TV. Nie Android Smart TV...
Tizen i Android to dwa, zupełnie inne systemy. Tizen jest to twór Samsunga, masz aplikacje tylko te, do których pobrania upoważni Cię Samsung i systemy jak i aplikacje z nimi związane nie są ze sobą kompatybilne.

Rozumiem, że nie każdy może pozwolić sobie by śledzić codziennie nowinki bo i nie każdemu się chce ale sprzedawca powinien coś wiedzieć!
W każdym razie mój kolega z telewizora jest ogólnie zadowolony ale brak tam sklepu google oraz "prostej" możliwości instalacji Kodi. Czemu prostej? Raczej się da, ale prawdopodobnie niezbędna przebudowa systemu operacyjnego przez geniuszy internetu, lub root (prawa administratora i utrata gwarancji na telewizor) lub może jeszcze inne drogi... Jeżeli więcej tych telewizorów się pojawi to i większa szansa, że jakiś geniusz to opanuje i instalacja Kodi będzie możliwa na telewizorach Samsunga lecz na ten moment Kodi i Samsung SmartTV nie idą w patrze.
Na razie wg mnie najlepszy rozwiązaniem dla posiadaczy Tizen czy innych niekompatybilnych telewizorów z Kodi jest zrobić Screen Mirroring z telefonu. Czyli puszcza się bezprzewodowo cały obraz z telefonu właśnie na TV.
Telefon z taką opcją również potrzebny - prawie każdy z Androidem to może. Cokolwiek włączysz (w tym Kodi) oglądasz na telefonie jak i na telewizorze. Minus jest taki, że ekran Twojego telefonu jest kopiowany do telewizora czyli, jeżeli ktoś zadzwoni… widzisz go na TV. Ktoś napisze SMS- widzisz go na TV. Chcesz odpisać - wszyscy w pokoju widzą co odpisujesz na TV dlatego nie jest to idealne rozwiązanie.

Nie zrozumcie mnie źle, podobał mi się ten telewizor ale nie podoba mi się to, że jakoś sprzedawcy nie chwalą się tym, na jakim systemie telewizor pracuje a klient jak nikt inny ma przecież prawo wiedzieć, gdyż to będzie miało znaczenie w kolejnych latach użytkowania sprzętu.

Często zadawane pytania:

1) procedura instalacji

Na telewizorach z Androidem przeprowadza się wszystko niemal identycznie jak na każdym innym urządzeniu z systemem Android.
a) Pobierz Kodi ze Sklepu google
b) Jeżeli nie posiadasz konta na google można po prostu pobrać aplikację i ją zainstalować.
Pierw, przeglądarka w ruch, pobieramy KODI (tj. na filmie Kodi cz.1).

Z kolei jeżeli nie wiesz gdzie się plik pobrał patrz punkt 2)
Czasami, by zainstalować aplikację pobraną w ten sposób Android chce by zaznaczyć w jego ustawieniach opcję w formie “Zezwalaj na instalację z innych źródeł”.

2) gdzie pobrała się wtyczka zip na telewizorze i jak to odnaleźć w Kodi?
Po pobraniu sposobem b) w Chrome na telewizorze (tak jak jest taka potrzeba w filmie Kodi cz.9) kolejnym krokiem jest otwarcie programu KODI. Wchodzimy odpowiednio w SYSTEM -> DODATKI -> Zainstaluj z Pliku ZIP -> Nośnik przenośny -> Download - tam powinien znajdować się pobrany zip.

3)  Multimedia Master na Android SmartTV?Jak najbardziej nakładka Multimedia Master działa i funkcjonuje prawidłowo na telewizorach z systemem Android.


Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.


Jaki AndroidBox wybrać?


 Android BOX

Każdego dnia jestem pytany o rekomendacje w tej kwestii tak więc postanowiłem tutaj przelać swój punkt widzenia.
Są tysiące różnych klonów dostępnych na portalach internetowych różniące się wyglądem, pilotem, firmą, ceną ale większość dzieli wspólne podzespoły i tutaj chciałbym się skupić.
By korzystanie z AndroidBox było przyjemne, lekkie i szybkie najlepiej by to było urządzenie wyposażone w szybki procesor.
Wiele sprzedawców na aukcjach pisze "super szybki" w urządzeniach z przestarzałym procesorem (niezwykle często więc nie wierzcie w te bzdury)

Najwięcej jest urządzeń z procesorem firmy Amlogic. Na dzień 27/02/2016 najmocniejszy z nich to S905
W kwestii pamięci RAM, urządzenia z 1GB to totalne minimum ale zdecydowanie polecałbym 2GB lub więcej.

Za to jedna podstawowa kwestia! Bierzcie urządzenia z portem USB! Wiele decyduje się na urządzenia typu Amazon FireStick i później żałują – jasne, są tanie i można na nich zrobić niemal wszystko to, co na dużym AndroidBox ale brak USB komplikuje sprawy proste. Czasami zwykłe przerzucenie kopii zapasowej, wtyczki Kodi czy cokolwiek innego mając port USB to tylko minutka, gdzie na FireStick jest to prawdziwe wyzwanie a obejście tej niedogodności dla mniej zaawansowanych użytkowników może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Do tego mając USB możecie tam podłączyć myszkę, klawiaturę (przewodową i bezprzewodową) co jest wręcz niezwykłym ułatwieniem w ramach konfigurowania chociażby Kodi.


Polecam zrobić tak - otwórzcie swój ulubiony portal (Allegro, Amazon, eBay lub inny) wpiszcie w wyszukiwarkę dokładnie tak: "android box s905 2gb", teraz szukajcie takiego, który się podoba – podstawowe parametry są już zawarte.

Warto jeszcze przychylniej patrzeć na urządzenia z antenką – teoretycznie zasięg Wi-Fi lepszy ale i transfer co może mieć znaczenie przy filmach o wyższej jakości. Jak dobrze wszystkim wiadomo najlepsze połączenie to połączenie kablem więc i te urządzenia z portem Ethernet (LAN) to wielki plus. 
Również patrzcie na taki box z systemem Android 5.0 wzwyż i by był w miarę ergonomiczny pilot w zestawie.

Moja osobista rekomendacja to Zoomtak T8H. Używam go już od kilku miesięcy i wciąż jestem zadowolony z niego jak z żadnego innego.
Film na jego temat oczywiście zrobiłem i dostępny on jest poniżej.





Aktualizacja 15/12/2016
W okresie przedświątecznym ponownie dostaję mnóstwo pytań każdego dnia w temacie urządzeń więc chciałbym odrobinę zaktualizować powyższy wpis.

Często pytacie mnie o konkretne urządzenia podsyłając linki... Jeśli z danego urządzenia nie korzystałem osobiście to nie łatwo jest wiele powiedzieć. Bez oględzin organoleptycznych nie mogę dać swojej rekomendacji a same parametry/ dane techniczne też o wszystkim nie świadczą.
Nie bez powodu jeden box z takimi parametrami kosztuje 2x taniej niż inny, markowy. Z doświadczenia mogę powiedzieć że z tymi tanimi potrafi dziać się istny meksyk. Wiem, że wszyscy szukamy maksymalnych oszczędności na wszystkim i pragniemy, by ten najtańszy box o tych samych parametrach co Minix/Zoomtak (wysoka półka) chodził tak samo lecz w praktyce różnie bywa.

Przykłady -  w tańszych urządzeniach już czytałem od widzów o sytuacjach takich jak:
- mrugające diody przy dotykaniu (ktoś czegoś nie dolutował)
- nie działający zasilacz (tandeta)
- słabo łapiący pilot (większa tandeta)
- pilot o nieprzyjemnie wciskanych gąbczasto guzikach (większość preferuje przyjemne, responsywne kliknięcie dające sprzężenie zwrotne, że kliknięcie miało miejsce)
- nie działający wyświetlacz z godziną
- tragiczny odbiór wifi mimo bliskości do routera
- przy włączaniu Kodi ono włączyć się nie chce (tutaj problem leży często w usypaniu urządzenia przez co Kodi bez pełnego ponownego uruchomienia nie uruchomi się)
- zdarza się nawet że po wyjęciu z gniazdka, czy wyłączeniu część danych na urządzeniu ulega utracie. W tym Kodi potrafi się wyczyścić z danych użytkownika a tym samym instalacja ponowna nakładki, jeśli jakąś mieliśmy może być nieunikniona.

Z innych patologii tanich urządzeń mogę dodać, że jeden z widzów zakupił kiedyś kilkadziesiąt urządzeń w świetnej cenie z czego połowa po wyłączeniu z pilota musiała być odłączona z gniazdka by ponownie mogła się uruchomić... Za to cena za sztukę była naprawdę atrakcyjna.

Tutaj musisz zadać sobie pytanie, czy urządzenie to ma być tylko ot tak włączone raz w miesiącu, czy jednak będzie Twoim kompanem codziennej rozrywki.
W zakresie procesorów to obecnie najczęściej na aukcjach widać S905 oraz S905X. Ten z Xem to wersja biedniejsza/słabsza/odchudzona i często te urządzenia są tańsza (tutaj korekta. S 905X jest słabsza od S912 pod względem układu graficznego i z niższym taktowaniem ale jest bogatsza o HDR oraz o sprzętowe dekdowanie VP9 niż S905) 
Jeżeli jesteś osobą cierpliwą to i S905X będzie wystarczający natomiast odradzam kupować cokolwiek starszego tak jak S805 który na ten moment to już prehistoria.
Od kilku miesięcy jest już dostępny S912 którego obecnie testuję w nowym urządzeniu Zoomtak T8Plus-2. Obecnie pracuję nad filmem i postaram się porównać oba Zoomtaki z S905 i ten z S912 czy rzeczywiście różnica jest aż tak znacząca, czy to tylko zabieg kosmetyczny.





Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.


Amazon FireStick


Amazon FireStick 

Amazon FireStick to dosyć słabe urządzenie aczkolwiek instalacja Kodi jak i instalacja Multimedia Master jest możliwa.

1) Instalacja Kodi
a)
By w ogóle zabrać się do jakiejkolwiek pracy z tym urządzeniem pierw należy wejść w
Settings -> System ->Developer Options -> adb oraz apps mają być włączone (ON)

Dopiero w ten sposób można zabierać się za instalację.

b) jak to pobrać?! Wielu użytkowników napotyka na trudności z pobieraniem wszelkich wtyczek/ repozytoriów w postaci zip na tych urządzeniach. Głównie ze względu, iż brak tam przeglądarki w którą moglibyśmy wpisać adres. Wyjściem z tej jakże podbramkowej sytuacji jest instalacja aplikacji ES File Explorer (pobrać za pomocą wbudowanego sklepu z aplikacjami) - jest to niezwykle rozbudowany eksplorator plików który ma w sobie również... przeglądarkę internetową! Więc jest to sposób na to, by obejść braki FireStick'a
Po otwarciu aplikacji klikamy w opcje (3 poziome kreseczki po lewej u góry), + Dodaj, w polu ścieżka wklepujemy adres, z którym chcemy się połączyć (link), poniżej możemy nadać własną nazwę i to wszystko!
W ten sposób można pobrać program Kodi jak i same wtyczki do Kodi
c) istnieje jeszcze inna droga pobierania wtyczek i w zasadzie współdzielenie każdego innego pliku między FireStick a np komputerem (innymi urządzeniami również)
W komputerze wrzucamy na nasz Dysk Google (google drive) lub Dropbox pliki, foldery nawet filmy jak ktoś chce i następnie na FireStick po zainstalowaniu ES File Explorer wystarczy dodać “chmurę” dzięki czemu macie wszystko to, co wrzucicie na dropbox lub dysk google - wtyczki do kodi najłatwiej w ten sposób przesłać.


Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Telewizja EPG -> Poprzednie IamEPG


EPG - Przewodnik po programach telewizyjnych [Kodi. cz 13]

Zapraszam do zapoznania się z filmem poniżej.
Wtyczka ta dalej jest w Multimedia Master pod działem Telewizja EPG jako "Poprzednie IamEPG"


UWAGA! Wtyczka jest już płatna. Oto treść zmieszczona na stronie autora:
Z dniem 21 sierpnia dostęp do pliku epg.xml będzie dostępny w cenie £3 za 90 dni. Do tego czasu można za darmo testować usługę! Wystarczy sciągnąć i zainstalować wtyczkę. Po tym czasie płatności można dokonywać Paypalem po uprzednim założeniu konta w naszym systemie (zajmuje ok. 1 min).
Uwaga!
Dokonanie płatności przez Paypala nie wymaga konta w ich systemie. Wystarczy karta debetowa/kredytowa.
Proszę o usunięcie z własnego konta Paypal wszystkich stałych darowizn na moje konto!
Jeśli ktoś czuje taką potrzebę to nie mogę mu zabronić :)
Administrator IamEPG

Źródło: http://iamepg.qpuls.com/


W związku z tym, iż wtyczka jest już płatna znalazłem równie ciekawą alternatywę dla niej. Nowa wtyczka pozwala nawet nagrywać telewizję.



Pomoc dotycząca wtyczki i często zadawane pytania:
1)
Ustawienia mogą być błędne lub Twoje IP zostało zbanowane
Odp:
Wtyczka jest już płatna. Wejdź na http://iamepg.qpuls.com/ by dowiedzieć się więcej.
Tam również odnajdziesz kontakt z Autorem w razie wszelkich pytań


2) Jak podmienić strumienie?
Odp:
- usunąć stary kanał z ulubionych (gwiazdka po lewej na dole w głównym ekranie Kodi - prawy przycisk i usuń)

- znaleźć kanał ponownie w którejś z wtyczek i dodać go do ulubionych
- przejść do EPG, klawisz "C" na wybranym kanale, wybrać "Usuń plik STRM" po czym "dodaj plik STRM", zrobione!
by klawisz C zadziałał (przypisanie nowych STRM) odtwarzanie musi być zatrzymane (STOP)
Na chwilę obecną nie ma możliwości "sparować" wtyczkę iamEPG z serwisem GoldVOD.





Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

Telewizja EPG -> GoldVOD TV

Podsumowanie nie jest dostępne. Kliknij tutaj, by wyświetlić tego posta.

Multimedia Master -> Filmy, Seriale -> Specto


Specto jest ciekawą wtyczką do Kodi, którą można odnaleźć w repozytorium Filmkodi.
Jest uważana za klon poprzedniego Genesis a obecnego Exodus i to wcale nie znaczy, że jest źle, jako że sam Exodus to jedna z najlepszych wtyczek do Kodi.
W momencie gdyby był problem z Exodusem warto się posiłkować tą wtyczką.
Niestety na moment pisania tego poradnika niepoprawnie działało oznaczanie obejrzanych materiałów w serwisie trakt.tv. Oczywiście nie przeszkadza to tym, którzy nie korzystają z trakt.tv.
Gorąco zapraszam do zapoznania się z filmem o Specto. Dowiesz się z niego jak wygląda wtyczka, co można odnaleźć oraz jak ją zainstalować.



a) Jeżeli masz problem z odnalezieniem wtyczki Specto w repozytorium filmkodi wtedy upewnij się czy masz najnowszą wersję repozytorium. Jeżeli tak nie jest (w wideo masz tylko mrknow bez Specto), spróbuj ją zaktualizować, jeśli wciąż nic to w linkach poniżej znajdziesz najnowsze wersje repozytoria. Pobierz, zainstaluj a stare najlepiej odinstaluj.
Repozytorium o nazwie MrKnow jest starsze i jest tam tylko MrKnow.
Repozytorium o nazwie filmkodi jest nowsze i jest tam Specto i MrKnow.

Link:
http://filmkodi.com/pl/wtyczka-specto-filmy-i-seriale-w-hd/ 
http://filmkodi.com/repository/repository.filmkodi.com.zip

b) By mieć opis w widoku Fototapeta należy w opcjach mieć zaznaczone "auto odtwarzanie
Ale z tą opcją zaznaczoną nie można pobierać.
Więc wtedy należy odznaczyć auto odtwarzanie - będziemy mogli pobierać za to opis jest wyświetlany w widoku "O mediach 1,2 i 3" lub więcej po kliknięciu prawym (przytrzymać palcem w urz. dotykowych) i wybraniu "Informacje o filmie"

c) W Specto nie jesteśmy w stanie wybrać ścieżki pobierania, która nam pasuje, ale dotrzeć można tam jak najbardziej. Filmy pobierają się do katalogu użytkownika, więc najprawdopodobniej na C:\ (chyba że w systemie zmieniłeś lokalizację tego folderu)

By się tam dostać w Windows należy zrobić tak:
- Kliknij Start i od razu wpisz %appdata% po czym puknij w Enter
- Wchodź dalej w katalogi: Kodi -> userdata -> addon_data -> plugin.video.specto -> downloads i tu znajduje się ten katalog, można utworzyć sobie skrót (i wyciągnąć go np. na pulpit) by ciągle tam się nie dokopywać.
Po pobraniu można te filmy/seriale przenieść gdziekolwiek się chce. Może to być pendrive, drugi dysk itp.






Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.